Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný

Recenze (2 044)

Králíček Jojo (2019)

Od Waititiho se mi líbil Thor: Ragnarok, ale do Jojo Rabbit se mi moc nechtělo. Čekal jsem, že to bude cíťárna a nespletl jsem se. První půlka uspávací, vtipy off. Druhá polovina byla výrazně zábavnější a celkově to bylo ok. Z herců na malém prostoru nejvíc zaujal Sam Rockwell jako vojenský důstojník. Naopak Scarlet Johansson opět herecky toporná, to už je takový standart. Celkově to jako satira moc nefuguje a Waititi zůstal s tímhle filmem rozkročen mezi nevtipnou satirou a dramatem. Ale v jádru tenhle film není podle mě ani jedno. 3*

Parazit (2019)

Nečekal bych, že pro mě, jakožto milovníka Hollywoodu bude v roce 2019 bude nejlepším filmem jihokorejský Parazit. Takhle má vypadat satirická artovka, která se nebojí rozkročit se do víc žánrů a celou dobu (hlavně ve druhé polovině) a neustále diváka držet v napětí. Největším plusem Parazita je dobře vypointovaný námět, který pracuje s jednoduchou premisou konfliktu zcela odlišných sociálních vrstev. Tvůrcům se ovšem z banální zápletky o podvodníčcích udělat zcela nepředvídatelný film plný zvratů a v poslední třetině i násilí. Zasloužený Oscar v kategorii cizojazyčný film. 5*

Stáhni a zemřeš (2019)

To je tak, když se démon rozhodne přejít online. Film by se měl jmenovat zkoukni a zemřeš, protože tohle byla hrozná bolest. Chtěl jsem dát dvě hvězdy za pár povarů, ale za ten debilní konec jsem ještě jednu sundal. Nejlepší scéna byla, jak ten prodejce mobilů programoval ten kód té aplikace Countdown. To byl meme film.

Ospalá díra (1999)

Musím říct, že Sleepy Hollow je stylová a vcelku brutální fantasy pohádka pro dospělé od Tima Burtona. Nabitý casting ve vedlejších rolích, detektivně laděná zápletka s dostatkem akce a hlavně ponurá atmosféra. Legenda o bezhlavém rytíři ze Sleepy Hollow asi nikdy nemůže být natočena lépe. Z castingu překvapil hlavně (ne)herec Casper Van Dien, kterého jsem přežil jenom ve Starship Troopers. 4*

plakát

Jen blázni spěchají (1997)

Kus téhle komedie jsem viděl před pár lety v noci, když jsem chodil na vejšku, ale opravdu jen fragment. Režisér Andy Tennant v roce 1997 využil Matthewa Perryho, který byl na vrcholu kariéry díky seriálu Přátelé a kolygyni mu dělala začínající Salma hayek. Film je klasická limonáda no, pár dobrých vtipů, ale jinak se jede podle klasického scénáře. Škoda, že film nemá nějakou známější tvář ve vedlejší roli. 3*

Eli (2019)

V hororové bídě roku 2019 je Eli spolu s IT 2 světlým bodem naděje. Tahle Netflixovka mi ani minutu nenudila a i když lekačky nepatří mezi ty extra okázalé, atmosféra a finální twist dělají z filmu vcelku originální látku. S lepším castem a lekačkami z Insidious nebo Conjuringu by to byla pecka. Zajímavá příběhová duchařina. Ciáran Foy jako režisér složil reparát za strašlivý Sinister 2. 3*

plakát

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Maleficent pokračování prostě mít nemělo, protože byl příběh uzavřen. Sequel se tak jeví jako nastavovaná kaše, která už nevypráví příběh o Zlobě, jako spíš o Růžence a princi Filipovi. Zloba v podání Angeliny je hlavní tahoun dvojky, která sice nebolí, ale na jedničku ztrácí dva parníky. První díl byla zajímavá příběhovka, která rozvíjela story o Růžence, zatímco dvojky vypráví story o svatbě Růženky a prince Filipa z Ulsteadu. Je tam samozřejmě i další backstory, ale nosný příběh je narozdíl od první Zloby hrozně předvídatelný. Cenu nejzbytečnějšího pokračování za rok 2019 asi Zlobě vezmou Angry Birds 2 nebo Secret Life of Pets 2, ale bylo by to fakt jen o kousek. A tržebně Zloba taky underperformovala, nebyl to vyloženě flop, ale jednička vydělala o nějakých 250 mil $ víc. 3*

plakát

Zloba - Královna černé magie (2014)

Tak za mě nejlepší hraná pohádka od Disney, co jsem zatím viděl. Posadil bych jí ještě o stupínek výš, než moje hrané favority Aladina a Lion Kinga. Hrozně mi sedla Maleficent a její morbidně vřelý humor a její opatrování Růženky. Životní role Angeliny Jolie. Nádherný vizuál a neotřelý příběh, který je zároveň úpravou příběhu Růženky. Kasovní bomba Disney v roce 2014. 5*

plakát

Terminátor: Temný osud (2019)

Myslím, že bych se dal považovat za fandu Terminátor série, o to větší zklamání pro mě Dark Fate bylo. Už mi sere, jak každá stará 80's frančíza pravidelně v tržbách zklamává (2016 - Ghostbusters, 2017 - Alien: Covenant, 2018 - Predátor a teď Terminátor). Jelikož po dvojce Terminátora už ty time paradoxy a alternativní reality nechápe téměř nikdo, rozhodnutí režiséra Tima Millera a producenta Jamese Camerona ignorovat všechny díly po dvojce, byl dobrý krok. Návrat Arnieho hodnotím taky kladně, Lindu bych tam mít nemusel. Akce je průměrná, nedokáže pořádně strhnout. Bohužel příběh je kompletní ctrl+c a ctrl+v dvojky, včetně nového typu Terminátora Rev-9, který je neskutečně overpowered (jsou 2v1, jeden z tekutého kovu a druhý je klasický kovový skelet, regeneruje se i po roztavení, nějakým způsobem dokonce dovede změnit svoji hmotu a přenést se na jiný předmět) a hrdinové by ho nikdy ani s Arnoldem neporazili, protože nemají jak. Ten příběh je sám o sobě neskutečně naivní, SkyNet tedy nikdy nevznikl, místo toho je umělá inteligence Legion, která skoro vyhladila lidstvo v budoucnosti (opět vykrádačka dvojky a SkyNetu). To, že se divák o Legionu prakticky nic nedozvěděl, vnímám taky jako scénáristickou chybu. Casting se taky dvakrát nepovedl, ta Mexičanka je nevýrazná až běda, Linda Hamilton je nasraná vyžilá lesba a Mackenzie Davis vypadá taky jako lesba, akorát mladší verze. Diego Luna jako záporák nevýrazný, pronese za celý film asi tři repliky. Ten kdo film vynáší do nebes by si měl uvědomit, že to je fakticky konec Terminator franchise v podobě, v jaké jsme ji dosud viděli, protože způsob, jakým film crashnul v kinech, znamená totální divácký nezájem a velké ztráty pro financující studio Paramount a produkční společnost Skydance. A nelze se divit, že film flopnul. Po průseru Salvation a dějově bídném Genysis se diváci potřetí napálit nenechali a do kina prostě raději nepřišli. Navíc byla loni na podzim v kině velká konkurence v Erkovém ratingu (Joker a Zombieland + PG13 Gemini Man) Terminátor tedy půjde na několik let k ledu a bůhví jak to dopadne s právy na Terminátora, protože Paramount si takovéhle finanční pohromy nemůže dovolit. Já nepochopím jednu věc, proč prostě nezkusili za ty roky od trojky natočit prostě jiného terminátora, Salvation byl takový pokus, ale to byl spíš nudný Mad Max z budoucnosti. Myslím spíš komorní survival ve stylu Aliena 1 nebo The Thing, kde by skupina surviverů bojovala proti jednomu skeletonovému T modelu, ten by měnil identity a byla by z toho opravdu paranodiní podávaná ve stylu The Thing. Nevěřím, že s budgetem do 50 milionů by to propadlo. Jenže když oproti tomu natočíte drahou produkci skoro za 200 milionů , která je zaměnitelná s jakýmkoliv dnešním akčním blockbusterem, diváci prostě nepřijdou. Škoda, že se Arnie s Terminátorem rozloučil jedním z největších kasovních zklamání roku 2019. V souboji Sly x Arnie v roce 2019 vyhrál prvně jmenovaný s Rambem, který sice taky nebyl žádný kasovní zázrak, ale nejspíš se to asi i zaplatilo, což se o T-800 říct nedá. Nevím, jestli mi v roce 2019 víc zklamal Tarantino nebo právě Téčko. 3*

plakát

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Sequel, kterému nechybí vtip, zábavná brutalita a permanentní roasty "rodinky" z jedničky. Když se k tomu navíc přidá moje oblíbená Zoey Deutch jako růžová hloupoučká barbie, tak je to teprve zábava. Fleischer tam opět velmi vtipně našrouboval některé aspekty z jedničky (Zombie kill of the year, Billa Murrayho nebo další pravidla pro přežití v Zombielandu). Já nevím jak vy, ale já bych se ještě jednou do světa zombies s touhle partou podíval, třeba zase za x let. 4*