• Western

Husí kůže (2015)

Paradoxne je najlepšia úvodná polhodina, kde je to veľmi príjemná teen romanca so sympatickými postavami. Potom vypukne načisto priemerný digifest.

Wolf Hall (2015) (seriál)

Famózna záležitosť a možno najlepší historický seriál, aký som kedy videl. Ak ste voľakedy videli a žrali Ja, Claudius, toto je pre vás. Pretože aj toto je psychologická intrigánska konverzačka bez jedinej akčnej scény, ba nie sú tam ani také tie "dýka pod plášťom" podrezávačky. Ale to vôbec nevadí, pretože všetko napätie tkvie v brilantných dialógoch plnokrvných postáv v podaní fantastických hercov. Vládne im Mark Rylance v úlohe Thomasa Cromwella, kancelára Henricha VIII. a človeka, ktorý sa postaral o nástup i pád Anny Boleynovej. Jeho prerod z prešibaného sympaťáka na veľmi temnú intrigánsku postavu je jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som v TV vôbec videl. Navyše to má veľmi dobre zobrazené dobové mravy, precízne kostýmy a rekvizity a perfektný soundtrack. Nebránil by som sa pokračovaniu.

Steve Jobs (2015)

Rozhodne je to Sorkinova slovná masturbácia, často sa v dialógoch vysvetľujú veci, ktoré tie postavy vedia a nemusia ich opakovať, ale nedá sa neobdivovať tá celková štruktúra rozprávania. Je to vlastne divadelná hra o niekoľkých vystresovaných nástupoch na scénu. Pretože Jobs bol predovšetkým herec / komediant. Vďaka skvelým hercom je to ale pomerne strhujúci teáter.

Admirál (2015)

Krásne lode, gigantické námorné bitky a sympatický hlavný hrdina. Až sa nechce veriť, že to stálo 8 miliónov euro, Američania by na niečo takéto potrebovali 300 mega dolárov. Žiaľ, ešte by to chcelo scenár bez prešvihnutého pátosu, bez brutálneho prekrúcania histórie a so živými dialógmi. Úplne najviac mi ale vadilo, že tomu celkom chýba dobovosť v správaní postáv. Ani náznak mravov 17. storočia, všetko sú to dnešní ľudia v drahých historických kostýmoch, ktorí sa správajú ako dnešní ľudia, vrátanie podávania rúk, bodrého tľapkania po pleciach a nerešpektovania hierarchického rozdelenia spoločnosti. To ma fakt sralo, najmä keď zároveň sledujem Wolf Hall, kde sú tieto záležitosti dovedené do dokonalosti. Navyše, aj tie námorné bitky sú natočené úplne jednotvárne už zhruba v tretine filmu omrzia.

Room (2015)

Film, pri ktorom som si po 15 minútach musel na wiki nájsť, ako to dopadne, lebo som bol nervózny, že v tej izbe budú trpieť celé dve hodiny. Nie, trpeli aj inde, chvalabohu. Znepokojujúce, psychologicky presvedčivé a s famóznymi hereckými výkonmi.

Macbeth (2015)

Vynikajúci scenár, pritom je to 400 rokov staré. :) Nenechajte sa manipulovať ženami a nepodľahnite túžbe po moci, hrozí nám z hlbokej minulosti Will, a stále je to presvedčivo vystavané a v tejto verzii aj veľmi drsne podané, precítene zahraté a so skvostným vizuálom a atmosférou.

V objetí ďábla (2015)

V skutočnosti veľmi zaujímavý a zjavne dosť nepochopený film. Amenábar si po Hlase mora a Agore opäť zobral na mušku nejakú "kresťanskú traumu", tentoraz vieru v satanistické sekty. A opäť ju šikovne rozkladá a ponúka racionálne vysvetlenia, vnáša do hystérie hlas rozumu. To všetko zabalené do štýlového retro satanského thrilleru s veľmi precíznou vizuálnou stránkou. Nemá to tú údernosť ako predchádzajúce režisérove filmy, ale rozhodne je zaujímavé sa nad všetkým zamyslieť. Aj nad tézou, že Satan vyhrá v okamihu, keď nás donúti uveriť, že neexistuje.

Dokonalý šéf (2015)

Výživná vzťahovka s Cooperom, ktorý tak oduševnene hrá nesympatického kreténa, že ho pol filmu chcete zmastiť ako hada. Našťastie potom vstúpi do seba a začne to byť naozaj fajn.

Jesse Stone: Ztracen v Paradise (2015) (TV film)

Pohodová stoneovka s tradične fajn Selleckom, tentoraz dokonca s pomerne prekvapujúcim rozuzlením.

Všechno, co chceš (2015)

Absolútny fail. Namiesto comebacku Pythonov prišlo len zúfalo nevtipné (a miestami bolestne trápne) niečo, čo očividne išlo totálne mimo pôvodných zámerov. Triky, herci, všetko OK, ale ten scenár je katastrofa.