Titans (2018) (seriál)

1. Série - Očekávání nebyla nikterak zvlášť vysoká a "pilot" pro mne byl vyloženým zklamáním - přesto jsem však seriálu dal nakonec šanci a byl vcelku mile překvapený. Největším kamenem úrazu je v tomto případě scénář, jelikož pro "příběh" důležité a podstatné dialogy zní naprosto debilním a odfláknutým dojmem (ehm, epizoda "Koriand‘r") - tvůrci si toho však nejspíš byli vědomi, tudíž nějakých sáhodlouhých rozhovorů je zde minimum a seriál se soustředí primárně na akci. Ta spoléhá spíše na kontaktní a dosti krvavé a drastické souboje a digitálních efektů využívá jen minimálně ("Beast Boyovy" proměny mi nepřišly tak zrůdné, jak mnozí tvrdí a výbuchy za použití CGI jsou v dnešní době standardem), což oceňuji, jelikož např. "Arrowverse" je přesným opakem a pro mě tak naprosto nekoukatelnou záležitostí. Herecké výkony pro podobný žánr dostačující, Anna Diop, z níž jsem měl největší obavy mne pak zaujala asi nejvíc... Kvalita jednotlivých epizod je pak proměnlivá jen lehce, což přidává plusové body - nicméně, vtipné a odlehčenější scény nečekejte, "Titans" jsou navzdory dětinskému příběhu nesmírně temní, místy se dokonce pokouší i o nějaké ty dramatické prvky, ale ne nikterak rušivým způsobem. 2. Série - První řada mne nadchla takovým způsobem, že jsem s nápětím vyhlížel tu druhou... a čekání pro mne bylo natolik dlouhé, že v mezičase zmizela chuť si ji vůbec pouštět, už jen z představy, že přijde další, a další... a opravdu nechci na nějaké finále čekat X let... na konec Hry o trůny se taky čekalo a jak byli fanoušci „nadšení" :(

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Oceňuji hutnou atmosféru, jenž je skvěle podkreslena nepříjemným zvukovým doprovodem a umocňena zajímavým vizuálem s takřka "uměleckým" nádechem, stejně tak i kameru a celkovou kompozici scén, avšak kvůli nesympatickým dětským (ne)hercům a množství umorných dialogů (vyjma toho „o kopání hrobečků") je snímek nesmírně nudný a rozvláčný. Čtvrtá hvězda za charisma Alice Krige.

King Kong (1976)

Byť mne k tomuto snímku neváže tak silné citové pouto jako k "Jacksonově" remaku, či trikově revolučnímu (a kupodivu i dějově dynamickému) originálu z roku 1933, tak ze všech tří počinů má právě tento asi tu nejlepší "myšlenku" a zdůvodnění, proč se vlastně naši hrdinové na ostrov vydali - těžba ropy a nenasytné korporace jako základ pro film o obří opici jsou mi totiž milejší než děj z prostředí filmařského zákulisí. Rovněž musím ocenit i technické zpracování - byť se zub času na vizuálních efektech viditelně podepaal, není to tak okaté jako například v japonských "Godzillách" (což je logické, jednak měli amíci vyšší rozpočet a jednak se vyvarovali vyloženě přepáleným akčním sekvencím). Na druhou stranu mi vadilo dosti rozvláčné tempo, kvůli kterému je zde řada hluchých a až tristně nudných pasáží, které pak musejí zachraňovat ikonický "Kong," podmanivá hudba a naivně roztomilá Jessica Lange. Slabší čtyři hvězdičky, vím že by se to dalo zpracovat i hůř (mám na mysli tu sra**u "Kong: Skull Island").

Nekonečný příběh 2 (1989)

Jediným pozitivním aspektem tohoto brakového pokračování je zlá princezna "Xaida," jejíž podlé a zvrácené intriky jsou alespoň částečnou kompenzací za všechna ta zvěrstva, kterých se tvůrci dopustili. První díl měl ponurou a depresivní atmosféru, precizní technické zpracování a obstojně hrající herce - oproti tomu působí "The Next Chapter" jen jako ryze americký komerční kýč, v němž je upřednostněna kvantita před kvalitou, díky čemuž pak celkové technické zpracování vypadá nejen lacině, ale i zastaraleji než v jedničce. Výběr herců je rovněž dosti nešťastný - chápu sice, že muselo dojít k jejich přeobsazení kvůli pětileté časové prodlevě a faktu, že knižní předloha má pouze jeden jediný (dějově velmi obsáhlý) díl, ale proč k sakru vybrali taková herecká a nesympatická polena? Predstavitel "Bastiana" mě iritoval falešnýma a chladnýma očima, "Átrej" byl na přes držku a "Dětská císařovna" již rovněž nevzbuzovala dojem té éterické bytosti z jedničky. Vypelichaný "Falco" a chlápek v kostýmu kuřete pak celou katastrofu už jen završují.

Yu-Gi-Oh! Film: Pyramida světla (2004)

Zatímco "Pokémon" v sobě přinejmenším nesl poselství o tom, kterak bychom se měli chovat k přírodě a ke zvířatům, tak tento "anime" počin... Hmmm... Úvod snímku se pyšní vcelku ucházejícím nástinem příběhu, avšak zbytek filmu je jedno velké WTF.

Nenávist (2020)

K sérii "Ju-On" chovám kladný vztah již od svých deseti let, tudíž jsem si (i přes nízká očekávání) ani tento díl samozřejmě nemohl nechat ujít. Snaha dějově návázat na "The Grudge" z roku 2004 je naprosto zbytečná - snímek si nezachovává vizuální styl svého předchůdce, přechod z „šedého (ale živého)" filtru na „hnědo-černý" působí rušivě, což by samo o sobě tak nevadilo, ale pouze v případě, že by se tvůrci vydali cestou regulérního remaku, přišli alespoň s novými postavami a především do této srač*y nezatahovali nebohou Kayako (která má nevýrazný štěk hned v úvodu, jen aby se neřeklo)... Na chronologicky zpřeházený děj jsem v této sérii rovněž zvyklý (snad jediná "Smrtící nenávist 3" toto pravidlo porušila), ale abych se v dějových linkách a amerických hercích ztrácel a nevyznal víc než u jeho japonských předchůdců, to už opravdu o něčem vypovídá... Herecké výkony rovněž nikterak oslnivé nebyly a o lekačkách škoda mluvit, duchařiny už holt mají své nejlepší roky za sebou. Ta jedna hvězda je za těch několik málo slušných scén (které si už nepamatuji) a respektu k této sérii, která bohužel kvalitativně upadla stejně jako "Ring."

El chicano (2018)

Snímek mne zlákal námětem ohledně "mexického Batmana/Arrowa" a hereckou účastí Kate del Castillo (která měla k mé velké smůle velmi nevýrazný štěk) - a byť akčním sekvencím a vizuálu není takřka co vytknout, díky rozvláčnému tempu (obzvláště v první polovině), nezajímavým postavám a mdlým hereckým výkonům je celkový produkt nesmírně nudný, strohý a bez emocí.

Nedá se utéct - Tetování (2019) (epizoda)

Oproti předchozímu dílu zaznamenávám mírné zlepšení - dialogy jsou stravitelnější a atmosféra hutnější. Užití šedého filtru pak seriálu přidává na „syrovosti." Škoda jen toho pomalého tempa. PS. Zatím do vypdadá, že oním sadistickým vrahem je ten fotograf, tak snad tvůrci v závěru něčím překvapí :)

Nedá se utéct - Narážka (2019) (epizoda)

Zatímco první díl byl nabitý skvělou akcí a měl tempo, druhá čast je naneštěstí přesným opakem. Celá epizoda je nesmírně rozvláčná a míchá dohromady hnedle několik dějových linií (útěk před drogovým kartelem, teroristický útok, tajemná vražda, únos dcery), přibylo dialogů, jejichž kvalita ovšem není nijak zvlášť valná - studio Telemundo, které za seriálem stojí, totiž až doposud točilo výhradně telenovely (50 a více částí), tudíž na kvalitě scénáře a plynulosti děje u tohoto (desetidílného) seriálu to bude celkem znát. Nicméně vizuálu a hercům není takřka co vytknout.

Schindlerův seznam (1993)

Moderní dějiny mi nikdy nic neříkaly a Spielbergovu práci přespřílíš neuznávám, díky čemuž jsem zhlédnutí tohoto snímku dlouho oddaloval. A byť jsou zde zločiny proti lidskosti zobrazovány na výbornou, v konečném důsledku ve mne tento třihodinový epos nezanechal žádnou výraznější citovou stopu - rozhodně ne takovou, jakou prožívám při sledování (mnohdy sotva pár minut trvajícím) rozhovorů s pamětníky, kteří tyto hrůzy zažili. I tak ale vřele doporučuji. Lepší tři.