Nic ve zlým (2023)

Takovýhle typ komedií se točil v 80’s. Prostě trochu crazy námět, trochu sexu, pohody, moralizování a romantiky, jenže podobné komedie se přestěhovaly na Netflix, protože na ně lidi přestali chodit do kina. No Hard Feelings bylo slušné hlavně kvůli Jennifer Lawrence, které tu roli divák musí věřit. Představa Hollywoodu o nerdství je trochu přes čáru, ale bavil sem se. Znovu ale asi už ne. 3*

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

“Throwback Thursday #101” - Hooperův Texas Chainsaw Massacre z roku 1974 je legendární. Ať už tou syrovou atmosférou nebo tím kultem kolem toho, že to bylo “podle skutečné události”. Když se po 12 letech rozhodl Hooper natočit sequel, šel na to jinak. Produkovala to nechvalně známá společnost Cannon, točící jen béčka a Hooper si řekl, že natočí satiru na tehdejší dobu k nevoli Cannonu, která chtěla čistokrevný horor. Problémem je, že film působí jako parodie na první díl. Je tu Leatherface, Cook i nový člen rodiny Chop-Top. Filmu zcela chybí atmosféra a nějaký smysluplný děj, pořád jenom někdo řve, když ne hlavní hrdinka, tak Dennis Hopper nebo někde z rodinky. Film je hrozná klauniáda, z Bubby je udělán retard co má crush na hlavní hrdinku, s kterou má sex prostřednictvím motorové pily, Cooka zajímá jenom aby byl rodinný BBQ podnik výdělečný a Chop-Top se chová jako crazyna a postava Dennise Hoppera chytne amok a likviduje Sawyerovic skrýš motorovou pilou. Filmu chybí i nějaký rozumný konec, ale na ten asi Hooper už rezignoval. Bohužel film není ani hororový, ani vtipný a spíš se nabízí otázky proč by tohle někdo točil? Shlédnuto na Amazon Prime.

Policajt v Beverly Hills: Axel F (2024)

Když to oznámili a viděl jsem první fotku s Axelem v té varsity bundě, tak jsme s kámošem pojali velké obavy. Po traileru jsme říkali, že to vypadá hodně akčně a když to vyšlo, mohu říct, že to jde ve šlépějích hlavně prvních dvou dílů. Foley furt ukecaná huba, Billy správňák jako vždy a Taggart grumpy jako vždycky. Mihne se tu i Foleyho známý Sarge nebo kolega Jeffrey z Detroitu, který mu ve dvojce hlídal Ferrari. Pro mě je ta stará trilogie klasika, jedničku jsem viděl hodněkrát, dvojka byla taky slušná a když u trojky šla kvalita dolů, včas skončili. Režisér neměl jednoduchý úkol, po 30 letech navázat na celkem známou sérii, populární zejména v USA. Ani ta Foleyho dcera, která asi nesedne každému, mi nevadila. Akce ok, situační humor na výbornou, záporák asi podle předpokladů. Možná to chtělo jen nějaký twist nebo o trochu lepší finále, než jen přestřelku ve velkém domě, jako v jedničce. Po dlouhé době nový film bez hluchých míst, který mě bavil po celou dobu. 4*

Policejní dohled (1987)

“Throwback Thursday #100” - Jubilejní 100. filmový throwback, tak jsem si pustil dnes již zapomenutou, ale ve své době úspěšnou buddy komedii Stakeout. Tu točil John Badham ještě ve svém úspěšném období a hlavní roli si střihli problémový Richard Dreyfuss a Sheenův brácha - Emilio Estevez. Zdatně jim sekunduje okouzlující latina Madeleine Stowe. Ačkoliv příběh obsahuje mnoho klišé, scénář je hravý, hlavně díky chemii Dreyfusse a Stowe, kdy se klasicky policajt zamiluje do sledované osoby a nemůže jí říct svoji pravou identitu, takže se kupí jedna lež na druhou a o zábavné situace není nouze. Je překvapivé, jak málo hodnocení zde na csfd film má, přitom jde v žánru buddy movies o jeden z těch lepších počinů. Kdysi jsem viděl dvojku Another Stakeout, a ta už tak dobrá není. Možná filmu nepomohlo ani to, že Badham byl v té době už v úpadku. Viděno na Disney+

Přízraky v Benátkách (2023)

Musím říct, že pro mě námětem nejslabší Brannaghovský Poirot. Starý dům v Benátkách s mysteriózní zápletkou na mě zřejmě nepůsobil tolik, jako na ostatní a vrcholem pro mě je Orient Express. Atmosféra místy není zlá, ale to rozuzlení je hrozně uspěchané a nemá moc zajímavý twist. 3*

Rodinný podnik (1989)

"Throwback Thursday #99" - Sidney Lumet už mi poněkolikáté dokázal, jak přeceňovaným byl tvůrcem. Zde měl k dispozici předlohu Vincenta Patricka, nabitý cast - Connery, Hoffman a tehdejší stoupající hvězda Broderick a natočil takhle průměrný film. Ve filmu moc nefunguje chemie mezi postavami, hlavně Connery je divně napsaná postava, moc nelze vytušit, jaké jsou motivace jeho chování. Akci nebo humor taky nečekejte, je tu jeden heist cca 10 min, jinak je to spíš rodinné drama. Bez nabitého castingu by film úplně zapadl. On tedy zapadl i tak, protože v kinech šlo o velký Lumetův propadák, kterému se o trochu lépe dařilo až na videu. Zapomenutý film, ale ten potenciál... Viděno na HBO Max. 3*

Sestra II (2023)

Nun 2 a podobné moderní filmy jsou důvod proč jsem si musel dát pauzu od nových filmů. Nuda, nesmyslný scénář a horor zcela bez inovací. Pocitově film, který má tak 3 hodiny.

Braddock: Ztracen v boji (1988)

“Throwback Thursday #98” - Chuck se vrací podruhé do poválečného Vietnamu, aby zachránil manželku a syna, které považoval za oběti pádu Saigonu v ‘75. One man army Braddock je nejprve chycen a mučen, aby poté unikl a zase rozstřílel vietnamskou armádu na kusy. Člověk si říká, jak s ním v záloze mohla US Army válku ve Vietnamu vůbec prohrát. Režie se chopil Aaron, bratr Chucka a film je stejné béčko jako předešlé dva filmy. Chybí však zcela nějaká inovace nebo něco, co člověk neviděl v prvních dvou instancích. Shlédnuto na Amazon Prime. 2*

Nezvěstní v boji 2: Začátek (1985)

“Throwback Thursday #97” - Někdy v letech 2001-2003 jsem jako dítě spal u kámoše, který měl v pokoji televizi. Bylo to v éře hraní na vojáky, kdy mezi povinnou výbavu patřily maskáče a M4 kuličkovka. No a samozřejmě jsem ho přesvědčil, abychom v nočních hodinách sledovali tento film v tv. Viděli jsme první minuty až do scény na visutém mostě, kde je útěkář spálen plamenometem. To zrovna do pokoje přišel kamaráda táta, který se zeptal na co koukáme a klasicky přišel během nejnásilnější scény prvních 20 minut. No a film nám vypnul. Takže jsem Missing in Action 2 nikdy neviděl. Objektivně je film béčkovější než jednička a naprosto chápu producenty, že nejprve pustili do kin příběh s Braddockem po válce a až po jeho úspěchu později i druhý snímek z Braddockova zajetí. Nechybí typické znaky tehdejší produkce, kdy někdo střílí, střih, druhá strana střílí a divák má pocit, že se na place nikdy nepotkali. Samozřejmě nepočítejte s nabíjením. Samotný příběh je taky béčkově zpracovaný příběh o P.O.W’s. kteří jsou na popud velitele tábora zcela nesmyslně drženi v zajetí, protože velitel chce od Chucka doznání k vymyšleným válečným zločinům. Skutečná záporákova motivace není moc objasněna. Viděno na Prima Max. 3*

Nezvěstní v boji (1984)

“Throwback Thursday #96” - Když se chystal Rambo II o záchraně zajatců po ukončení války ve Vietnamu, studio Cannon produkující béčka se na tom přiživilo a natočilo souběžně rovnou dva filmy Missing in Action s Chuckem Norrisem o zajatcích v ‘Namu. Druhý díl se producentům zdál lepší, tak prohodili vydání prvního a druhého filmu. Tento se tedy odehrává už roky po válce a druhý snímek je zajetí a věznění Chucka v roli Braddocka během války. Missing in Action točil Joseph Zito (The Prowler, Friday the 13th: The Final Chapter) a jako dítě jsem viděl jeho druhou polovinu, která se odehrává ve Vietnamu. Ta první mi ale paradoxně přijde lepší, je víc civilní a z filmu máte vibes, jako byste koukali na politický thriller z asijského prostředí. Jednoznačně nejlepší pasáž filmu je Chuckův stealth v Saigonu. Pak se Chuck dostane z Thajska do Vietnamu a začne řežba. Zestárlo to, o tom není pochyb, dlouhé záběry jak střílí jedna strana, střih druhá strana, střih první strana, 80 nábojů pryč a nikdo neumírá ani nenabíjí, to už by dnes bylo pro smích. Ve své době šlo o béčkový akční film u kterého člověk vypne. Z filmu je známá scéna kdy se Braddock vynoří z vody s kulometem M60 a poštřílí vietnamské zlosyny. Scéna byla parodována ve Žhavých výstřelech. Když sem byl kid, film jsem viděl 1x a to ne celý, v tu dobu sem si procházel obdobím na vojáky, takže film pro mě byla pecka. Dnes je pro mě film guilty pleasure. První film, kde jsem Chucka slyšel mluvit anglicky.