• Krátkometrážní

Frigo a strážníci (1922)

Asi nejznámější Keatonova groteska, kde se za ním honí policejní sbor celého města. Je to kouzelné, i když Frigo zrovna tady není za úplně pozitivního hrdinu.

Fantomas I: Ve stínu gilotiny (1913)

Skvělý první film o Fantomasovi představuje nejen jeho jako geniálního zločince, který má rád převleky a neštítí se ničeho, ale i Juvea a Fandora a postavu lady Beltham, jíž Fantomas odpraví manžela již v prvním díle a ona ho za odměnu dostane zpoza gilotiny.

V hlavě (2015)

Nádherný film nejen díky naprosto dokonalé vizuální stránce, ale hlavně pro myšlenku, že absolutní pozitivismus může škodit, pokud se s ním snažíme potlačit smutek za každou cenu. Viděli jsme se synem asi 100 x a překvapilo mě, že je to pro starší děti, i když všechny základní myšlenky jsou i pro ty malé srozumitelné.

Dollina dobrodružství (1908)

Debut D.W. Griffitha jako režiséra měl dobrý nápad, i když samozřejmě dítě v sudu nebylo, tak to muselo mít tehdy na publikum naprosto děsivý efekt. Exteriéry krásné, herecké výkony slušné.

Edgar Allan Poe (1909)

V 7 minutách nastíněné, jak Edgar Allan Poe napsal svou slavnou báseň Havran, snažil se ji udat editorům, aby nakonec s úspěchem přispěchal domů, kde však našel svou ženu už mrtvou.

Frankenstein (1910)

Nebylo to špatné, i když konec se zrcadlem jsem nepochopila. Moc se mi líbilo vytváření monstra, to bylo i trochu děsivé a výsledné Frankensteinovo monstrum vypadalo správně odpudivě. Herecké výkony byly poměrně slušné.

Velká železniční loupež (1903)

Pěkný krátký film, považovaný za 1. western, kdy banda přepadne vlak, vezme převážené peníze, obere cestující o cennosti a zmizí do lesů, kde je dostanou a postřílí. Střih má mouchy a scény umírání a překvapení jsou úsměvné svým patosem, ale na rozdíl i od mladších krátkých filmů jsem tu viděla i pohyb kamery.

Spekulant s obilím (1909)

Spekulant s obilím zasáhne na burze takovým způsobem, že se cena chleba stane pro některé lidi nedosažitelnou. A zatímco "nemají ani na chleba", spekulant si žije v bohatství a přepychu, dokud se tím obilím neudusí. Podobný náměť je již u The Usurer, ale tady je příjemné, že smrtí tyrana nepřijde automatické blaho, jak se u filmů stává.

A Drunkard's Reformation (1909)

Manželka pošle opilého muže s malou dcerkou na představení o démonu alkoholu, aby on konečně prozřel a přestal pít. A ono to vyjde.

The Lonely Villa (1909)

Zvláštní, ale zrovna u tohoto filmu jsem necítila napětí, spíše údiv. Je ale pravda, že panikou člověk logicky nemyslí, takže manželčino jednání je pochopitelné.

Časové pásmo bylo změněno