Hana a její sestry (1986)

"Throwback Thursday #83" - Po nějaké době jsem v rámci throwbacků opět narazil na tvorbu Woodyho Allena a většinu doby jsem se bavil, byla tam hlušší místa, zejména dějová linka s náboženstvím a hledáním smyslu života. Z Allenova rukopisu je zřejmá jak láska k NY a místní architektuře, tak i literatuře a filozofii, na kterou neustále odkazuje. Jádrem příběhu jsou spletité lidské vztahy, tolik typické pro běžný život. Čekal jsem, že film skončí depkou, ale vlastně z toho byla taková win-win situace pro všechny, což úplně nekorespondovalo s melancholickým laděním filmu. Shlédnuto na HBO Max. 3*

Duna: Část druhá (2024)

Druhá duna byla letošní první návštěvou kina. Herbertův svět Duny je nepochybně zajímavý a podruhé bylo dobrodružství na Arrakisu o něco málo lepší než v prvním díle. Děj knihy, který Lynch nacpal do jednoho filmu, Villeneuve rozdělil do dvou nsímků, kdy ten první nabaitil diváky na epickou podívanou, kterou naservírovala zejména dvojka a o nouzi ji nebude ani v chystaném třetím dílu. 5*

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)

"Throwback Thursday #83" - Petera Greenawaye ani jeho tvorbu jsem doposud neznal, vlastně jsem nevěděl ani o existenci tohoto filmu. Až se najednou objevil v nabídce SkyShowtime a já si říkal, artový film na Showtime, který je zaměřený hlavně na mainstreamového diváka? Tak jsem ho zařadil do svého throwbacku a film je hodně ujetý. V hlavní roli tu exceluje Michael Gambon, známý především jako představitel Brumbála. Zde hraje hrubého gangstera Alberta, který vede menší gang, vlastní restauraci a terorizuje celé své okolí svými výbuchy vzteku, manželku hraje i za mlada nehezká Helen Mirren a v roli jednoho z henchmanů se tu objevil Tim Roth. Když člověk na začátku přijme divadelní pojetí filmu a střídání prakticky 3 interiérů a jednoho exteriéru, po chvilce zjistí, že jde o zajímavou konverzačku s nadstandartními hereckými výkony. Témata konverzací jedou od jídla a pití, přes sex, vulgarity, až zpátky k jídlům a k vulgaritám.  Helen Mirren je tu tak polovinu filmu nahá a stejnou dobu Gambon někoho uráží nebo na někoho řve. Zbytek filmu je věnován násilí, páchaným zejména Gambonem. Zajímavý je i vizuál, který mi evokoval Terryho Gilliama. Konec je lahůdka a věřím, že mnoho divákům nebude fyzicky ani psychicky dobře. Konec mohl být trochu odvážnější, tam se Greenaway možná chtěl zavděčit těm pár investorům, kteří na tuhle šílenost poskytli finanční prostředky. 3*

Touha smrti 4: Tvrdý zákrok (1987)

“Throwback Thursday #82” - Paul Kersey má pasivní schopnost přinášet smrt svým blízkým. Když se totiž ve čtyřce vrátí do L. A., předávkuje se dcera jeho přítelkyně drogami. Tentokrát se režie ujal J. Lee Thompson, dvorní Bronsonův režisér. Děj je trochu komplikovanější, kdy vigilante Kersey spolupracuje s tajemným magnátem. Tahle série měla skončit u jedničky, ale vzhledem k tomu že Bronson byl jedna z hlavních hvězd stáje Cannon films, tak s ním sekali béčka jak na běžícím páse. Čtyřka je asi lepší než trojka s gangy, hlavně kvůli prostředí a mafii. Vidět tento film anglicky s titulky dalo neskutečnou práci, musel jsem přes VPN založit účet na britském Prime. 3*

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Celkem downfall proti předchozímu Falloutu, příběh o roguenuté A. I., která dokáže v online prostoru cokoliv je strašně laciná a působí to, jako kdyby námět vznikl jako esej 12 y. o. kida na téma, jakou hrozbu představuje umělá inteligence. Akce v rámci série standart. Nedivím se, že M: I dostalo v kinech na frak od Barbenheimeru, který byl divácky vděčnější. 3*

Scooby-Doo, hádej kdo je tu? - One Minute Mysteries! (2020) (epizoda)

Epizoda s Flashem, kde je úplně jiné schéma celé epizody. Flash svojí rychlostí odmaskovává padouchy Scoobyho party jak na běžícím páse, až se střetne se svým protivníkem Tricksterem. 3*

Přání smrti 3 (1985)

“Throwback Thursday #80” - Death Wish s Bronsonem je jeden z nejznámějších vigilante thrillerů, v podstatě jde o syrové vyřizování účtů zoufalého muže s bandou zločinců. Ve dvojce Paul Kersey opět zažil tragédii a vše začalo nanovo, v podobném duchu, akorát přibylo víc akce. Režisér Michael Winner ještě s Bronsonem natočil i trojku. Ta se od začátku vyvíjí podobně jako předešlé díly. Bronson v roli Kerseyho přijede zpět do NY, jeho přítel umírá a starý známý architekt končí ve vězení jako podezřelý z vraždy. Tak polovina filmu je pozorování zločinců a pár poprav. Ke konci se film transformuje do malé občanské války, kde Kersey ty thugy likviduje magnumem, kulometem a dokonce bazukou. Killcount je tak přes 40 lidí. Zkátka Paul Kersey je magnet na problémy a na umírání nevinných lidí. Dost keců, zkrátka béčko z produkce Menahema Golama se vším, co k tomu patří. Film se zaplatil a o dva roky později se Kersey znovu vrátil. Shlédnuto na Amazon Prime. 3*

Žena v červeném (1984)

“Throwback Thursday #78” - The Woman in Red je Wilderův remake francouzského snímku “Nevěrník” o kterém jsem nikdy neslyšel. Film vznikl v době, kdy byly v USA populární remaky francouzských filmů. Námět by mohl být fajn, ale divný scénář a střih snižuje kvality filmu o jeden level dolů, protože občas opravdu scény nenavazují a vy si říkáte what. Kelly LeBrock byla opravdu nádherná žena a nechápu, co viděla na Seagalovi, že si ho vzala. Ve filmu je pár vtipných scén a docela to odsýpá, Wilder tady nehraje trapáka, což filmu pomáhá. Ale nemohu se zbavit pocitu, že Gene Wilder byl takový americký Pierre Richard jak vizuálem, tak stylizací jeho rolí. Film byl nominován na oscara za píseň I Just Call to Say I Love You od Stevieho Wondera, který se zde postaral o kompletní soundtrack. Viděno na MGM. Slabší 3*