Území mrazu (2013)

Film je vcelku dobrou mozaikou mravčej práce detektíva, ktorý sa na rozdiel od iných nenechá odradiť. Systematicky a cieľavedome odkrýva dvojaký život podozrivého. Trpezlivo číha na jeho chybu. Bohužiaľ filmu chýbalo viac akcie, napätia i prekvapení. Čakal som oveľa viac. Jediným kladom sú solídne herecké výkony Nicolasa Cagea aj Johna Cusacka. Šedivá krajina, šedivý priemer. Filmov podľa skutočnej udalosti bolo natočených kopa. Je ale ťažké ich hodnotiť. Dôležitá je totiž aj sila príbehu a to je to, čo tento film drží nad vodou. Celkom tuctovo natočená krimi dostáva tretí rozmer šokujúcim obsahom. Je až neuveriteľné, koľko dievčat jeden úchylák zniesol zo sveta a stále mu to prechádzalo.

Společnost hrdinů (2013)

Tak toto rozhodne fanúšikom vojnových filmov neodporúčam. Budete naozaj sklamaní. Síce tam hrá Tom Sizemore, ale to na absolútnu stratu napätia v priebehu celého filmu nič nemení. Stopáž asi 96 minút by sa vošla do tridsiatich, z deju som začal byť nervózny, pretože už som dopredu tušil čo sa stane. Je to hrozný americký čajíček. Je vidieť, že americkí scenáristi nemajú vôbec páru, aké vzťahy majú medzi sebou národy Euroázie, isté zaužívané americké dogmy z pohľadu, za veľkou mlákou. Keď sa napr. pozerám na bondovku beriem to s nadsádzkou, ale toto je tak nalinkovaný scenár Hollywoodského béčka, až hamba. Vrcholom všetkého bola ukradnutá atómová bomba a to všetko v štyroch ľuďoch, plus mínus. Nevyhnutnosťou je aj záverečný, trápne pôsobiaci americký pátos.

Chceš pěstí? (2013)

Je to výborná žánrovka. Welcome to the punch ťaží zo starej školy starých poctivých krimináliek o chytrých zabijakoch a neústupných policajtoch. Film je však zabalený v modernom filmovom šate. Takže akcie stíha akciu, dejové zvraty sú primerané a výborné a vojna medzi policajtmi a padúchmi je veľmi inteligentná a diabolská. Pekné, ako v núdzi poznáš priateľa vo svojom nepriateľovi. Stopáž snímky je tiež presne akurát. Britská staronová pochúťka, ktorá ma ohromne bavila. Odporúčam pre tých, ktorí chcú vidieť po dlhej dobe výborný krimi thriller. Výborne zahrané to je. Je v tom výborná kamera. A perfektný hudobný sprievod.

Špionáž (2013)

Možno to vyzerá, že film bude nuda a že sa bude jednať o nezáživné veci, ktorým väčšina ľudí neporozumie, ale opak je pravdou. Dej filmu ma úplne vtiahol a pohltil. Aj keď ukazuje druhú stranu podnikania, všetko sa deje napínavou formou, kde nechýba slušný príbeh, osobné linky dôležitých postáv, ani momenty prekvapenia. Film ozdobili svojou prítomnosťou herecké mená akými sú Gary Oldman a Harrison Ford, ale po ich boku sa predviedli v priaznivom svetle aj Liam Hemsworth a Amber Heard. Film je po dlhej dobe snímkou, ktorá dokázala nudnú tému premeniť v napínavú prehliadku a pritiahnuť pozornosť ku kritike súčasného nenásytného sveta a ukázať a pranierovať praktiky nezákonného zákulisia dnešného podnikania.

V tátově stínu (2012)

Snímok vznikol podľa poetických memoárov skutočného Nicka Flynna a obom hlavným predstaviteľom ponúka vďačné dramatické úlohy. Zvlášť Robert De Niro si užíva svoju ďalšiu postavu taxikára s averziou k černochom a záchvatmi násilného hnevu. Jeho herecký partner Paul Dano patrí napriek svojej mladosti k vyhľadávaným charakterným interpretom a svoje kvality dokazuje aj v tejto úlohe. Ale ostatné zvučné mená moc priestoru nedostali, napríklad moja obľúbená Julianne Moore bola dohromady na plátne ani nie 2 minúty. Škoda, ale ako jednohubka to fungovať môže. Film sprevádza nekonvenčná hudba britského speváka Damona Gougha, známeho pod umeleckým menom Badly Drawn Boy. Je to veľmi smutná snímka.

Hemingway a Gellhornová (2012) (TV film) odpad!

Ja som sa tak tešil na túto skvelú hereckú dvojku, ale bola to katastrofa. Nieje veľa snímkov, pri ktorých som pociťoval zlosť a neustále sa díval, koľko snímke zostáva do konca. Taktiež som chcel pár krát rozmlátiť notebook. Veľký potenciál absolútne nevyužitý. Milujem Nicole Kidman, ale postavu, ktorú tu stvárnila som doslova nenávidel a hnusila sa mi. A ono to ani v skutočnosti nebola príťažlivá žena ale prachsprostá nána. Tu sa dočkáme odpudivých šukačiek pri bombardovaní a neuveriteľne časté a otravné hádky dvoch hlavných protagonistov a zároveň milencov. Ani stvárnenie doby ma neoslovilo, koniec koncov je to TV film a o tom svedčí aj jeho rozpočet a vizuálna stránka. Hrozné.

Odplata Wyatta Earpa (2012)

Snímkov o Wyattovi Earpovi sa už dá spočítať na prstoch oboch rúk, možno aj nôh. A taktiež westernov, v ktorých hrá Val Kilmer. Ale musím uznať. že v každom westerne je skvelý. To sa však nedá povedať o tomto snímku. Nieje to ale ani katastrofa, je to proste čistý priemer. Film Odplata Wyatta Earpa vznikla podľa skutočného príbehu. V hlavných úlohách filmu sa predstavujú výborní herci Shawn Roberts, spevák countryTrace Adkins, Matt Dallas a už zmienený Val Kilmer. Rozhodne je oveľa viac lepších westernov, ale tento svojim kolegom nerobí hanbu. Môžete si v mojom profile pozrieť zoznam mnou videných westernov a môžno si vyberiete nejaký kvalitnejší.

Dům na konci ulice (2012)

Dom na konci ulice. Ja mám tieto nenáročné hororo-thrillery celkom v obľube, aj keď neprinášajú veľa nového a všetky sú si vo zmes podobné. Na jedno mihnutie a skoré zabudnutie to určite nieje. Musím uznať, že tu som zápletku neodhalil, o to ma záver viac prekvapil, takže také rozuzlenie som teda nečakal. Začiatok mi prišiel ako taká romantická dráma, keď sa matka s dcérou prisťahuje do domu, kde v susedstve bola vražda rodiny, potom také to zoznamovanie s chlapmi, večierky, až neskôr sa dostavila nejaká tá slušná akcia a už sa to pekne rozbiehalo, ku koncu aj zápletka s vysvetlením, takže ako hovorím, ja som bol v celku spokojný. A hlavne chválim sexi dvojku Elisabeth Shue a Jennifer Lawrence.

Zpátky ve hře (2012)

Väčšina z nás si tento film pustí hlavne preto, že v ňom hrá Clint Eastwood a Amy Adams. Každopádne aj napriek svojmu vysokému veku nám Clint dokazuje, že z jeho hereckého umu, na ktorý sme u neho zvyknutí, sa nič nestratilo a on toho starnúceho basseballového "scouta" stvárnil dokonale. Trochu romantická, trochu komediálna a trochu športová dráma o nábore budúcich hviezd baseballu. Skvelé hlášky Clinta dodávajú filmu tú správnu zábavu aj keď je film chvíľami veľmi smutný. Nezabudnem na scénu pri hrobe. Film je mi sympatický svoju ľudskou polohou, zápletka je podaná úplne zreteľne a priamo. Naviac je príbeh okorenený hláškami, ktoré pobavia. Rád sa k tomuto filmu vraciam.

The Iceman (2012)

Pravdivý príbeh o neľútostnom zabijakovi, ktorý nadovšetko miloval svoju ženu a svoje dve dcéry a pritom sa neštítil absolútne čohokoľvek. Skvelý Michael Shannon v hlavnej úlohe a pre mňa ďalej zaujímavý Ray Liotta, ktorému svojou vizážou idú záporné role vždy skvele. Takže herecké výkony túto drámu zdvihli o stupienok vyššie. Určite filmu pridáva na zaujímavosti aj to, že je natočený podľa skutočných udalostí. Príbeh sa posúva dopredu húževnato a pomaly a v tom je jeho sila, pretože keď sa snažia na seba nabaliť ďalšie vrstvy, tak sa začína trieštiť jeho intenzita. Výhrady mám vlastne len ku stopáži, ktorá bola z môjho pohľadu pretiahnutá a osekanie o nejakých 20 minút by Icemanovi prospelo.