Polar (2019)

Říkal jsem si, že už na to nemám koukat a zakončit rok 2022 těmi bombastickými Černými motýli. Leč neposlechl jsem se a pustil si tuhle beznadějně průměrnou věc. Je to tak všední, že to jediný, nad čím si člověk může lámat hlavu, je motiv k účasti Madse Mikkelsena. Jinou otázku to ve mně nevyvolalo, všechno ostatní mi zodpověděli ve filmech, ze kterých tvůrci Polaru opisovali.

Černí motýli (2022) (seriál)

Děsí mě představa, že je na Netflixu podobných seriálů bambilion a já je nikdy neuvidím jen proto, že se mi pořádně nenabízí. Tohle byl opus magnum francouzské seriálové tvorby. Stalo se tady toho tolik, že už toho bylo až moc. To je moje hlavní výtka. Jinak to buď příjmu a budu velebit, nebo na tom budu hledat mouchy. Rozhodl jsem se pro první variantu. Pohltilo mě to, ohromilo mě to a ta původní Solange mi přišla jako nejkrásnější herečka na světě.

The Playlist (2022) (seriál)

Až do posledního dílu jasná pětihvězda, ale ty opakované promluvy s Bobbi mi to pokazily. Jinak ale perfektní, bylo to jako smršť.

Les Galettes de Pont-Aven (1975)

Výborný! Bohém Henri a kolem něj lidi, kteří už mají bohémy načtený, umí to s nimi a mají je rádi. A ukázka toho, co dělá se zralým, vědomým chlapem plnotučná láska a co to znamená, když se řekne- můžeš padnout, ale nesmíš zůstat ležet. Dnes už by nikdo takovej film nenatočil, tak se koukněte na tenhle. Neprohloupíte.

Divoké kvítí (1997)

Včera jsem úplnou náhodou (Netflix mi nabízí samý sračky a už se mi z toho chtělo konečně vystoupit) narazil na Květinové děti. Je to francouzskej film, kterej si dělá nebetyčnou prdel z lidí, kteří inklinovali a inklinují k životu v komunitách. Pobavilo mě to a dnes jsem zkusil, jestli by z Netflixu nevypadlo ještě něco podobnýho. Nabídlo mi to už jen Divoké kvítí. Tady už je to krapet vážnější, protože se do toho plete politika a extremismus, ale možný vážný následky nechali tvůrci spíš jen tak povlávat ve vzduchu a filmu ponechali komediální vyznění. Formanovy Vlasy jsou ale proti tomu růžová limča panenky Barbie. A co teprve, kdyby ten nefunkční model života mnoha lidí na hromádce chtěl někdo pojmout fakt realisticky..? Po takovým filmu teď nově pasu, takovej film chci teď vidět. Ale i po Divokém kvítí už je mi jasný, že zbavit se kvůli podobně romanticky vyhlížejícímu life stylu veškerýho majetku, připravit tak vlastní rodinu včetně dětí o zadní vrátka, to věru nemusela být šťastná rozhodnutí…

Květinové děti (1981)

Někdo by si mohl myslet, že jsem se snad pominul - tohle je asi pátá pětihvězda v řadě za sebou, ale nemůžu jinak. Přijde mi to neskutečně vtipný. To přirovnání pokulhává, ale jiný mě teď nenapadá: je to něco jako Borat, jenom se formou vnitřní diverze nenahlíží do americké, ale do hippies kultury. Optika je ale hodně podobná a je z toho taková inscenovaná dramedy totálně bez příkras. Nic podobnýho jako kartotéku se super špeky si nevedu a do top10 se mi to nevejde, ale tenhle film si chci rozhodně pamatovat a do budoucna se k němu vracet. A ano, vůči ekologicky smýšlejícím lidem z podobných komunit je to možná až moc krutý, ale bez toho by to prostě nebylo ono.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

V týhle potemnělý, spoře vytápěný, lehce vyhládlý kotlině mezi Macochou a Sněžkou máme kliku, že si tady rozbalil svý nádobíčko a o kvalitní filmovou a televizní podívanou se nám neúnavně stará slovenský režisér Peter Bebjak. Člověk, který se obejde beze spánku, jídla i pití a v nejhorším se jednou, dvakrát naklonuje. Díky tomu nám během krátké doby naservíroval mimo jiné Ochránce, Devadesátky, Případy 1. oddělení…a teď i tuhle ale jo (!) krásnou pohádku. Měla nepochybně vynikající scénář, i všechny ostatní složky zafungovaly na výbornou, a ve výsledku jsme se společně stali svědky vánočního zázraku. Tomu, že se tady na ČSFD nerozsvítil červeně, upřímně řečeno nerozumím…

Vánoce u našich (2019) (seriál)

Druhá sérka norské Bridget Jones už byla o poznání slabší- aby taky ne- znovu jedeme od 1. do 24. prosince, ale pořád je to parádní biják pro (nás) všechny, kdo se u sledování televize rádi dojímáme. Tenhle seriál, včetně svého následovníka- Veselých Vánic- se mi postaral o mnohem lepší Vánoce 2022, které jsem kompletně proležel kvůli nemoci v posteli. A potěšilo mě i to, že se tady do tolika záběrů připletla fábka, a že tady coby jedinou vánoční televizní klasiku zmínili naši Popelku, byť ji sundali kvůli tomu, že z ní moc dýchá východní Evropa. (Proto si ji asi museli přetočit.) Vánoce u našich jsou pro mě osobně vrcholem letošních Vánoc. Tohle mi fakt sedlo.

Vánoce u našich - Série 2 (2020) (série)

Tahle sérka norské Bridget Jones už byla o poznání slabší- aby taky ne- znovu jedeme od 1. do 24. prosince, ale pořád je to parádní biják pro (nás) všechny, kdo se u sledování televize rádi dojímáme. Tenhle seriál, včetně svého následovníka- Veselých Vánic- se mi postaral o mnohem lepší Vánoce 2022, které jsem kompletně proležel kvůli nemoci v posteli. A potěšilo mě i to, že se tady do tolika záběrů připletla fábka, a že tady coby jedinou vánoční televizní klasiku zmínili naši Popelku, byť ji sundali kvůli tomu, že z ní moc dýchá východní Evropa. (Proto si ji asi museli přetočit.) Vánoce u našich jsou pro mě osobně vrcholem letošních Vánoc. Tohle mi fakt sedlo.