• Krátkometrážní

Vabank (1981)

Tenhle snímeček jsem zhlédl v rámci výzkumu, během kterého jsem chtěl zjistit, zdali je polská kinematografie stejný šmejd jako polské máslo nebo nikoli. Můj švagřík (napůl Polák) říká, že Poláci umějí pro sebe výrabět výborné věci. A má pravdu. FIlm má skutečně vcelku solidní úroveň, a to i přes poněkud rozpačitý začátek. Jak už zde bylo mnohokrát řečeno, snímek připomíná do značné míry Podraz, dokonce bych řekl, že je i o něco lepší než americká předloha. Na druhou stranu oceňuji, že ve Vabanku neokopírovali samotný podvod (resp. krádež) tak, jak to udělali v britském seriálu Podfukáři. Některé drobné chyby (např. rozkošný panelák v záběru) lze tvůrcům odpustit. 80%

Pramen panny (1960)

"Chybovat je lidské, odpouštět je božské, ale já nejsem Bůh." Tahle věta byla pronesena v dnes již legendárním dílu Pošty pro tebe a je naprosto pravdivá. Některé věci se prostě neodpouštějí... K čemu nám je víra v Boha, když nám tu někdo znásilnil a zabil dceru? To mu mám křesťansky odpustit? Tenhle film by se měl promítat někde v Afghánistánu nebo Pákistánu, kde má velké množství mužů k ženám stejný přístup jako ti pasáci koz. Film je po herecké i režijní stránce naprosto dokonalý. Mám jedinou výtku, a to ke scénáři. Jak je možné, že otec poslal svou dceru a její ne zrovna kamarádku samy do kostela? To bylo v té době v lesích naprosto bezpečno a tenhle incident byl jen náhoda s pravděpodobností rovnající se nule? 90%

Afoňovo zmoudření (1975)

Miluju SSSR! Tenhle komentář píšu pár hodin poté, co Vladimir Vladimirovič Putin nadšenému davu oznámil návrat Krymu domů. Chápu, že po přečtění mého prvního výkřiku nabyde tvář mnohých osob barvy sovětské vlajky. Rusové ale dobré snímky dělat umějí, ne že ne. Tahle komedie o člověku, který si svou přílišnou bezstarostností nechává život protéci mezi prsty a přitom tak ubližuje i lidem okolo, pohladí na duši a zahřeje u srdce. Trojice Kuravljov, Leonov a Simonova nevíc odevzdala skvělé herecké výkony. Myslím si, že by ruští tvůrci se měli rozpomenout na poctivou filmařinu. Když je v Rusku podíl kinotržeb z domácích snímků pouze 14 %, tak asi někde není něco v pořádku. 100%

Pauline na pláži (1983)

Pauline je neskutečně sexy, ať má na sobě cokoliv. Film mně jinak připadal takový nějaký bez obsahu. Dialogy jsou napsány skutečně skvěle, nicméně takovéhle dlouhosáhlé povídání o lásce tak úplně nekorespondovalo se zbytkem filmu. Přišlo mi, že tam více postavám šlo vlastně pouze o sex, nejen Henrimu. Na druhou stranu, něco ten film do sebe měl, určitě to není dílko na jedno zhlédnutí. Herecké výkony všech hlavních představitelů však byly naprosto přesvědčivé. 70%

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Sean Connery se nám vrátil... Dělat to opravdu nemusel, poněvadž tohle v žádném případě nemělo na jeho klasické filmy ani na tehdejší bondovky s Rogerem Moorem. Jedinou sympatickou osobou byl právě Connery a to je zoufale málo. M byl nějaký arogantní blbec, Q si zahrál nějaký strejda od vedle, rolí Larga nepohrdl nějaký pan Nikdo, Kim Basinger tam byla asi jen kvůli své kráse a výborný Max von sydow tam byl vůbec tak nějak navíc. Navíc takovou přeslazenou hudbičku dávat k Bondovi... 50%

Moji přátelé (1975)

Tenhle italský humor u mě nikdy moc nefungoval a tady tomu nebylo jinak. Uznávám, že pětice herců se snažila, jak mohla, mě ale na lopatky nepoložila. Zvláště první polovina filmu byla k nepřežití. Ve zbytku už se sem tam něco našlo (návštěva večírku) a konec byl asi nejlepší pasáží z celého filmu.

Studená ryba (2010)

Vítejte v Japonsku, zemi neomezených možností. Tam si aspoň dovedou život užít dosyta, když hledají i zábavu v zabíjení. Syamoto se ani nenaděje a figuruje ve firmě protřelého zabijáka. Spoustu krve a spoustu sexu uvidí oko divákovo, pro které je to jako spásný oáza v poušti romantických komedií. Práce režiséra je i zde precizní. Co zde rovněž nechybí, je příhodně vybraná hudba. Dlouhá stopáž filmu vůbec není na škodu, poněvadž děj nenechává diváka vydechnout. A být policií pročesám všechny kostely. Bůh ví, co se v nich odehrává... 90%

Kimssi pyoryugi (2009)

Od doby, co jsem viděl tenhle film, toužím natočit podobný snímek. Bude to o tom, jak jsem se plavil na Opatovickém rybníku kousek od Hradce na voru a tuto plavbu jsem nedokázal dokončit, neboť mě postihla strašná bouře a já ztroskotal na ostrůvku, který je zhruba 200 metrů od břehu. Tuto vzdálenost jsem pak už nemohl překonat a proto jsem byl nucen se na ostrůvku usídlit. Měl jsem se tam výborně. Pil jsem strašně čistou vodu z rybníka a jedl jsem leklé ryby, které mně každý den v desitkách přistávaly na pláži. Díky pohozenému zapalovači jsem si mohl rozdělat oheň a tyhle strašně zdravé ryby jsem si mohl opéct... Tenhle snímek má stejné logické nedostatky jako můj příběh. Nejslabším článkem tohohle dílka je bezesporu už samotný námět. Dobře, chlápek se rozhodne spáchat sebevraždu skokem do řeky Han. Ano, mohl se nějak dostat na ostrov, ale nechápu, jak mohl zůstat živý. Kolem ostrova denně proplouvají lodě a přesto si ho tam nikdo několik měsíců víceméně nevšimne. Myje si tam vlasy něčím (asi nějakou aviváží) a najednou kolem něj začnou ve velkém chcípat ryby. Ono si na nich pochutnává a nic mu není. Pták, který se na rybičkách chce taky pochutnat, však jaksi rybí maso nedělá dobře. A chlápek sní i toho chcíplého ptáka a je zdravý jako rybička. Takových logických nedostatků bychom mohli najít více. Příběhová linie hrdinky mně přišla mnohem reálnější. Dívka je už několik let zavřená ve svém pokoji, většinu času prosedí za počítačem a ven se bojí. Na rozdíl od hlavního hrdiny mně zde však chyběl důvod, proč se takhle chová. Škoda, že snímku logika prostě chybí. Jinak je to vcelku nekomerčně laděný snímek s výbornými herci. 55%

Vytáhnout na břeh (1965)

Na severu dokázali udělat z naprosto debilního tématu vcelku slušnou komedii, která sice v určitých částech nudí, ale některé momenty jsou nezapomenutelné (cvičící babička, krádež klíče, "cestující" šéf apod.). Jak je u švédských komedií ze 60. a 70. let bohužel zvykem, ve filmu je také dost trapných scén, které si tvůrci nějak nemohli odpustit. 70%

Pobuda (2005)

Gérard Depardieu je vynikající herec a zde to jen potvrzuje. Navíc mu zde zdatně sekundují i Catherine Frot a Gérard Jugnot. Celý film je o tom, co všechno se může stát, když se do galeristova domu nastěhuje páchnoucí bezdomovec. Bál jsem se, že celá ta komedie bude pouze o tělesných zvucích a dlaždičské mluvě. Naštěstí jsou tyto nežádoucí elementy z velké části eliminovány, takže jsem se u toho vcelku pobavil. Jen si však myslím, že Depardieu ani nemusel hrát...70%