Modrá až na kost (2021) (seriál)

Jediný, kto prežije viac ako Han So-hee je snáď len Bruce Willis, ale aj tak som to celé zožral rýchlo ako už dlho nič.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Squid Game nie je najlepší kórejský seriál tak, ako Parasite nie je najlepší kórejský film. Som ale rád za obrovský hype, ktoré oba vyvolali. Kórejská kinematografia si to za posledné dve desaťročia totiž jednoznačne zaslúži. A ešte ma to aj naozaj veľmi bavilo!

Viděl jsem ďábla (2010)

I saw the devil ide z priemerných 3 hviezd, ktoré by inak dostal, na celých okrúhlych 5* kvôli jednej veci - je to natočené tak, že človek má pri sledovaní pocit, že by sa to mohlo celé ako to je pokojne stať niekde v susednom, ba dokonca vo vlastnom meste - až tak je to reálne. Po dopozeraní zanechá s pocitom, že aj keď sa niečo také vo vašom meste nikdy nestalo, vždy sa stať može. A to mrazí. Oldboy Min-sik Choi je herecky na úrovni svetovej špičky a zaslúži si svetové uznanie.

Old Boy (2003)

Oldboy je v prvej trojke kórejských filmov, ktoré mi napadnú, keď niekto neverí, že aj oni vedia robiť filmy a že to vedia naozaj dobre.

Vlak do Pusanu (2016)

Kto nemá čas na 8. sérii The Walking Dead, nech si pozrie Train to Busan. 90%

Ach, můj duchu! (2015) (seriál)

OK, každý má svoj sentiment, svoj guilty pleasure a u mňa je to Oh My Ghostess, na plnej čiare. Mne sa na tom páčilo proste všetko. Od námetu cez cuteness s polmesiačikovitými očami s perfektne odohratou v podstate dvojrolou, Seul-gi, ktorá sa týmto stala mojou nekonečnou platonickou láskou a už ju pravdepodobne netrofne žiadna deva, cez skvelého Jo Jung Seok, podarenú kuchársku crew až po mrazivého, dokonale odohratého Lim Ju-hwana. Postupne to bolo lešpie a lepšie a v nie jednom momente som pritom reval jak nacitlivešie žieňa až mi sopel tečie doteraz. Toto je jeden z mála seriálov, o ktorých viem, že ho budem vidieť ešte veľakrát a tak nejak sa zato vôbec nehanbím. A za Šostakovičov druhý valčík ďalší palec hore. V budúcnosti pri rewatch to možno rozpitvám na drobnejšie.

Spáči (1996)

Chlapci len chceli hot-dog a dostali celý Bacon...Kruci, teraz pri každom hot-dogu, aj keď si zaň poctivo zaplatím, budem mať divný nepríjemný pocit vidiny budúcnosti, ako mám kvôli jednému párku párok v telesnej dutine a riť jak japonskú vlajku. Seriózne, celý život posratý za jeden hot-dog, wau. Napriek slabším stránkam mi niečo bráni dať len 4, aj keď 5 je moc. Prikloním sa k lepšiemu hlavne kvôli tomu, že neišlo o klasické klišé amerického filmu "pomsta postupným vyvražďovaním a mučením aj babky bratranca zo 4. kolena všetkých zainteresovaných" a bolo to reálne reálne - ako dopadli/ako to poznačilo hlavné postavy. Zamysleniu hodná aj záverečná myšlienka, ktorá sa dá opäť vystihnúť tak univerzálnou vetou, ktorú kedysi vyriekol náš najväčší boss: Skutok sa nestal.

3-iron (2004)

Konečne rola, ktorej text by som zvládol aj ja. Ani neviem, prečo som dal predtým štyri hviezdy. Neobyčajné, originálne, snové a tak krásne. Vidieť je naozaj lepšie ako tisíckrát počuť. Veľa sa nehovorí, ale aj tak sa veľa povie. Na konci som sa usmieval ako tí pekní Kórejčania a žalúdok mi zaplavila teplá vlna šťastia. To mám rád. Sen v realite, realita vo sne. Ak by poézia mala audiovizuálne stelesnenie, je to tento film. 95%

Dárek do cely č.7 (2013)

Kórejská Zelená míľa bez nadprirodzena, zato s tým najzlatším dieťaťom, aké som kedy videl. Sentiment, aký z času na čas treba a ak sadne, tak chytí za srdiečko, povolí mozog a človek dokáže prehliadnuť aj tie nie celkom uveriteľné veci. A že ich je. 95% Btw: označenie "kórejská Zelená míľa" mi napadlo bezprostredne a mal som pocit, že budem strašne originálny. Nevadí. Ja len tak, že som to neokopčil.

Hořící keř (2013) (TV film)

Pôvodne som sem chcel napísať aspoň časť z celej recenzie, ale neviem ktorú, aby to dávalo zmysel. Takže celé pokope a aj s trochou zmyslu je to TU.