Byl jednou jeden lotr (1970)

Naozaj v skutku kvalitný western poväčšine času odohrávajúci sa vo väzení so skvelými hviezdami Kirkom Douglasom a Henrym Fondom. Ani príliš dlhá stopáž neprekáža, práve naopak, film plynie ako voda a človek si užíva skvelé dialógy, predovšetkým medzi Douglasom a Fondom. Veľmi sa divím tak malému počtu ľudí, ktorí film videli, ale ja som tiež živým príkladom, že som o filme dlho nevedel, pritom sa môže rovnať aj takému Papillon (1973). Záver bol pre mňa celkom prekvapivý, filmy zo 70.rokov nekončia až tak tragicky. Škoda menšieho priestoru pre vedľajšie postavy, ešte tomu niečo chýba, ale i tak je to skvelá voľba pokiaľ hľadáte starý western.

Přepadení vlaku z Pelhamu (1974)

Veľmi som očami tlačil, aby sa film dostal z priemeru, ale nešlo to. Film plný hviezd (70.rokov) za zmienku stojí hlavne skvelý Walter Matthau, ale aj Martin Balsam. To, že sa väčšina filmu odohráva vo vlaku robí film opticky lacný a b-čkový. Dej je predvídateľný a vy presne viete čo bude nasledovať. Žiadny moment prekvapenia, ktorý by vás zdvihol zo stoličky. Musím povedať že remake s Danzelom Washingtonom a Johnom Travoltom je natočený pútavejšie, preto by som vám odporučil radšej práve The Taking of Pelham 1 2 3 z roku 2009. Asi najlepšie na celom filme sa odohráva v závere filmu, konečne dôjde k akej takej akcií a prestrelke. Je zaujímavé ako komicky film končí na to, že sa jedná o akčný thriller. Zdravíčko.

Dva klobouky (1974)

Už za to, že viete o existencií tohto western filmu si môžete zatlieskať, pretože drvivá väčšina ľudí o ňom nikdy nepočula. Nebyť toho, že v ňom hrá Jack Warden, tak by som sa k nemu ani ja nedostal. Ale o nič by som neprišiel. Film nedosahuje ani priemeru, je lacný, nudný a zdĺhavý. Nesympatické postavy a nikomu nedržíte palce. Strieľa a málo a hudba tam nie je žiadna, ak nepočítame typické westernové tóny. Pointu filmu sa nedozviete, neviete o čo tam išlo. Film ako tak vyzdvihuje herecké eso Gregory Pack ale to nestačí. Chýba tu pekné dievča na oživenie a charizmatický hlavný hrdina, ktorý každému rozbije hubu. Nie je to úplná katastrofa, ale väčšinu filmu sa budete nudiť.

Velký Waldo Pepper (1975)

Teda, galéria vyzerala lákavejšie, čakal som viac scén vo vzduchu a tiež som nevedel, že sa bude jednať o kaskadérov, myslel som že sa film odohráva počas vojny. Áno, vo filme je pár svetlých momentov a musím pochváliť špeciálne efekty, kedy sa naozaj zdá, že herci sú skutočne vo vzduchu a robia náročné kúsky. Za zmienku stojí celkom dlhá scéna so ženou na krídle dvojplošníka. To vyzerá na rok 1975 v skutku reálne. Aj som sa zamýšľal ako to urobili, pretože zelené plátno tam nevidno. Bohužiaľ film sa u mňa nevyšplhal ani na ako taký priemer, je nudný a stopáž mohla byť o niečo kratšia. Takto si na film nespomeniem už ani po mesiaci. Zaver - hviezda Robert Redford vytiahla film z absolútneho bahna na aspoň podpriemerne nudný film, kde si ani len tie lietadla toľko neužijete.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Zbytočne príliš zdĺhavé. Bol dobrý krok obsadiť do filmu hviezdy 70.rokov 20.storočia Dustina Hoffmana a Roberta Redforda. Hrajú tu aj hviezdy filmu 12 Angry Men Jack Warden a Martin Balsam. Všetci títo herci zdvíhajú film aspoň do slušivého priemeru. Inak je to ako vyšetrovací film nie príliš podarené a neuspokojí vás ani finálne rozuzlenie. Proste len sledujete, lebo sú tam hviezdy a je to o Nixonovi. Dustin Hoffman tu pôsobí navyše komicky, jeho dlhé vlasy a maličká postava z neho robia akoby transexuála, i keď je pravda že tí ešte v 70.rokoch neexistovali. Hoffman sa hodí skôr do komédií. V takýchto vážnych snímkach ho proste neviete brať vážne. Redford zase síce hrá veľmi dobre, ale jeho postava je nudne napísaná. Nemá priestor vyniknúť. Prekvapivo sa mi v detstve tento film vyhýbal, dnes hodnotím priemerne.

Psanec Josey Wales (1976)

Treba napísať, že toto rozhodne nie je najlepší western v ktorom hral Clint Eastwood. Nie je tu ani žiadna sexi "bondgirl", ktorá by film okorenila. Namiesto toho je tu obstarožný nadržaný indián. Tento western pôsobí divne, ani vám to ako western nepríde, ale zrejme je to z dôvodu, že časovo sa odohráva už po bojoch únie a konfederácie. Strieľa sa tu často, to áno, ale ani tá streľba vás nebaví, lebo tomu proste neveríte. Neviete sa do film vcítiť. Ani ten Clint tu nie je nejak extra charizmatický outlaw. Uvedomujem si, že som asi dosť kritický, ale považujem sa za fanúšikov westernov s Clintom Eastwoodom a keď si spomeniem na mnohé, tak toto dielo nedosahuje ani priemerných kvalít. Chcelo by to možno nejaký šokujúci plottwist, alebo krajšiu ženu než "ošklivku" Sondru Locke.

Úžasňákovi 2 (2018)

Štúdio Pixar je známe svojou inovatívnosťou a tým, že vždy prichádza s niečím novým, prienikovým pre oblasť počítačovej animácie. Ani tu tomu nie je výnimkou. Navyše je celkovo poznať, ako veľmi sa technológie posúvajú s každým novým projektom. Len také základné efekty ako látka oblečenia pôsobia veľmi vierohodne a ako by boli skutočné. Sexi strieborné body a čierne pančušky na Helen vedia rozdráždiť. Tvorcovia sa tiež naozaj snažili, aby Jack-Jack, pôsobil čo najvierohodnejšie, a naozaj sa im podarilo skopírovať bábätkovskú mimiku do najlepších detailov. Ale aj ostatné postavy pôsobia vierohodne a občas (napríklad u Helen, ale aj iných) máme dokonca pocit, akoby sme sledovali skôr hraný film ako animáciu. Štúdio Pixar nám prináša jedno zo svojich najočakávanejších pokračovaní vôbec. A tento kreslený príbeh je naozaj osviežujúci a zábavný. Rodinka Úžasných 2 má skrátka všetko, čo má taký správny animák mať a oveľa viac - ľúbivé postavy, chytľavý soundtrack, kvalitnú a technicky pokročilú animáciu a dej, čo zaujme všetky vekové skupiny.

Úžasňákovi (2004)

Jednou z najdôležitejších súčastí filmu je animácia a počítačové efekty. Z tohto hľadiska je Rodinka Úžasných veľmi kvalitná a vynaliezavá snímka. Prvky sú dobre odvedené, ako napríklad elasticita Helen Parr alias Elastižena či Dashova super rýchlosť. Na svoju dobu (rok 2004) je tak tento animák pomerne pokrokový, čím štúdio Pixar opäť dokazuje svoju nadvládu vo svete kreslených príbehov. A tvorcovia sa vyšantili aj príbehovo. Dej je priamočiary a má jasnú pointu aj milé poslanie o tom, že rodina má stáť vždy pri sebe. Skrátka a dobre sa im podarilo vytvoriť veľmi príjemný zážitok, ktorý zabaví aj dojme a skrátka sa pri tom nenudíme. Nie je to žiadny ďalší hlúpy animák pre deti, ale film pre celú rodinu a všetky generácie. Rodinka Úžasných sú úplne jasne must-see pre milovníkov Pixaru, animákov či superhrdinských snímok.

Šokující odhalení (2019)

Neprečítal som si obsah, nevedel som o čom to bude, dokonca som to nevedel ani po traileri. Preto si asi viete predstaviť čo pre mňa ako konzervatívca film znamenal. Dívať sa na liberálne feministické kravy pracujúce vo Fox News, to je horšie než bambus pod nechty. Navyše keď ich hrajú moje obľúbené herečky. Charlize Theron opäť premenená na nepoznanie tu hrala chladnú ženu až hrôza. Margot Robbie zase typickú liberálnu hlupaňu, ktorá ide pracovať do konzervatívnej televízie a v prvý deň vylíže druhej lezbe, ktorá tam pracuje. Nie som extra fanúšikom Trumpa, ale v tomto filme môžete krásne vidieť, ako ťažko to prežívali liberáli a ako sa ho snažili kompromitovať. Dúfam že čím skôr na tento film zabudnem a prajem si, aby v Amerike už nikdy nebol demokratický prezident, aby presne takéto tupé liberálky porazilo. PS: Za to odškodné by som aj ja priznal, že ma obťažoval Ailes a že som ho preblafol.

Elektrický jezdec (1979)

Áno, film som si pozrel, pretože ma upútal kostýmik Jane Fondy, aj tu v miestnej galérií. Filmov, kde spolu hrajú Robert Redford a Jane Fonda je veľa, tento patrí k tým najhorším. Áno, ženskému publiku poskočí srdce nad veľkou romantikou a iskrením medzi vyššie spomínanými, ale inak to nestojí pomaly ani za komentár. Natiahnuté je to teda slušne, hluché miesta každú chvíľu, film o ničom iba o kecoch. Dávam hviezdičku za rajcovnú Jane a jej kostým a za jednu ako tak zaujímavú naháňačku s policajnými autami a jedným saltom mortale. Inak snímka nedosahuje ani uspokojivého priemeru. Škoda, mať také esá vo filme, to je poriadne nevyužitý potenciál a režisér tiež nepatrí k tým najhorším.