Byl jednou jeden král... (1954)

Byl jednou jeden král... A ten král měl 3 dcery. Jednou z nich byla Maruška. Naše nejmilejší Maruška, kterou ztvárnila nádherná Milena Dvorská. Tato bytost nikdy neumře. Stejně tak nikdy neumře pohádka Boženy Němcové, kterou na filmové plátno přenesl Bořivoj Zeman a obsadil neuznávanější komiky tehdejší doby. Jan Werich s Vlastou Burianem sehráli nejlepší komediální dvojici typických českých pohádek vůbec. Génius si rozuměl s géniem a to je přeci nádherné...

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Tímto mistrovským kouskem jsem zcela uchvácen. Jack Nicholson hraje způsobem hereckého génia. Já osobně neznám lepší dramatický herecký výkon. Louise Fletcher coby synonymum ke slizké stvůře si také bezpochyby Oscara zaslouží. Atmosféra psychiatrické nemocnice je divákovi nabídnuta neuvěřitelně realisticky už díky režisérovi, jenž do filmu použil opravdové pacienty. Je zbytečné dále hodnotit tento film. Každý to viděl. Každý viděl nejlepší drama v historii. Každý Čech by měl být na Miloše Formana pyšný. Každý!

Dokonalý svět (1993)

Opět výborná režie Clinta Eastwooda. Ve filmu jsou skvělé dialogy podporovány dobrými hereckými výkony hlavních představitelů. Ve filmu jsem se ani jednou "nezanudil", což je známka kvality :-) .. Konec byl emočně náročný a tak to mam rád. Nevidim důvod, proč bych nedal plné hodnocení.

Blbec k večeři (1998)

A opět ten Veber! Blbec k večeři je jasným důkazem toho, že Francouzi mají nejlepší komedie. Film s malým rozpočtem, s půl tuctem herců, s jednou místností a jak dokáže člověka svým vtipem zvedat ze židle. Jacques Villeret předvedl neobyčejný herecký výkon, který v dnešní době již nemá obdoby - "hráč" jak má být.

Drž hubu! (2003)

Je to již devět let, co se zrodil jeden z nejlepších komediálních kousků světové kinematografie. Tento francouzský film si od úplného začátku získává lidi na svou stranu svým krásně situačním humorem. Gérard Depardieu "řádí" takovým způsobem, že mé slzy stékají po tváři i po desátém zhlédnutí. Neméně horší Jean Reno, jemuž v této roli věřím naprosto vše, prokazuje svůj herecký um zcela. V tomto filmu nenalézám žádnou chybičku. Bravo, pane Veber!

Rocky V (1990)

Ačkoliv tento díl je zřejmě nejslabší ze všech, uplně bych jej neodkládal na třetí kolej. Ve filmu se vyskytují dobré dialogy postav soustřeďující se hlavně na Rockyho osobní život. Jistě, je to nudnější a nebyli jsme na to z předešlých dílu zvyklí. Mně osobně to ale nevadí. Naopak vidět do hlavy našemu hrdinovi, co se v ní odehrává po konci kariéry, jak řeší tyto problémy, není vůbec na škodu.

S čerty nejsou žerty (1984)

Hynek Bočan natočil jednu z nejlepších českých pohádek, jakou naše česká země pamatuje. Atmosféra tohoto díla je neskutečně milá. Člověk si při sledování této pohádky odpočine, zasměje, cítí na své duši příjemné zahřátí... V kontrastu těchto faktů se ovšem děti také pěkně "zabojí". Sám si pamatuji, jak jsem se jako malý strašně moc bál lucifera Karla Heřmánka. Ztvárnění této role považuji jednoduše za skvost. Nejen děti, pozor, čert nikdy nespí!

Bastardi (2010) odpad!

Takto špatně natočený film jsem snad ještě neviděl. Velice se divím, že jsem vydržel až do konce. Nuda střídá nudu, výkony "herců" jsou až na nějaké výjimky (Ladislav Potměšil, Kristýna Leichtová) tristní, napětí nulové. Kdyby pan režisér využíval ve více situacích hudbu, měl za sebou lepší kameru a střih, tento film by se možná nestal odpadem. Upřímně řečeno ale odpadem je, a to doslova. Je zde nepochopitelně nepřímo nastoleno, jak skvělé je být bastardem. Alespoň takové z toho mám dojmy. Tyto filmy by měly divákovi něco dát, poučit jej (viz. film Zkažená mládež).

Avatar (2009)

Jedním slovem - nádhera. Jsem nadšen, že jsem měl možnost vidět tento film v 3D. Více zainteresovaný do děje jsem ještě takovýmto způsobem nikdy nebyl. Efekty jsou samozřejmě úžasné, ale i děj mě učaroval. Filosoficky mě to neminulo ani trochu - James Cameron musel mít nějakou vizi, jinak to snad není ani možné. Po skončení filmu jsem byl docela uchvácen a z mých úst vypadlo jen nesrozumitelné: "Tohle by šlo!" Díky bohu za podobné filmy...