Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007)

„Vcelku seriózní historický snímek" napadlo mne v prvních dvou minutách - na(ne)štěstí "Tyranosaurus" se objevil začátkem minuty třetí a dle jeho digitálního zpracování šlo lehce odhadnout, do jakých vod bude zbytek tohoto filmu směřovat... Jedná se o klasickou, nenáročnou a nechtěně zábavnou béčkovou zhovadilost s minimálními ambicemi, u které se navíc vcelku slušně pobavíte, nečekáte-li tedy zrovna "Jurský park"... Jediné, co bych tak filmu vytkl je absence většího počtu krvavých scén... hodnotit kvalitu digitálních efektů by vzhledem k nízkému rozpočtu bylo nefér... naopak kladně hodnotím náznak příběhu (vzpomněl jsem si na Tomb Raider a boj s T-Rexem), scénář (dialogy mi přišly snesitelnější než v hollywoodských filmech "Kong: Skull Island" nebo "Godzilla: King of the Monsters") a chování postav (nikdo mě vyloženě nes*al)... 40% a velmi, ale opravdu velmi slabé tři hvězdičky, holt mám pro brakovou tvorbu slabost :)

Christina Aguilera: Loyal Brave True (2020) (hudební videoklip)

https://youtu.be/G6PZm8vhm6I Tuctová, avšak božsky zazpívaná píseň, která dle mého byla z celého remaku "Mulan" tím vůbec nejlepším (což je smutné vzhledem k faktu, že film atakoval rozpočet 200 milionů USD). Stylizace videoklipu ucházející, avšak ocenit musím zejména Christininu odvahu, jelikož aby se běloška v dnešní rádoby korektní době oblékla jako čínská národní hrdinka, to chce opravdu koule 😂 PS. Ohodnotit si prozatím netroufám

Mulan (2020)

Animovaná "Mulan" mne naprosto uchvátila a ihned se zařadila mezi mé nejoblíbenější Disneyovky - remake však přílišné důvěry nevzbuzoval a dle upoutávek působil dojmem laciné televizní produkce, podobně jako například "Aladin", který si mne však nakonec svým filmem získal a já díky tomu dal šanci i této předelávce. Očekával jsem akční historický epos s trochou té fantasy, avšak dostal jsem rádoby dramatické akční cosi, které v ničem nefunguje a které vůbec neví, komu je vlastně určené - jakožto válečné drama snímek neobstojí, z historického hlediska zrovna tak a coby dobrodružné fantasy pro náctileté film postrádá jakoukoli dynamiku a zajímavé postavy 😐 Animovaná "Mulan" byla kritizována kvůli nevhodnému zobrazování čínské kultury, nicméně kreslená verze alespoň pojala hlavní protagonistku jako lidskou bytost z masa a kostí, která nástrahy řeší svou vynalézavostí, tzn. inteligencí a proto je divákovi sympatická, zatímco ta hraná je výjimečná akorát svým čchi, které ji dodává na síle 😱 Technické provedení též dosti pokulhává a zásluhou uměle působících kulis a viditelného zeleného pozadí vzbuzuje dojem televizní tvorby, nikoli velkofilmu s rozpočtem atakujícím částku 200 milionů USD - ty peníze zde vidět zkrátka nejsou a vizuál je odpudivý a kýčovitý, zpracování soubojů a celkové akce též mizerné a dosahující tak úrovně nízkorozpočtového seriálu z přelomu tisíciletí, kterým mám na mysli "Xenu", katastrofa 🤮 PS. Závěrečné titulky byly zásluhou zpěvu Christiny Aguilery asi nejlepší pasáží celého filmu.

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku (2020)

Očekávání byla nulová a snímek měl posloužit jen coby kulisa při usínání, mou zvědavost vzbuzovalo snad jen to, jakým způsobem se tvůrci vypořádali s trojrozměrnou animací, kterážto v upoutávkách působila dosti nevzhledně a která mi k celkové estetice "mořského ementálu" vůbec neseděla - k mému velkému překvapení jsem si však na CGI animaci rychle zvykl a dokonce ji shledal i atraktivní, jelikož mi přišla odlišná (taková plastelínová) v porovnání s jinými animovanými filmy. Příběh neoslní a kvalitám seriálového "Spongeboba" se rozhodně nepřibližuje, nicméně i tak je kupodivu stravitelný a dobrodružné putování houby s hvězdou neuráží a rychle odsýpá - komediální sekvence navíc nejsou až tak trapné, Keanu Reeves potěší a flashbackové pasáže svou roztomilostí uzemnily i mě 🙂 "Houba na útěku" není sice dokonalá, nicméně pro děti je ideální a dospělé nenase*e, rozhodně jsem očekával mnohem větší zrůdnost 🙂

Duna (1984)

Velkolepé a dosti neobvyklé science fiction, které rozhodně nesedne každému a očekáváte-li pohádkové Star Wars , budete zklamáni, protože DUNE vzbuzuje spíše dojem mexické telenovely - zejména tedy kvůli plochým a nevýrazným postavám, které zásluhou scénáristické neschopnosti postrádají jakoukoli uvěřitelnou motivaci, zlatá Delia Fiallo a její Rosalinda. Potenciál námětu tvůrci promarnili a mytologii vesmírného impéria dostatečně nevysvětlili, tudíž pro diváka knihy neznalého je velmi náročné se v čemkoli zde orientovat / vyznat a režisér LYNCH dle mého rozhodně neměl obsáhlou literární předlohu napěchovat do jediného snímku, ale rozdělit ji minimálně na dvakrát, takhle je to bohužel přeci jen poněkud přeplácané 🙁 Obsazení je sympatické a herecké výkony snaživé, Kyle MacLachlan a Francesca Annis mezi sebou mají úžasnou chemii a skvěle zobrazují „Oidipovský komplex" , Kenneth McMillan ztvárnil úlohu záporáka na výbornou a působil správně ďábelsky a taková Siân Phillips vyloženě excelovala, její postava totiž vzbuzovala nejen respekt, ale dokonce i strach. Celkové technické zpracování je sice poněkud zastaralé, ale i nadále velmi působivé a pochvalu zasluhují především speciální efekty - na modely vesmírných lodí a pyrotechnické exploze radost pohledět, i takový pouštní červ je zpracován obstojně a finální bitva je přímo epická - a též i práce s kamerou a osvětlením, obraz je totiž skutečnou pastvou pro oči 🙂 Ozvučení jsem si nemohl vynachválit, na poslech bylo nesmírně příjemné a hypnotické podobně jako „ASMR" , chválím dokonale vyvážený poměr hlasitosti dialogů, ruchů a hudby. Soundtrack od skupiny Toto je famózní, osmdesátkovou syntetickou hudbu já rád a album k tomuto velkofilmu si s oblibou pustím raději než např. fanfáry z „předaleké galaxie." Mé sympatie si DUNA vysloužila teprve až opakovanými zhlédnutími, které mi dopomohly orientovat se v překombinované dějové linii a pochopit konání postav, knihu jsem totiž nečetl - možná i proto jsem v hodnocení natolik shovívavý, snaha byla a telenovelové spletitosti nevadí, jen paralela mezi ropou a kořením mohla být výraznější, nová DUNA to snad napraví. Doporučuji obdivovatelům roztodivné filmové tvorby - debilní, ale kouzelné jako např. sci-fi Jupiter Ascending nebo komiksovka Harley Quinn (Birds of Prey) - nejlépe si tuto haluz vychutnejte s jointem, možná si pak snímek zamilujete podobné jako já. Hodnocení 69% zcela adekvátní

Expres hrůzy (1972)

Námět se zpočátku jevil dosti tuctově a snímek se tvářil jako klasické béčko s vraždící příšerou, tudíž jsem jej chtěl využít jen coby zvukovou kulisu - nicméně prvních třicet minut mne překvapilo natolik strhujícím tempem a natolik zdařilou hororovou atmosférou, že jsem nakonec zůstal přikovaný k obrazovce a nestačil žasnout nad vývojem příběhu a zejména jeho originálním rozuzlením. Na svou dobu velmi kvalitní horor, obsahující množství napínavých scén, několik málo nechutných scén a monstrum, z něhož jsem i já neměl dobrý pocit - scénám pomáhá obzvláště mizerná kvalita obrazu a minimální osvětlení, což sice dozajista záměrem nebylo (většinu rozpočtu nejspíš padla na výplatu  Christophera "Draculy" Lee), ale paradoxně to dopomohlo umocnit onen strach z neznámého. Herecké výkony spíše průměrné, avšak s postavami lze sympatizovat bez problému, jelikož diváka neotravují trapnými hláškami a naopak překvapí inteligentními dialogy a chováním. Neprávem podhodnocený a zapomenutý (pročpak asi nedošlo na remake, hmm?) horor, který na mne SPOILER! působil jako kombinace Vetřelce, Halloweenu a Věci s filosofickým přesahem seriálového Star Treku SPOILER!

Ostrov Dr. Moreau (1996)

Dosti nezvládnutý počin z hlediska vývoje příběhu a naprostá scénáristická katastrofa s nesympatickými postavami a "jakože" morálním poselstvím o tom, že člověk se neliší od zvířat. Snímek obsahuje prvky akce / dobrodružství / hororu / sci-fi a romantiky, ovšem jejich kombinace je zásluhou nešikovné režie dosti křečovitá a sledování činí umorným, což zamrzí vzhledem k obstojnému technickému zpracování, které je oním důvodem, proč se k "Ostrovu Dr. Moreau" rád vracím. Lokace jsou zvoleny na výbornou a jejich krása je umocňena pěknou kamerou, též zvuk příjemný a masky tím nejlepším - zmutované bytosti vzbuzovaly nepříjemný pocit (porodní scéna byla i na mně hnus) a před prací maskérů smekám, snažili se jediní. Další zpracování / remake hádám už jen s odpudivými CGI humanoidy co? A jó vlastně, filmové "Cats"

The Mummy's Ghost (1944)

Snímek "The Mummy's Ghost" nikterak nevybočuje z oné klasické příběhové linie hororových počinů studia "Universal" a vyjma nečekaného zvratu v závěru jde o zavedenou šablonu, v níž šílenec oživí monstrum. Navzdory mým sympatiím k "Universal Monsters" mne tento snímek absolutně nebavil a celkové zpracování mi připadalo křečovité, milostná zápletka vůbec nefungovala a hororová atmosféra zrovna tak - přitom v předchozím díle vše šlapalo na výbornou a to obsahoval i prvků regulérní komedie. SPOILER! Překvapil mne akorát konec, v němž Amina coby hlavní protagonistka umírá v bažině jako seschlá mumie SPOILER! Hodnotím dvěma hvězdičkami za krátkou stopáž, překvapení ve finále a zejména Lona Chaneyho, kterému zcela očividně kostým "Mumie" nebyl příliš pohodlný.

Příslib (2016)

Navzdory skutečnosti, že jde o tuctové a nikterak zvlášť přelomové historické melodrama, mne snímek velmi oslovil. Oslnila mne zejména výprava, jelikož zvolené lokace (obzvláště Istanbul) byly skutečnou pastvou pro oči a jejich krása vynikala jak zásluhou přirozeného filtru, tak i skvělé práci kameramana. Zápletka týkající se milostného trojúhelníku pak sice nepřinesla nic zásadního na poli filmového umění a romantická linie působila občas poněkud křečovitě, nicméně rozhodně nebyla nesnesitelná a jakžtakž i fungovala - jednak totiž klidné tempo divákovi alespoň umožnilo přilnout k postavám a jednak historické pasáže a válečné sekvence okořenili všechna ta romantická klišé. Herecké výkony též hodnotím pozitivně, obzvláště Oscara Isaaca v hlavní roli, jelikož svým herectvím zastínil i mého oblíbence Christiana Balea, který byl důvodem, proč jsem dal "The Promise" šanci.

Neviditelný (2020)

Jeden z nejlepších remaků - s originálem ze 30. let jej totiž spojuje pouze téma "neviditelnosti", tudíž se nejedná o bezduché kopírování a navíc se snímek zaobírá i problematikou dnešní doby (domácí násilí), což v záplavě sra**k typu "Conjuring" vyloženě potěší.