• Krátkometrážní

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Druhé Sin City to má v dnešní, komixovkami "zaplavené" době, obtížnější než jeho mladší bratříček. Bezesporu má však hodně na rozdávání a rozhodně má co říct. Způsob vyprávění a kloubení časových sekvecí jsou momenty, pro které Sin City obdivuju a velmi mě baví. O osobitém obrazovém zpracování se pak asi nemusím zmiňovat. Pár starých známých potěší, hlavně Marv a ti noví jsou charakterně silní, takže je na co se dívat. V základu tomu oproti jedničce nechybí lautr nic. Jen ten samotný děj byl u jedničky silnější a o něco vypiplanější, proto jdu s hvězdou dolů. Celkově spokojenost.

Sedm let v Tibetu (1997)

I přes relativně běžnou stopáž to na mě působilo nekonečně a bohužel v druhé polovině značně nezáživně. Čekal jsem více Bradova putování, strastí a nástrah. Ovšem po usazení v Tibetu se to totálně zastaví a to, co řežisér nabízí, mě nebavilo.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Když opomenu, že tímto Singer popřel existenci událostí v posledním vzdoru, pokud jsem to teda dobře pobral a poskládal, tak je to asi nejlepší x-menovský díl. Na úkor akce tu sice máme více povídaní, ale takového, které dává smysl a tu akci plnohodnotně zastupuje. Takže je to v konečném součtu maximálně vyvážená a uvědomělá akční jízda, která jasně ukazuje, že předražené blockbustery nemusí být hloupé a s přibývajícími díly nemusí klesat kvalita. 4,5*

Chraň nás od zlého (2014)

Satanistický kousek zasazený do trošku, řekl bych, nestandardní roviny detektivní kriminálky. Spočátku tak vůbec není jasný náznak jakékoliv duchařiny, protože sledujeme kriminální činy. Postupným prokousáváním se dějem ale nastupuje neskutečná gradace jdoucí ruku v ruce s parádní a uvědomělou prací se scénářem a vývojem hutné atmosféry. Postupně se přehoupne nastolený krimi feeling do čisté duchařina a nemůžu nic, než jen spokojeně pobrukovat nad tím, jak je to celé natočeno s maximální přesností a citem k látce. Podpořené skvělým zvukem a kamerou. Samotný závěr, exorcismus provádění ve vyslíchací místnosti, je pak težkotonážní kalibr, jaký od Vymýtače ďábla nepamatuju! Eric Bana, pro mě neokoukaný herec, mě bavil. 4,5* a veliká spokojenost.

Šedá zóna (2001)

Nepopsatelný pocit, sledovat tenhle film den po osobní návštěvě Osvětimi a Březinky.

Zmizelá (2014)

Velká očekávání ve mě Gone Girl vzbuzovala a v konečném důsledku jsem Fincherovou hrou trošku zklamán. 4* oceňuju převážne scénaristické taškařice, které jsou velké, hravé, silně intrikářské a několikrát velmi nečekané, až po samotný hořký závěr. Téhle velmi reálně vyhlížející scénérii bych opravdu nikdy nechtěl být součástí. Místy se bohužel, možná díky stopáži, vytratilo to tíživé napětí, které mám rád a které jsme chtěl cítit pořád. Zcela bych pak oželel situace vyvolávající chychotání celého sálu, protože mi to do takhle vážně zasazeného příběhu vůbec nesedělo. Rosamund zahrála neuvěřitelně skvěle, hlavně v druhé půli se z ní klube velké psycho, zato Ben si odbyl herecký čajíček. Věřím ale, že to byl záměr. Z žánrového šuplíku tak zůstávají od roku 2013 stále nepřekonáni Prisoners. PS: Pocitově mě blízký koment např. Enšpígl.

Sex Tape (2014)

Chybí mi tam z podstatné části to, proč jsem si to pustil. Tedy zábavnost. Druhá polovina je zoufalá a nezábavná, přičemž scénáristova myšlenka má parádní základ pro komediální jízdu. Jenže ne, až na pár situací se to nepodařilo a je to stejný komediální průser jako Zkažená úča.

Transformers: Zánik (2014)

Proporce blockbusteru jsou naplněny až po samý okraj a jako letní zábava to funguje na 100%, ale v tomhle případě mi to zcela nestačí. Nebudu si nic namlouvat. Bay v Transformerech nemá už co říct, jen zkouší, kombinuje a přehání a Kruger se definitivně vypsal ve druhém a třetím díle. Je to digitální masakr a vizuální lahůdka stejně, jako předchozí trilogie. Je to taky asi nejakčnější díl, který sype od začátku do konce a všechno je natočeno s gustem, ale místy se z toho stává digitální binec bez nápadu, biť přehledný. Celé to zkrátka vůbec neberu jako transformeří díl. Spíš jako film, kam si odskočil Optimus a BumbleBee. Vytratilo se totiž vlastně všechno, proč jsem si je v jedničce zamiloval. Zůstal jen Optimus Prime a Bee, ale všechny ostatní postavy jsou nové a já si k nim nevytvořil žádný vztah. Vyjma ultraskvělého Lockdowna, který je minimálně stejný badass, jako Megatron. Lidský faktor je potom, při zpětném ohlédnutí se, naprosto vlažný a nedostačující. Ty postavy mi nepřirostli k srdci, ani Marky Mark. Čtvrtí transformeři tak velikostně zase přeprali své předchůdce, ale jsou bez osobnosti a pořádného nápadu, i když scénář je v jádru obstojný. Jen dokola omýlají to samé. Díky bohu, že nakonec nezůstali i bez vlastní vůle a duše. K dinobotům bych podotkl jen to, že to jak byli předhozeni, chápu jako nepovedené volání po něčem novém a velkém … opravdu vyzní velkým WTF/crazy pocitem. :-/ Nicméně zvuk, akce a vizuál opět špicka v oboru. Je taky fajn, že nezapoměli na události ze třetího dílu. V druhé půli Optimus pěkně přitvrzuje a závěrečný fajt s Lockdownem je nejlepší a nejchutnější od bitky v lese ze druhého dílu. Sečteno podtrženo, bavil jsem se, ale zároveň jsem volal po starých známých. PS: husinka se dostavila dvakrát a to právě ve scénách odkazujícících na jedničku (Sjezd autobotů a nový facelift Beeho :-)) 3,5 - 4*. PS: Přesně jak konstatuje Isherwood, Bay ztratil pokoru k tématu. 4* dávám pro transformeří svatou trojici.

Dívka z budoucnosti (2011)

Mám rád nezávislé nízkorozpočťáky, ale ne každý musí být zákonitě dobrý. No a tenhle je právě z těch, který sice má co říct, ale je ve velmi nudném obalu, který mi nechutnal a nebavil mě.

In Your Eyes (2014)

V základu romantika jako hrom, ale v bravůrním podání, které mě náramně bavilo. Maximálně sympatický pár neznámých herců ve velmi nápaditém a zábavném propojení svých těl. S radostí jsem přešel i to závěrečné vlakové klišé, které je v tomhle případě pěkným finišem :) PS: Cítím v tom jisté námětové přiblížení se k Her.