Reportér (2012)

Spokojnosť. Toto nie je film pre bežného diváka. Chválim účasť hollywoodskych hviezd a napríklad sexu je vo filme viac než dosť. Scény s Nicole Kidman dokážu pekne vzrušiť - napríklad tá scéna vo väzení, alebo jej krásne nôžky na palubovke auta. Retro thriller previazaný čiernym humorom, horúčavou, potom a sexom. Všetko sa točí okolo vraždy šerifa z jedného floridského malomesta. Tu je presne dôkaz toho, že aj špičkové hollywoodske obsadenie môže zachrániť inak slabší scenár filmu. Film hlavne poteší fanúšikov Nicole Kidman, tá spotená predvádza masturbáciu, orálny sex a tiež močí na Zaca Efrona a ja to vidím tak, že ho naozaj pomočila, tá scéna vyzerá dosť pravdivo.

Mistr (2012)

Režisér Paul Thomas Anderson patrí k najosobitejším filmovým tvorcom súčasnej doby. Anderson je zároveň majstrom vo vytváraní atmosféry a v práci s hercami. Ako Joaquin Phoenix, charakterizujúci postavu kŕčov v tvári a "zrútenou" figúrou, tak Philip Seymour Hoffman v kreáciu muža, ktorý je síce záhadný a tak trochu šarlatán, avšak svojim tézam zrejme verí, podávajú životné výkony. Nepochybne sa k nim pridružuje aj božská Amy Adams, ako na prvý pohľad vľúdna, ale v jadre tvrdá a neústupná žena. Anderson film teda natočil a oprel sa predovšetkým o mimoriadne výkony nielen oboch hlavných predstaviteľov, ale aj ostatných hercov, najmä Amy Adams v úlohe majstrovej dominantnej manželky; všetci traja boli ostatne odmenení oscarovými nomináciami. Bohužiaľ skvelí herci a ich výkony nie sú zárukou dobrého snímku.

Kurýr z podsvětí (2012)

Tento snímok začína celkom slušnou scénou, ktorá pripúta diváka, ktorý chce vedieť, čo sa bude diať ďalej. Kuriér ktorý dostane vždy predvolanie a nevie od koho a musí splniť odovzdanie do jednej hodiny, inak príde o svojich blízkych. Lenže po chvíli pochopíte, že starší kuriér, ktorý nemá už toľko síl, len tak všetko stíha. Na scéne sa tiež objaví Mickey Rourke, ale bohužiaľ len asi na 5 minút, čoby tučný Elvis Presley. Určitá nápaditosť tam je, ale je to málo slabšia kópia kuriéra, ako ho poznáme s Jasonom Stathamom. Každopádne Jeffrey Dean Morgan hrá veľmi presvedčivo v každej snímke a aj kvôli nemu som dal také hodnotenie. Rozhodne neoľutujem, ak vám to odporučím.

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Vynikajúce. Celý seriál ťahá geniálny Kevin Costner, ktorý ako zarastený pištoľník a hlava rodiny vyzerá neskutočne vierohodne. Páči sa mi, že po dlhšej dobe vznikol western, ktorý sa svojimi kostýmami a lokáciami vydarene približuje slávnym spaghetti-westernom z 60. a 70.rokov. Hudba je precízna. Výprava je záživná, stále sa niečo deje a tak tá hodina a pol u každej epizódy utečie pomerne rýchlo. Jediná vec, čo mi trochu vadila je zvláštny strih, ktorý mi príde ako zo starej školy. A hlavne zo začiatku má divák strašný problém rozoznať jednotlivé tváre a určiť, kto do akého rodu patrí. Naozaj skvelá miniséria, to že je to podľa skutočných udalostí zaujme, osobne mám rád, keď na záver dajú vedieť, ako dané osoby dožili svoj život.

Hello Herman (2012)

Vynikajúca snímka. Už scenár je skvostný. Herman Howards je 17-ročný šikanovaný chlapec. Vo svojej zlosti v škole ako pomstu zastrelí v škole 42 ľudí. Je odsúdený na trest smrti na elektrickom kresle. V čase čakania na smrť dáva rozhovor novinárovi Laxovi, ktorého si váži pre jeho nezmieriteľný postoj k prisťahovalcom a spolupráci s neonacistami. Obaja hlavní protagonisti sú skvelí a hrajú výborne. Norman Reedus je známy zo seriálu The Walking Dead a aj tu dokazuje svoje kvality. Uznávam, že pár pasáží je nudnejších a je to nevyvážené, ale celkový dojem je v skutku dobrý. Rozhodne môžem odporučiť všetkým nadšencom drámy.

Grázlové z vidlákova (2012)

Obrovské prekvapenie a jeden z najobľúbenejších snímkov. Už intro je úžasné a navodí neuveriteľnú atmosféru. Akčná jazda, ktorá zaujme aj hereckým obsadením a perfektným castingom sexi herečiek. Humorné prvky oživili tento akčný film. Vzhľadom k rozpočtu sa jedná o slušné dielko. Thriller slušnej úrovne, bratia Oodioví sú dobrá trojka. Ak sa film drží akcie má to grády a akonáhle sa pustia hlavní hrdinovia do nejakého filozofovania a komentovania situácie, trochu to zaváňa aj komédiou. Páčili sa mi niektoré dialógy, veľa scén bolo veľmi dobrých a nebyť zbytočného kecania, bolo by to majstrovské dielo. Rozhodne odporúčam, budete sa baviť.

Grave Encounters 2 (2012)

Postavy sa mi tentoraz páčili. Nie že by som sa bál a pozeral sa cez vankúš, čo zvyčajne u hororov veľa ľudí robí, ale pri pár situáciách som sa zľakol a veľmi. Výber miesta výborný, len ma sklamalo vyobrazenie duchov, tie ich tváre mi prišli skôr smiešne. Škoda len toho konca, mám v hlavne veľa otázok a nezrovnalostí, ale aj cez to je to za poslednú dobu jeden z najlepších hororov, čo som videl. Postupné zvyšovanie intenzity paranormálnych javov je to, čo mám na podobných hororoch rád. Určite jedna z najdesivejších duchárčin posledných rokov. Autentická forma sfilmovania ručnou kamerou nie je pre tentokrát len kópiou nápadu úspešných hororov, ale maximálne efektívne využitým nápadom.

Nezahrávej si s ohněm (2012)

Je to taká priemerná detektívka, ktorú som si pustil kvôli Bruceovi. Lenže to bol tak jediný dobrý herec filmu. Bruce netradične absolútne neakčný, buchne si do zloducha len raz, to viac akcie mala Rosario. Krimi / thriller ktorý má dobré obsadenie, slušnú akciu, spád, drsné scény, hustú bandu záporákov, ale tiež pár nelogickostí a vecí, ktoré sa nesmú brať moc vážne. Inak uchádzajúci film, ktorý spríjemní voľný čas. Priemerná zábava s priemerným filmom a bonusom v podobe Bruce Willisa. Napriek tomu nič, čo by vám uviazlo v pamäti. Nič nie je vyložene zle, ale to nestačí. Takže suma sumárum, veľa známych hercov, ale príbeh veľká slabota.

Evidence (2012)

Evidencia je obrovské prekvapenie v danom žánre a je to určite jeden z najlepších hororov found footage. Nebyť tej stále zhoršujúcej kamery, ktorá vďaka väčšiemu poškodeniu fungovala horšie a horšie a mať to lepší casting, než partiu otravných, rozmaznaných meštiakov, u mňa by to bolo dokonalé. Sprvu to vyzeralo na klasickú survival vyvražďovačku "obohatenú" o trasúcu kameru, lenže nakoniec z toho vypadol nejaký šialený scifi / horor / thriller. Najskôr nevinné táborenie, podivná bytosť, strašné škreky, nezvestná osoba a potom sa to rozbieha neskutočným tempom. Veľmi nadpriemerný found footage a ani to nemusela byť duchárčina, aby sa mi to páčilo. Za minimálneho rozpočtu, jednoduchých rekvizít a dostupných interiérov sa im podarilo vytvoriť solídnu hutnú atmosféru, napätie z neočakávaného a pomerne robustný príbeh, ktorý sa z pôvodného štandardného scenára podobných filmov rozvinie v niečo oveľa rozsiahlejšieho a dramatickejšieho.

Emperor (2012)

Divák sa bude ocitať v dvoch svetoch. Jeden je v Japonsku v roku 1945, kedy sa americká armáda snaží vyšetriť prípad japonského cisára Hirohita a druhý je v minulosti, ako sa vojak Benner Fellers snažil zbaliť japonské dievča. V amerických filmoch sa inak taká sebareflexia a pochopenie pre ostatných práve veľmi nevidí. Rovnako tak záverečné stretnutie bola pekne silná scéna. Za hercov by som vyzdvihol Tommy Lee Jonesa ako MacArthura a Matthewa Foxa, známeho zo seriálu LOST. Záver bol silný, niektoré časti vyšetrovania tiež, ale v iných miestach film pôsobil televízno, zbytočne unáhlene a faktom je, že ona love story bola veľa nadbytočná a rozhodne by som sa radšej viac venoval bojom.