Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Drama

plakát

El Rostro de la Venganza (2012) (TV seriál)

POZOR, OBSAHUJE SPOILERY! Oceňuji zejména námět à la estonské filmové drama „Klass" , dále musím vyzdvihnout romanci mezi Martínem a Antonií, málokdy je chemie mezi postavami tak silná a skutečnost, že nebohou Antonii odprásknou ani ne v polovině celého příběhu, dodává milostné linii správnou pachuť hořkosti. Nebýt nadměrného množství epizod (celkem 173), retardovaného scénáře a naprosto iracionálního chování policie ve druhé etapě seriálu, mohla bejt tahle americko-hispánská produkce naprostá bomba, potenciál to mělo a do nějakého 20 dílu to z dramaturgického hlediska bylo i obstojně natočené - bolest pozůstalých masakru byla zachycena věrohodně a vezmu-li v potaz, že incidenty s ozbrojenými střelci v prostorách školy nejsou v USA ničím výjimečným, naskakuje mi husina. Rozuzlení celého mystéria , absence šťastného konce a zvrácenost tajemného vraha (který např. Marianu zabije vrtačkou a na památku ji uřízne prst i se snubákem, Rafaelu zaživa upálí a jiné oběti zase usekne hkavu) rovněž navozovaly nepříjemné pocity a nebýt telenovelového patosu a vztahových propletenců, tak bych seriál s klidem doporučil, ale třeba časem Netflix natočí remake :) Obsazení je velmi sympatické a herecké výkony jsou na jihoamerické poměry nadprůměrné - David Chocarro v roli domnělého střelce, kterého po dvaceti letech propustili na svobodu, přímo exceluje a navíc je nesmírně sexy, Maritza Rodríguez byla coby cvokařka vcelku uvěřitelná a chválím i zlepšení jejího herectví, které už není tak afektované a teatralní, jako když hrála potvoru v telenovele „Ángel Rebelde" a totéž platí i pro Marlene Favelu, které naopak sedla role psychopatky, než-li úloha nanynky v odpad!u „Gata Salvaje" :) Charismatický sympaťák Saúl Lisazo a neméně okouzlující Elizabeth Gutiérrez však z celého ansámblu byli nejlepší a rád bych je viděl v hollywoodského produkci a bez scénáře, který by jim do úst vkládal takové pí***iny. Technické provedení je zpočátku ucházející a prostředí New Yorku atraktivní, ale samotná výprava se postupně zhoršuje a seriál nezapře, že natáčení probíhalo ve sluncem zalité Floridě - přehlédnout nelze ani studiové kulisy. Práce s kamerou byla naopak chvalitebná a občasná akce díky ní získala na dynamice, veškeré mystery party pro změnu na napětí a soundtrack jednotlivé sekvence dokresloval bravurně. Mé hodnocení je 50% a to kvůli druhé polovině, která je prostě až příliš absurdní a pitomá. Znělka https://youtu.be/IS-68_h5VV4 Promo https://youtu.be/IelOnbn5I7o Vraždy https://youtu.be/Nh2QgAFz_xs

Mumie (1999)

Jako děcko jsem Mumii opravdu žral a pozitiva na tomto snímku shledávám i po letech - vizuál je bombastický, herecké obsazení skvělé (Brendan s Rachel mají úžasnou chemii) a soundtrack Jerryho Goldsmithe parádní. Stephen Sommers rozhodně není nejlepším režisérem, ani extra dobrým scénáristou, ale zábavné oddychovky mu celkem jdou a oceňuji, že remake klasické „Mumie" z roku 1932 pojal ve stylu „Indiana Jonese" aniž by poskvrnil kvalitu originálu, narozdíl od paskvilu s Tomem Cruisem.

Wonder Woman 1984 (2020)

Komiksovka WW84 mne oproti prvnímu dílu bohužel absolutně nebavila a označil bych ji slovem zklamání, jelikož svou naivitou dosti připomínala filmovou katastrofu Supergirl z roku 1984 - neohromila vizuálem, scénář byl mizerný a jedinými tahouny byli Gal Gadot a Chris Pine spolu s parádní hudbou (moje top „Anything You Want"). Námět přitom nebyl špatný a „kámen přání" byl dobrý způsob, jak navrátit mrtvého Trevora, bohužel provedení už tak oslnivé nebylo - dialogové sekvence nestály za nic a zásluhou přepálené délky (151 minut) nudily, akce bylo minimum a zpracováním rovněž neohromila, digitální efekty ostudné na film s rozpočtem 200 milionů USD. Pochválit musím úvod na Themysciře, souboj v bílém domě a fight mezi Dianou a Cheetah rovněž nebyl nejhorší, ale vše kazí umělé CGI - scéna v obchoďáku nebo honička na dálnici pak vypadají vyloženě komicky. Postava Barbary / Cheetah by zasloužila lepší prokreslení charakteru a navíc přímo vybízí k zakomponování „hororových scén" (například ve stylu Batman Returns), čehož se bohužel dočkáme sotva na několik sekund, navíc je namísto make-upu zpracována převážně digitálně a vypadá to hnusně. Škoda, Kristen Wiig se snažila, to samé Pedro Pascal, akorát ten scénář jim házel klacky pod nohy. Snímek Wonder Woman 1984 je zpracováním mnohem horší než-li The New Original Wonder Woman z roku 1975 s herečkou Lyndou Carter, která si zde mimochodem střihla cameo :) Uděluji velmi slabé 3 hvězdy, hodnocení 49% prvních 10 minut https://youtu.be/W3pG2Nob21U oblíbený soundtrack https://youtu.be/AU22IuXdvIw

plakát

Rozčarování (2018) (TV seriál)

Disenchantment sice nedisponuje natolik propracovaným světem jako Futurama ani natolik sofistikovaným humorem jako prvních deset sérií Simpsonových ale koukatelné to celkem je, napínavé taky a občas se dostaví i vtipná hláška - postavy jsou navíc nesmírně sympatické, vychlastaná princezna Bean, démon Luci a roztomilý Elfo mají skvělou chemii a interakce mezi nimi je nesmírně zábavná. Matt Groening svůj tvůrčí rukopis nezapře a kresba nese jeho typické znaky, animace je však oproti „žluté rodince" nebo „futuristické podívané" poněkud odlišnější a kouká se na to sakra dobře!

Práskači (2011)

Kolumbijské drama s oscarovými ambicemi, které sice problematiku dané země - tedy drogové karty, nájemné vraždy nebo korupce v politice - vyobrazuje na výbornou, ale které je bohužel i velmi nudné a ze scénáristického hlediska naprosto nezvládnuté. Telenovelové elementy jsou dány hlavně tím, že film vychází ze seriálu „Kartel" z roku 2008, oba projekty mají shodné herce a hlavní úlohu v nich ztvárnil Manolo Cardona. Oproti seriálu, jehož technické zpracování bylo neskutečně laciné, má však snímek překvapivě kvalitní vizuál, srovnatelný s hollywoodskou produkcí. Prozatím bez hodnocení, uvidím na podruhé.

plakát

Liga spravedlivých: Nová hranice (2008)

Hlavní slabinou tohoto animovaného snímku je zejména délka, zásluhou které se postavám dostává jen minimum prostoru a znalost komiksové předlohy je tedy výhodou. Zpracování je vcelku dynamické a úroveň animace nadprůměrná na poměry ,,direct to video" , dějové zasazení do 50. let minulého století shledávám nesmírně atraktivním :)

plakát

Batman a Harley Quinn (2017)

Oceňuji zakomponování žánru regulérní komedie a zaměření na dospělé publikum, avšak nemáte-li v lásce postavu ,,Harley Quinn" , tak zhlédnutí opravdu nedoporučuji - ne každému totiž sedne její specifický smysl pro humor 🙂 Námět je zpracován vcelku obstojně, hrdinové mají nejen skvěle prokreslené charaktery, ale i skvělou interakci mezi sebou a ze scénáristického hlediska o dost lepší než-li ,,Suicide Squad" nebo ,,Birds of Prey" s Margot Robbie 😀

Godzilla (2014)

Oceňuji nápadité ,,komorní" zpracování - rozhodně to není tak přepálené jako ostatní projekty s gigantickými příšerami, kupříkladu Pacific Rim, Rampage nebo Meg. Rovněž mohu pochválit i vizuál, kameru a herecké výkony, avšak bohužel se přidávám k té skupině diváků, které celkové zpracování nesedlo a to zejména kvůli nezajímavým lidským postavám, s čímž se potýkají i další pokračování, zlatá ,,Godzilla"od Emmericha, tu jsem alespoň dokoukal, ale zde mi to činí obrovské problémy. Jinak chápu, že noční scény skryjí nedokonalosti digitálních efektů, ale tady je to vyloženě přehnané, následující pokračování (Kong a Godzilla II) jsou rozhodně mnohem zábavnější a vizuálně působivéjsí.

plakát

Páni ráje (2015) (TV seriál)

Porovnám-li s další „narconovelou" od Telemunda a to s La Reina del Sur (ve které si Kate del Castillo též zahrála hlavní roli), nepůsobí sice tento seriál natolik laciným dojmem a nabízí množství stylové béčkové akce a eRkového násilí (krev a gore) - navíc zasazených do atraktivního prostředí sluncem zalitého Miami roku 1977 - ale ze scénáristického hlediska se jedná o naprostou katastrofu. První etapa (cca 25 epizod) pojednává o vzestupu Anastasie v drogovém byznysu a krom jiného též ukazuje i na její problematický vztah s matkou Irene - dále je zde představena rodina imigrantů Romerových, kterou se zoufalý otec rozhodne zabezpečit prodejem drog nebo mladá naivka Erika, jež namísto hollywoodského trháku skončí jako herečka v pornu - dramat, postav a milostných propletenců je zde samozřejmě víc, ale to samé platí pro přestřelky, exploze a pytlíky s umělou krví, takže jako taková nenáročná akční bejkovina je prvá část vcelku ideální, nicméně od cca 30 dílu jsou telenovelová klišé natolik přepálená (jako např. zmrtvýchvstálá postava) a hrdinové svým chováním natolik odpudiví, že podíváná je to spíše iritující. Protagonisté vykazují jasné známky psychopatického a sociopatického jednání, podobně jako spousta hrdinů gangsterských snímků, ale ku*va, vždyť ani buran Tony Montana nezabíjel nevinné civilisty a zde tak činí snad i pro zábavu, vezmu-li v potaz, že tento seriál stále spadá do formátu telenovel, přijde mi veškeré konání postav opravdu přehnané a celková bagatelizace násilí mne s přibývajícími epizodami začala vyloženě rozčilovat - a to jsem měl prosím v Grand Theft Auto nejraději přejíždění NPC - korunu tomu celému nasazuje absence chemie v milostných scénách a to herci sami o sobě nejsou vůbec špatní. Má oblibená herečka Kate del Castillo je stejně jako v LRDS nesmírně charismatická a zlepšil se i její projev, dramatické party ohledně pošramoceného vztahu matky a dcery nějakou tu hloubku i měly, čemuž velmi dopomohla na Oscara nominovaná Adriana Barraza. Opomenout též nemohu Ximenu Duque, která opět ztvárnila postavu s uvěřitelným vývojem, přitažlivého Juana Pabla Llamo v roli násilníka, kterému v závěru jako pomstu ustřelí péro nebo excelentního Miguela Varoniho a jeho extravagantní pojetí drogového bosse. Scénárista Pablo Illanes námět inspirovaný drogovou válkou bohužel nezvládl zpracovat přijatelným způsobem a přecpal děj zbytečnými a neprokreslenými postavami - což je zarážející hlavně proto, že seriály Alguien te Mira a Donde esta Elisa (též dle jeho předlohy) tento problém neměly. Pozitiva střídají negativa a mé dojmy jsou poněkud rozporuplné, ale chcete-li seriálovou oddechovku s trochou akce a nádechem jihoamerického melodramatu, doporučuji raději La Reina del Sur :) PS1 Seriál jsem viděl s polským lektorem. PS2 Snad jediná postava, ze které se mi nezvedal žaludek a které jsem přál šťastné finále, byla dobrosrdečná Verónica - tu ale nechali odstřelit sniperem a vykrvácet na pláži Dueños del Paraíso | Capítulo 63 | Telemundo ZNĚLKA Dueños del Paraiso - Entrada (Telemundo HD) TOP AKCE Dueños del Paraíso | Cinco momentos de impacto | Telemundo