Corazón Valiente (2012) (seriál)

U tohoto seriálu jsem se „proklikal" pouze několika úvodními a prostředními epizodami, a udělal jsem dobře - sledovat všech 206 partů bych ani já nezvládl. Nejednou se mi při zhlédnutí vybavila jiná telenovela s prvky akce, a to Prisionera - jenže ta byla z r. 2004, tudíž lze nad jejími absurdními dějovými zvraty, teatrálními hereckými výkony a pofidérně natočenými akčními sekvencemi přimhouřit oči, ale tohle je na rok 2012 opravdu ostuda :( Nevadila by mi ani tak dějová premisa à la Osobní strážce , ale sledovat furt dokola jak dvě bodyguardky zachraňují během mizerně sestříhaných rvaček své klienty před neschopnými nájemnými zabijáky, to se fakt nedalo. Pochválit mohu snad jen vcelku dobrou chemii mezi Ximenou Duque a přitažlivým Fabiánem Ríosem nebo veškeré scény s hlavní záporačkou - tak podlou a zákeřnou potvoru, která se neštítí opravdu ničeho (kupříkladu poslat zabijáka na malou holčičku nebo zabít svého otce motorovou pilou a následně zkonzumovat jeho srdce) jsem v telenovele dlooouho neviděl, herečka Aylín Mújica si v roli ďábelské Fernandy kradla snad každou scénu jen a jen pro sebe. Dokonce i finále mělo grády (drtivá většina postav zde totiž pochcípala, a to i včetně těch kladných), Corazón Valiente je tak jednou z mála telenovel, které nemají happy-end, a proto je veliká škoda, že tomu uškodila přílišná zdlouhavost a zastaralé technické zpracování. Za výběr soundtracku přihazuji druhou hvězdu, jinak velký špatný. 40% Corazón Valiente | Adiós a Fernanda | Telemundo

Masakr v Texasu (1994)

Chcete-li zhlédnout nepříjemnou (a nervy drásající) hororovou podívanou, tak se tomuto lacinému braku vyhněte obloukem. Pakliže Vám ovšem nevadí přehlídka klasických hororových klišé v kombinaci s naprosto retardovaným scénářem a vypatlanými postavami, tak se nebojte dát této komedii (nebo snad parodii?) šanci - pobavíte se totiž opravdu královsky :) Plusové body navíc přidává fakt, že se tahle šílenost nebere ani trochu vážně, zásluhou čehož mi snímek připadá mnohem stravitelnější, než jsou všechna pokračování / prequely z let 2013 až 2022 :) PS. Když mohl být v Halloweenu 5 tajemnej chlápek v okovanejch botách, proč by zde nemohl být tajemnej frajer jezdící v limuzíně? 50%

Black Adam (2022)

Tohle je ten snímek, o jehož realizaci sympaťák Dwayne Johnson dlouhé roky usiloval? Tahle generická, sterilní a trapná slátanina, na které krom BOMBASTICKÉ hudby není absolutně nic zajímavého, nebo alespoň zapamatovatelného. Navíc mi připadalo, že herecké obsazení pózovalo spíše na plakáty (a jiný propagační materiál), a ve filmu bylo zastoupeno jejich digitálními dvojníky (což je sice v komiksovkách běžná věc, ale zde je tomu tak snad v každém záběru). Nebavilo mě to, byla to opravdu nekoukatelná s*ačka - to i snad ten bizár WW84 mi přišel snesitelnější.

El Rostro de la Venganza (2012) (seriál)

Oceňuji zejména odvahu studia Telemundo za to, že se nebálo dát tomuto kontroverznímu projektu zelenou (ostatně v rodné Chile byl tvůrce Sebastián Arrau dokonce odmítnut) - střelba na školách je přeci jen poněkud citlivým (a drsným) tématem. Dále mohu pochválit dramaturgii, která je v rámci telenovelového formátu zpracována opravdu nadprůměrně, alespoň tedy v první polovině (která byla i navzdory mírné teatrálnosti stále velmi dobrým a napínavým thrillerem). Druhá etapa seroše nám sice naservíruje výbornou tajemnou vražedkyni , ale bohužel i naprosto absurdní vztahové propletence a tu nejneschopnější policii, jakou jsem kdy na televizní obrazovce viděl. Ale potěšilo mně, že finále neskončilo žádným trapným happy endem.

El barón (2019) (seriál)

Na tuhle americko-kolumbijskou narconovelu jsem chtěl mrknout už v době premiéry - lákalo mne zejména atraktivní zasazení do 70. let a také fakt, že vedlejšími postavami jsou zde Pablo Escobar a Griselda Blanco. Bohužel jsem však „tenkrát" nerozuměl španělsky ani prd a tak jsem se k seriálu dostal až nyní, kdy mám alespoň trošičku naposlouchané nějaké to výrazivo. Sofistikované drama ve stylu Narcos jsem rozhodně neočekával a tak mne i docela překvapilo, že El Barón vesměs eliminuje ony klasické telenovelové neduhy v podobě překombinovaných milostných propletenců a servíruje nám místo toho docela i „normální" podívanou - absence výraznější romantiky ovšem nebyla tak úplně ku prospěchu, protože jako kriminální drama působí tento seriál přeci jen poněkud (a hlavně nechtěně) komicky. Co naopak musím pochválit je technické provedení - akce je fajnová a přestřelky dynamické. Navození atmosféry konce 70. let se pak tvůrcům taktéž povedlo, vezmeme-li tedy v potaz nepříliš vysoký rozpočet (rozhodně se danou éru podařilo zachytit líp, než tomu bylo u velkofilmu WW84). Jako kulisu vřele doporučuji, uklízelo se u toho dobře :) trailer

La reina del Sur - Smrtí k životu (2022) (epizoda)

Natáčelo se v několika zemích Jižní Ameriky, a to během stále probíhající koronavirové pandemie, kdy byla vyžadována jistá hygienická opatření - bylo by tedy logické, kdyby filmování „trojky" probíhalo např. jen v Mexiku anebo Kolumbii. Tohle cestování napříč jihoamerickými zeměmi ve mne totiž evokuje dojem, že štáb si udělal primárně dovolenou, popř. chtěl propašovat nějakej ten koks a natáčení seriálu bylo jen pouhopouhou zástěrkou. Ta slátanina (a vykrádačka Señory Acero , přesněji 5. série) v podobě 2. série mne sice v mnohém dosti iritovala, ale přinejmenším alespoň nabízela (na latino seroš) nadprůměrné technické zpracování, skoro až srovnatelné s hollywoodskými bijáky - nablblost zápletky navíc zachraňovala i charsimatická Kate del Castillo v hlavní roli. Zde však akce vypadá o dost levněji a má milovaná Kate působí v úloze Teresy trapněji. Očekával jsem katastrofu, ale rozhodně ne tak velikou. PS. Když se může bývalý narkobaron Epifanio stát v této fikci mexickým prezidentem, proč by se v realitě pan nemajitel nemohl stát českým prezidentem? No doufejme, že na tuto hororovou premisu snad nedojde.

La reina del Sur (2010) (seriál)

Narconovela La Reina del Sur byla v době uvedení opravdu hodně dobrá - dnes však seriál vypadá dosti zastarale, levně a komicky, rozhodně tedy neočekávejte sofistikované drama à la Narcos anebo extra zdařilou adaptaci románu. Problematika mexické drogové války je zde oproti knize poměrně bagatelizována, Teresein život a vzestup ve světě organizovaného zločinu se naopak předlohy drží, ale tvůrci to divákům servírují v nesmírně sra*koidním telenovelovém formátu. Pochválit ovšem mohu charismatickou Kate del Castillo v hlavní roli a odvahu studia, které se nebálo zobrazit kontroverzní témata jako je nelegální migrace ve Španělsku nebo fakt, že Islám je k ženám „ne zrovna shovívavý", jinak je tahle produkce naprostej trash 55% :) Druhá sezóna pak nemá s knihou nic společného a vznikat dle mého nemusela, i když musím uznat, že z technického hlediska nevypadá vůbec špatně a taková akce je v ní naprosto bombastická - několika prvními (a posledními) díly i stálo za to se proklikat, minimálně si člověk „naposlouchá" španělštinu 35% :) Na pár epizod ze třetí sezóny se určitě podívám, dle přiloženého traileru očekávám fajn přestřelky a určitě NE kvalitní příběh, kecy o tom, že trojka bude finální Telemundu fakt nežeru, v případě úspěchu dozajista poskládají ze scenáristických blitek nějaké to „poslední pokračování" :)

Nepřemožitelné zlo (2005)

Jako malého mne tento snímek opravdu velmi vyděsil, přičemž k mému velkému překvapení si onu znepokojivou hororovou atmosféru dokázal zachovat i po letech a zestárl poměrně s grácií. Objektivně se sice jedná o přehlídku různých klišé, která jsou pro subžánr duchařin zcela typická (stará nemocnice, divné dítě), ale zásluhou slušného tempa, sympatických hrdinů a naprosto odpudivého ústředního bubáka mi tato skutečnost absolutně nevadila. Budování atmosféry též funguje na výbornou a chválím, že se tvůrci vyvarovali nadbytečného množství trapných lekaček a naservírovali divákům horor, v němž je podoba nadpřirozené entity (podobně jako např. v Kruhu) divákům vesměs skryta až do samotného finále - a o čem víme, ale nevidíme (viz. žralok ze slavných Čelistí) je opravdu 100x děsivější než strašidlo, které na nás bafné v každém druhém záběru. PS1. Závěr mě dohnal k slzám. PS2. Kterého ko*ota proboha napadlo, dát tomu tak hrozný český distribuční název?

Looney Tunes: Zpět v akci (2003)

Jako malému harantovi se mi tahle dobrodružná taškařice hóóódně líbila a překvapivě mi přijde docela snesitelná i po letech (což se o filmech jako Space Jam nebo Scooby-Doo povědet rozhodně nedá). Kombinace animovaných postaviček se skutečným prostředím a živými herci působí koukatelně (narozdíl od nového filmu s Tomem a Jerrym), hrdina v podání Brendana Frasera je neskutečný sympaťák a jeho interakce s ostatními protagonisty je naprosto bezchybná. Komediální sekvence působí občas poněkud dětinsky a trapně, ale onen meta humor byl i přesto vcelku fajn a takové narážky na nenažrané hollywoodské producenty nebo sérii o Mumii mne pak i vyloženě pobavily - přesto jsem však toho názoru, že scenárista se mohl snažit rozhodně víc! Občasné dvojsmysly a sekvence z nestoudného města hazardu jménem Las Vegas se mi zdály trochu nevhodné, vezmeme-li v potaz, že jde především o rodinný film, ale jsou tací, co nechají své malé ratolesti koukat na sexuální předehry Homera a Marge Simpsonových (vždyť je to přeci kreslené, to určitě musí být pro děti), takže bych to jako extra velký prohřešek asi neřešil :)

Harley Quinn (2019) (seriál)

U tohoto krvavého (a vulgaritami prolezlého) animovaného seriálu jsem se ku*evsky moc bavil. Hlavní zásluhu na tom mají jak nápadité a vtipné gagy, tak i charaktery postav a jejich zpracování - ženské hrdinky jsou zde sice vyobrazeny jako nezávislé a silné osobnosti, ale zároveň je zde neustále poukazováno na to, že i ony mají bambilión chyb (od náladovosti až po splachování vložek do haj*lu). Od tohoto eRkového animáku by si ostatní tvůrci feministických hrdinek měli brát příklad :)