Máj (2008) odpad!

Dlouho jsem váhala, jak mám vlastně film ohodnotit. Pokud by tohle mělo být autory myšleno vážně a námi diváky snad bráno jako seriózní podívaná, tak by to asi byla ta největší fraška, jakou jsem kdy viděla, o to hůř že to natočila Česká televize. Ovšem kdyby si někdo zamanul parodovat Máchovo dílo Máj, tak tohle by bylo naprosto fantastické. Co vám budu povídat, já jsem se nad trapností tohoto filmu nasmála, až mi z toho vyhrkly slzy do očí. Nicméně jelikož to autoři asi mysleli vážně, tak nemůžu dát nic jiného než odpad. První polovina filmu by se jednoduše dala shrnout do dvou neustále se opakujících slov: nádherná přírodní scenérie a prsa. O nic víc tam vlastně nejde. Druhá část, to už jsem se smála, až jsem se za břicho popadala, je nejspíš jenom jeden velký nepovedený žert. Vážně jsem nevěděla, jestli se dřív mám smát způsobu zabití Vilémova otce nebo rockové hudby a neuvěřitelně trapných výjevů během Vilémova blouznění.

Tři holky jako květ (2014) (divadelní záznam)

V divadle se střídaly chvilky hlasitého smíchu a hrobového ticha. Dvě zcela odlišné věci v jedné divadelní hře, už jen to dokazuje jak výjimečná a uvěřitelná je tato hra. Zároveň je psaná jen pro fantastické herecké výkony a ty já naštěstí dostala, výkon byl skutečně na poklonu.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Pořádně hořká, smutná ale zároveň krásná komedie o tom, že vzpomínky navždy zůstanou jen vzpomínkami...

Slaměný vdovec (1955)

Občas si tak pokládám otázku, za co by asi stály filmy, ve kterých hraje Marilyn Monroe bez ní. Dospěla jsem k názoru, že nejspíš za starou bačkoru. Třeba tenhle film mě vůbec nebavil, jediné co mě zachránilo před krutou smrtí ukousáním se nudou byla Marilyn. Člověk jí vlastně až lituje, když vidí jak skvěle uměla hrát naivní a trochu jednodušší blondýnky, dokonce tak dobře, až lidé začali věřit tomu, že jí skutečně je.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Tak jsem se nakonec odhodlala k okomentování Harryho Pottera. Je totiž pravda, že tento klenot a především série, která zahýbala světem, životy hlavních hrdinů, dospívajích teenagerů a v neposlední řadě i tím mým, by neměla zůstat bez mých skromných poznámek. Čím jsem starší, tím mi 1. díl přijde nudnější. Asi to není nic překvapivého s ohledem na fakt, že je to vlastně taková pohádka pro děti a s dalšími díly, co se děsivé atmosféry týče se nedá moc srovnávat. Nicméně i tak má své kouzlo, které jsem kdysi milovala. A vlastně miluji doteď, i když už mě tolik nebaví. Důvod, proč jsem dala filmu 4 * je vcelku prostý. Je to totiž začátek velkolepé série, která se už navždycky zapíše do historie filmu i literatury, a to je třeba ocenit.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Především díky tomuto filmu, jsem si uvědomila, že s hodnocením nebo dokonce snad s komentářem je potřeba počkat, jak se říká až vychladnou hlavy. Před těmi 5 lety poté, co jsem vyšla z kinosálu jsem byla brutálně zklamaná a nenáviděla jsem celý produkční tým za to, že poslední díl HP, jak bylo v té době moderní označovat tuto sérii, rozdělili na 2 části. Viděla jsem v tom jen jejich podlou touhu po penězích a pochopitelně jsem se tak přidala k vlně kritiky, která se na ně snesla. Další věcí, která mi ležela v žaludku byly Bradavice, respektive to, že děj už se pohybuje okolo úplně jiných míst a že o starých dobrých Bradavicích není nikde ani zmínka a snad ještě hůře jsem snášela smrt Dobbyho. Jo to byly ještě zlaté časy, kdy jsem Harryho Pottera naplno prožívala a každá takováhle smrt se mě nesmírně dotkla. Od té doby se toho ale celkem dost změnilo. Nejenže už jsem vyrostla z této skutečně magické série, díky čemuž, jsem tak mohla film hodnotit s chladnou hlavou, ale také mě ten film neskutečně bavil. Možná je to s podivem, ale za celých 140 minut jsem se ani jednou nenudila a konec přišel dřív než jsem čekala a než bych chtěla. Navíc i přestože téměř nic nezůstalo jako dřív, ať už to je děj, který se neodehrává v Bradavicích nebo propuknutí skutečné války, jedna věc se vrátila tam kde byla naposledy ve 3. díle. Všichni 3 hlavní hrdinové mají znovu stejně vyrovnané role. Ve 4. díle měl v rukou otěže především Harry, v 5. pak hrála prim Brumbálova armáda a Fénixův řád jako takový a v 6. díle už to byl zase Harry, kdo řídil hru. Tentokrát už to bylo mnohem vyrovnanější.

Labyrint: Útěk (2014)

Mám takový pocit, že od dob úspěchu Hunger Games najednou na světlo světa vyplulo asi milion dalších stejně "fantastických a nadčasových" knižních sérií (Divergence, Labyrint, Dárce), ze kterých se pochopitelně hned musí udělat velkej biják, protože na rejžování peněz není nikdy nikdo moc starej nebo mladej a tak to chtějí zkusit všichni. To, že většina těchto rychlokvašek nemá ani pořádně promyšlenej svět a tak kopírují co se dá z již existujícího nebo to prostě vůbec neřeší a o vysvětlení světa v kterém se děj odehrává se vůbec nestarájí (jako právě tady u tohoto filmu) je jedna věc a to, že jsou to většinou neskutečně nudný příběhy s dialogama rovnajícími se rozhovoru mojí levé bačkory s tou pravou o tom, co všechno při dnešní procházce vyšláply je věc druhá. A obě tyto věci dohromady tvoří něco, co mi šíleně pije krev a co mi především připomíná jak krásná byla ta doba, kdy jedinou aktuální teenagerovskou sérií byl Harry Potter. Jo to byly časy, skoro všichni jsme ho milovali a neznám nikoho kdo by netoužil dostat dopis do Bradavic, i když už mu bylo třeba 13. Člověk si totiž vždycky nalhával, že se dopis třeba jenom "trochu" zpozdil. Tady, zdá se mi, jsou spíše opoždění autoři.

Páni kluci (1975)

Tom Sawyer se může jít tak akorát zahrabat, jelikož tenhle film si stejně jako Tomáš uvázal jednu ruku za záda a tou druhou původní originál pěkně zmydlil. Obvykle různé napodobeniny nebo předělávky originálu končí katastroficky, tady se ale stala přesně opačná věc. Původní Tom Sawyer v originálním podání, jeho zdlouhavé "dobrodružství", které mě ani trochu nebavilo a k tomu ještě tak pitomě vykonstruovaná krajina mi přímo lezli krkem, tohle ale byla krásná podívaná. Nemůžu si pomoct, ale čím jsem starší tím se mi tento film líbí víc a víc a užívám si každou jeho vteřinu. Tak jako k Vánocům neodmyslitelně patří Tři oříšky pro Popelku, tak stejně neodmyslitelně pro mě k létu patří Páni kluci.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (1968) (seriál)

Upřímně když jsem byla malá, tak jsem tenhle seriál ze srdce nenáviděla. A dokonce si myslím, že právě tento seriál měl na svědomí moji budoucí nedůvěru a v určitých chvílích až odpor ke scifi filmům, pod kterými si taktéž kvůli tomuto filmu představím jen naprosto ztřeštěnou budoucnost, která ani v nejmenším nedává smysl a v níž se pohybuje horda robotů a hloupých vědců či vynálezců. Jaký je tento seriál ve skutečnosti asi nikdy nezjistím, protože sledování toho seriálu v dětství ve mě zanechalo dost otřesné vzpomínky, takže vůbec nemám chuť se znovu podívat byť jen na minutu téhle hrozné matlanice.

První republika (2014) (seriál)

Žádný zázrak to není, to určitě ne, ale pěkný pokus o dobový seriál s trochou kriminální zápletky, jejíž rozuzlení se sice neúměrně a především neskutečně otravně prodlužuje a také s neskutečně trapnými duchařskými scénami. Přesto si myslím, že by byla škoda ho nedocenit. Klidně si tady přiznám, že patřím do škatulky diváků, kteří potřebují dostat týdně svojí "dávku" seriálů, ať už starých, nových, povedených, zkažených, krátkých nebo nekonečných. Prostě mi tahle páteční "dávka" chybí ať už byla jakkoli dobrá, protože zas tak mizerná rozhodně nebyla.