Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krimi

Recenze (2 648)

Naprostý zabiják (2023)

V posledních letech se roztrhl pytel s komediálně laděnými slashery, kde je kromě zabíjení i prvek time travelingu nebo body-swap. Totally killer obsahuje time travel a v posledních letech populární 80’s. Za produkcí stojí Jason Blum, který už pěkných pár let divákům servíruje většinou úspěšné horory. Tentokrát sice šlo o projekt pro streamovací platformu Prime, ale i tak jde o celkem fajn komediální slasher. Kaňkou jsou pouze neustálé komentáře 80’s doby z úst woke hlavní hrdinky. Killů není tolik a time travel tentokrát není tak debilní. Ideální film do období dušiček. 3*

plakát

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Jako druhý letošní halloweenský film padla volba na původní Texas Chainsaw Massacre, který zařadilo HBO Max do své nabídky. Jde o naturalistické Hooperovo dílo, které se dost vymyká mainstreamové hororové produkci té doby. Po dlouhém rozjezdu jsou 3 postavy zlikvidovány ve velmi rychlém sledu po sobě. Z 5 postav facto čtyři dostanou insta-kill bez jakéhokoliv hraní si s divákem. Ačkoliv ve filmu není krev, díky chytrému střihu a lekačkám jsou minimálně dvě smrti natočeny skoro bych řekl průkopnicky. Člověk musí pochválit i dlouhou naháněčku final girl a Leatherface, která je legendární. Rodinná večeře byla vyobrazením tohoto filmu, šílená, úchylná, brutální a rozpolcená. Hooper musel být úplný magor. Spoiler - Jediná přeživší filmu je později zlikvidována v rebootu Texasu z roku 2022. // Fun fact: hodně věcí z původního filmu je included ve hře Texas Chainsaw Massacre, jak Cooka, Hitchhikera nebo Bubby, tak i třeba krásný Leatherfacův tanec s motorovkou. 4*

Strašidelný dům (2023)

První letošní film halloweenského večera - nová Disneyho adaptace jejich atrakce “Haunted Mansion” z Disneylandu. Asi se nelze vyhnout srovnání s 20 let starou verzí s Eddie Murphym. Novější verze má zřejmě lepší příběh i casting, ale stopáž je na rodinnou komedii brutální. CGI je také lepší než u starší Minkoffovy verze, ale humor mi neseděl ani u jedné. Kdyby zaměření filmu bylo víc hororové a méně rodinné, tak bych byl asi víc spokojen (jako např. oba díly Goosebumps). Haunted Mansion v kinech brutálně propadl a stvrdil špatný rok Disneyho. 2*

Strašidelný dům (2003)

Celkem nudná propagace atrakce z Disneylandu, která vůbec nevyužívá potenciálu strašidelného domu. V tu dobu už to s Murphym šlo v Hollywoodu z kopce…

Bláznivá školka (2003)

Na Bláznivé školce jsem byl kdysi s rodiči a kámošem v kině, pak jsem film viděl po pár letech a je to taková ta neurážející komedie s Murphym. Zároveň jde o jeden z jeho posledních komerčně úspěšných filmů, kde hrál.

plakát

The Last Voyage of the Demeter (2023)

To je tak když někoho napadne zfilmovat jednu kapitolu Stokerova románu, kterou zná minimálně každý, kdo viděl Coppolova Draculu. Tudíž o napětí nebo jakémkoliv zvratu nemůže být ani řeč. Øvredalovo uspávací tempo by poslalo k věčnému spánku i nejmenovaného hraběte z Transylvánie. Tenhle pokus o horor opravdu nemohl zaujmout nikoho, krom fandů Stokerovy knihy. A to ani nemluvím o odporném CGI monstru…2*

Malá mořská víla (2023)

Stará The Little Mermaid mi vždycky přišla jako jedna z těch slabších klasických Disney pohádek, proto mi CGI remake nechával chladného. Stopáž nabobtnala na brutálních 140 min, což je pro původní 90 minutovku brutální stopáž…Casting nebo scénář mi nevadí, ale je to hrozně utahaný a třeba finální souboj s Ursullou je tu stejně krátký jako v původní verzi. Zatím nejhorší z těch moderních CGI remaků, ale ten review bombing od zdejších rasistů, co to neviděli, si film nezaslouží. Malá mořská víla není moc příběh pro mě..2*

Psycho 3 (1986)

"Throwback Thursday #66" - Trojka se odehrává bezprostředně po událostech dvojky a Batesova normálnost nemá moc dlouhého trvání. Opět se tu recykluje motiv s tělem matky, nechybí ani teatrální a příšerně natočený pád ze schodů. Perkins na řežijní křesli bohužel vykrádá předešlé dva filmy nevídaným způsobem. Výsledkem pak je neskutečně pitomá zápletka, vyeskalovaná hloupým finále, kde se překroutí vyznění dvojky a z Normana je opět vrah a magor... Shlédnuto na Prima Max.

plakát

Husí kůže - Jdi jíst červy (2023) (epizoda)

Tahle epizoda byla zaměřená na dobrodruha Lucase a byla spíš o vztazích a rodinných dramatech. O samotných červech se toho divák mnoho nedozvěděl.

plakát

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Jen u málo novějších filmů si člověk řekne, že si je pustí znovu, ale u Across the Spider-Verse to platí, protože takový závěrečný cliffhanger nemají snad ani Fast & Furious. Na celém filmu je tolik cool věcí, od neokoukaného záporáka, přes typický spider-manovský konflikt vyššího dobra, spider-versy až po závěrečný twist. Nejlepší scénou filmu není žádný fight, ale moment kdy si Miles uvědomí, že celá Spider-Community je založená na dost podivných morálních základech a rozhodne se tento fakt změnit. Než vyjde trojka, bude určitě rewatch. Nejlepší animák roku určitě, ale možná i nejlepší snímek. O nos před GotG 3. 5*