Kostka (1997)

Velmi zajímavá jednohubka, která pracuje s matematikou, lidskou přirozeností a nesčetnými pastmi. Konec filmu je takový nemastný, unsatisfying. 3*

Psycho (1960)

Psycho jsem viděl 63 let po svém uvedení v kinech a i když ho trochu nahlodal zub času, stále jde o takového praotce moderního filmového hororu. Film je tedy spíš thriller, který měl na svou dobu neotřelou zápletku a hororový soundtrack. Po ptácích druhý film od Hitchcocka, který jsem viděl. 5*

Herbie a poklad Inků (1980)

“Throwback Thursday #64” - Série s VW Beetlem přezdívaným Herbie mě úplně minula, tak jsem alespoň viděl čtvrtý díl, který po zklamavších tržbách i recenzích sérii na víc jak 20 let ukončil. Byla to celkem fajn rodinná komedie s místy zajimavými a místy archaickými triky poplatnými době. Viděno na Disney+. 3*

Saw X (2023)

Saw X se odehrává mezi Saw a Saw 2 a film je přesně tím oživením, které potřebuje série Vřískot. Nový kousek ze série o hrách Jigsawa divák sleduje hru z pohledu organizázora, nikoliv z pohledu obětí. Ty jsou tu vyloženě jen jako vedlejší postavy a už to není o tom, že se parta lidí probudí v místnosti s pastmi. Zkrátka Saw X se pokouší měnit zajetá pravidla hry a sleduje Jigsawa při práci, nechybí ani jeho další následovníci a fanouškům série tím režisér Kevin Greutert poskytuje patřičný fan-service. Za návštěvu kina to stálo. 4*

Cena za něžnost (1983)

“Throwback Thursday #63” - Cena za něžnost je neobyčejně obyčejným příběhem, ve kterém se ukazuje, jak jsou lidské vztahy často komplikované a jak si s nimi život občas pohraje. Hercům nemám co vytknout, akorát jsem moc nepcohopil tu postavu DeVita, který se tu mihnul jako simp, ale v příběhu nehrál výraznější roli. Tu naopak hrál Jack Nicholson, v roli kosmonauta a womanizera. První režijní počin Brookse a hned taková pecka, a to jak umělecky, tak i komerčně. Snímek je směsicí humoru, sentimentu a méně veselých scén, který i přes pomalejší stopáž zaujme, když mu divák dá šanci. Viděno na ČT2. 5*

Meg 2: Příkop (2023)

Po nečekaném úspěchu Mega vstoupili tvůrci nadopovaní čínskými investory podruhé do stejné řeky, ve které plavali kromě Megalodonů navíc i obří krakatice a prehistoričtí obojživelníci. Bohužel největším problémem sequelu nejsou mořské potvory, ale hlavní zápletka filmu, kdy lidé bojují s lidmi a polovina filmu je potmě v Příkopu. Pořádná akce s Megy a krakaticí začne až v poslední dvaceminutovce. Wheatleyho rutinní režie a slabé CGI to zklamání jen korunují. Jedno ze zklamání letní blockbusterové sezóny. 2*

Princezna Nevěsta (1987)

"Throwback Thursday #62" - Dlouho jsem nechápal, proč je zrovna tahle pohádka (ne)jen v USA tak kultovní, když to ani nebyl nějaký extra megahit. Ona to totiž není úplně klasická pohádka nebo jako je, jen má sebeparodické prvky a dělá si legraci z klišé v podobných snímcích. Stojí za ní režisér Rob Reiner, kterého druhá polovina 80. let zastihla ve výtečné kondici. Mezi zfilmováním jedné z nejlepších Kingových adaptací Stand By Me (první čtvrteční throwback) a When Harry Meet Sally si Reiner odskočil natočit temnou pohádku dle předlohy Williama Goldmana a vznikl snímek The Princess Bride. Atmosféru a chemii mezi postavami by mohl leckterý dnešní fantasy film závidět. Na Princezně je zajímavé, že tenkrát k zábavnému fantasy stačil wrestler André The Giant s vtipným přízvukem, makety velkých krys a trocha magie...Chápu tu kultovnost, Robin Wright se pro roli princezny narodila, Cary Elwes zvládá prince s lehkostí, stejně jako Chris Sarandon (upír z Fright Night) roli záporáka, divácky zaujme i pomstou zaslepený Mandy Patinkin. Bonusem jsou známé tváře v epizodních rolích, Peter Falk jako vypravěč nebo hodně namaskovaný Billy Crystal jako Miracle Max. No a ta hudba od Marka Knopflera, ta k filmu padne jako ulitá a dodává snímku hrozně cool atmosféru. Jeden z filmů, který jsem určitě neviděl naposledy. Shlédnuto na Amazon Prime. 4*

Ona to musí mít (1986)

“Throwback Thursday #61” - První celovečerní film Spika Leeho pohravájící si s jednoduchým motivem, kdy hlavní hrdinka Nola udržuje zcela bezelstně sexuální vztah se 3 muži. Nevím, zda to tenkrát mělo pojmenování, ale dnes se to nazývá polyandrie. Co ale vím určitě je, že točit o podobném tématu bylo tabu i v uvolněných 80’s. Lee do filmu zakomponoval tři stereotypy mužů, jsou jimi pozorný a citový Jamie, narcistický Greer a vtipný, ale nedospělý Mars co nosí Jordan 1 High, jehož roli si střihl sám Spike Lee. Všichni tři do děje vstupují svými monology o Nole, co si o ní a o ostatních dvou milencích myslí a proč by měla být právě s nimi. O Nole mluví také její rodina a přátelé a snaží se nahlédnout do její osobnosti, jaké motivy vyvolávájí její promiskuitu. Jestli to jsou daddy issues nebo že jí každá aktivita po krátké době přestala bavit. Samotná Nola na to má odpověď, že jí tento nezávazný způsob života vyhovuje. Vrcholem filmu je společná Thanksgiving večeře Noly s jejími tři loverboyi. Film je zajímavou artovkou, kterou podtrhuje jazzový soundtrack a dva tracky R&B skupiny Strafe, které vždy hrají když na scénu nastupuje Mars. Beaty obou tracků byly vytvořeny na Rolandu TR-808, což je nepochybně poznat. Dalším fun-factem je, že postava Marse ztvárněná Spikem odpovídá v jedné scéně Nole, že její datum narození (16. květen) je specifické tím, že se narodil Malcolm, ihned mi bylo jasné, že myslí Malcolma X, znamého duchovního vůdce, o němž Lee později natočil film. Film She’s Gotta Have It natočil Spike za dva týdny s minimálním budgetem 175k USD v rodném Brooklynu a vytáhl z kin přes 7 mil $, což mu přineslo další filmové nabídky a odstartovalo to jeho kariéru. Shlédnuto na MGM. 4*

Kostlivec (2023)

Další unylý a předvídatelný horror, o to víc, že pod tímto je podepsán King jakožto předloha. Lacině vypadající CGI bubák a stokrát otřepaný příběh, kde nechybí to, co mi na těhle filmech dokola sere. Divák se totiž opět nic nedozví o tom monstru, co to je, jakou to má motivaci, jenom prvoplánové lekačka a v závěru i nesmyslná akce. Monstrum nejen že přežije výstřely z brokovnice do hlavy, ale umí se i teleportovat. Unlucky, že není fireproof. Když to porovnám s Cobweb, tam byl lepší nápad, ale za hovno stály oba dva filmy. 2*

Osudová přitažlivost (1987)

“Throwback Thirsday #60” - Legendární thriller z 80. let o nevěře, která má fatální důsledky. Další z filmů z této dekády, který mi dlouho unikal, když jsem byl kid, tohle nebyl úplně nebyl film, co by mi nějak zajímal. V tvorbě Adriena Lyna je vrchol Jakubův žebřík a můj názor nezměnil ani Fatal Attraction. Douglas tu hraje svou typickou roli úspěšného muže, ten další cast už je na pováženou. Proč by jakýkoliv chlap podvedl Anne Archer (7+/10) s mužatkou Glenn Close (4/10) ? Tuhle otázku si totiž musel klást každý mužský divák během sledování tohoto thrilleru. Banální zápletka je roztažena do dvou hodin a nechybí typická thrillerová klišé z té doby, jako mrtvý domácí mazlíček nebo finální home invasion…Určitě svou zápletkou šlo tenkrát o unikátní film, ale ne všechno ojedinělé musí být zároveň nějakým masterpiecem. Film sice získal 6 nominací na Oscara a patřil mezi největší kasovní hity roku 1987, ale mně teda k srdci nepřirostl (narozdíl od Lyneova Jacob’s Ladder). Shlédnuto na ČT. 3*