Znamení (2002)

Ja som vždy tvrdil, že voda je to najcennejšie, čo máme. Je ťažké brať niečo vážne, keď ste predtým o tom videli v celku podarenú paródiu. Začiatok bol skeptický, ale potom Mel Gibson už vôbec, ale ani trochu nebol Charlie Sheen a na smiech mi veru nebolo... Za kradnutie kukurice je nielen reálna basa, ale po tomto zážitku aj reálna šanca, že vás trafí infarkt len čo sa listy šuchnú. A to je niečo! Po Čeľustiach sa bojíte plávať ďalej, ako posledný človek vo vode (jeho zožerie skôr, takže máme čas zdrhnúť). Po Znameniach sa neodvážite vstúpiť hlbšie do pola, nech je to aj na úkor kvality - trháte, čo je pri ceste a snažíte sa čo najskôr vypariť - jednak družstevná stráž sú svine a jednak si jednoducho nechcete prežiť to, čo Mel. Nech je pravdepodobnosť hocaká, proste je tam ten pocit a proste nechtete. A predstavte si, že máte naokolo dve roztomilé deti. Brrr. Shyamalan je naozaj majster a opäť mu to vyšlo. Šiesty zmysel to síce nie je, ale stále sa pri tom dá zistiť, v ktorej časti trupu je uložené srdce. 90% Najlepší moment: Istý moment zobrazený v TV. Vo vypnutom TV...

Utopenec na útěku (1998)

Jedna z tých lepších Leslieho paródií. Tí policajti, ktorí ho mali za úlohu chytiť a hlavne ich šéf - to vážne nemalo ani najmenšiu chybu.

Hra na pláč (1992)

" - She's not a tart. - No, of course not. She's a lady. - No, she's not that either." Tak som sa nejako dostal k rebríčku "Most shocking movie plot twists" a prítomnosť filmov ako Tí druhí a Šiesty zmysel značne posilnila moju dôveru. Ihneď som musel vidieť film, ktorý je na prvej priečke. Videl som. Napriek tomu, že v sebe obsahuje čo-to šokujúce, osobne by som tento film nehádzal do jedného vreca s vyššie zmienenými. Nie je totiž šokujúci rovnakým štýlom a jeho časť, ktorá "šokuje", nie je až takým plot twistom, ako by sa zdalo. A tak som sa dal opäť zlákať na niečo iné, ako som čakal a tak to aj dopadlo. Prvá časť jednoznačne lepšia - živo som si predstavoval, že ak toto nie je natočené podľa divadelnej hry, keďže tomu veľa nasvedčovalo, tak by sa takú hru určite oplatilo napísať. Vlastne som očakával, že celý film sa bude odohrávať v divadelnom duchu skúmajúc psychológiu a vzťah postáv "člen IRA - unesený" a že pri vyvrcholení príde sľubovaný plot twist, ktorý mi sánku šupne až na dno Mariánskej priekopy ako v prípade kolegov z rebríčka a ja budem... tak nejako... unesený. Vyvíjalo sa to síce nečakane, ale menej šokujúco ako by som čakal. V momente, keď ___________ som šokovaný naozaj zostal, ale skôr takým tým DAFUQ? štýlom než tým takým Noo fucking waaaaaaaaay!!! , ktorý mám radšej. No ale, išlo o iný film než bolo očakávané, to už vieme, ale čo je hlavné podotknúť je, že vôbec nebol zlý. Zaujímavý je v tomto prípade zvláštne slovo a zvláštny pomerne zaujímavé. V momentoch tesne pred záverečnou scénou mi ale bolo neopísateľne ťažko a čo je horšie, že vôbec neviem prečo. Stephen Rea vyzeral ako bratranec Christopha Waltza a ak by to tak bolo, dalo by sa povedať, že herectvo majú v rodine. Fakt skvelý výkon. Dobrý bol aj Forest Whitaker, ktorého mi bolo rovnako ľúto ako v Panic Room . Ten si toho na plátne vytrpí, snáď je aspoň v normálne šťastný. Či to chcem vidieť znova, to neviem, najskôr áno. Čo viem naisto je, že takýto a ani zďaleka podobný film som ešte nikdy nevidel. A to je fakt hodný pozornosti. 85% Najlepší moment: Prerozprávanie bájky Fergusom.

Vůně ženy (1992)

"God must have been a fucking genius." Hrať slepého s okuliarmi je ako hrať futbal s kopačkami, pričom všetci ostatní sú bosí - góly sa dávajú ľahko. Al Pacino hrá v zápase, kde kopačky majú všetci a jedine on je bosý, a napriek tomu skóruje v každej minúte, čo je na ihrisku. Tie pohyby, tápanie v tme, mimika a celková reč tela... Ono je to otrepané, ale toto by vážne lepšie nezahral ani slepý. To je proste fakt. Takže čo je vrchol hereckého umenia? Hrať slepého, pričom normálne vidíte a v rámci hrania slepého predstierate, že normálne vidíte (scéna s policajtom). To je ťažké aj pochopiť, nieto ešte tak dokonalo zahrať. Al si zaslúžil Oscara aj za mnoho iných úloh a tí pajáci už asi prišli na to, že ak by mu ho nedali ani za toto, budú sa smažiť v pekle vo večnej a neutíchajúcej bolesti, ktorú by som im doprial. Chris O'Donnell sekunduje bravúrne. Hudba z času na čas pripomína American Beauty, ale inak skvelá. Réžia ale dosť suchá, čo v kombinácii s dĺžkou filmu nie je veľká výhra. Kvôli Al Pacinovi a niektorým momentom to ale nejde inak. 90% Ha-ha. Najlepší moment: Al tancuje s Gabrielle - tak zvláštne pekný pocit som ešte nikdy nemal.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

"Not all treasure is silver and gold, mate." Pirátov som videl prvýkrát v necelých desiatich rokoch, takže po ďalšej dekáde sa Čiernu perlu patrilo oprášiť. Tvrdiť, že zažiaril len Depp nie je celkom spravodlivé - Geoffrey Rush predvádza rovnako dobré divadlo a mladučká Keira, pre ktorú film znamenal definitívne uvedenie do sveta veľkého filmu, bola krajšia a žiarila viac ako všadeprítomný mesiac. Perfektný scenár povýšený Deppovou interpretáciou, jedna z najpamätnejších hudobných melódií. Krásne prostredie, krásne efekty. Dobrodružná chuťovka, ktorá nikdy neomrzí. 90% Najlepší moment: Už spred desiatich rokov - Johnny a Orlando to berú prechádzkou cez morské dno.

Muse: HAARP (2008) (koncert)

1.) Mochovce a Jaslovské Bohunice by len chceli mať toľko energie ako tento koncert. 2.) Nie je možné, aby Matt Bellamy pochádzal z tejto planéty.

Piraňa 3DD (2012)

Kvôli Davidovi to nejde inak, na ňom som sa vážne pobavil. Zvyšok pre aký-taký pokoj v duši komentovať moc netreba. :)

The Continuing and Lamentable Saga of the Suicide Brothers (2009)

Keira je kúzelná!...a tu aj víla. Už si nikdy nedaj očká na modro (ani by som ju nespoznal), nejdú ti tak ako tie tvoje krasotinky, ale inak rozprávkovo nádherná. Asi najväčší úlet jej doterajšej kariéry, ale som rád, že sa nechá nahovoriť aj na niečo takto pošahané a bizarné. Vizuál, hudba zaklincovaná s "Jožin z bažin" a vlastne ako celok to dáva nový význam prídavnému menu "divný". Odteraz, vždy keď mi niečo bude pripadať "divné" alebo "čudné", spomeniem si na The Suicide Brothers a prehodnotím to. Najlepší moment: Obesenie a každý detailný záber na tú modrookú krásku.

Upír Nosferatu (1922)

"Your wife has a lovely neck..." Nosferatu sa na plátne v pomere k dĺžke filmu objaví asi ako Dr. Lecter v Mlčaní jahniat a vyvolá podobnú hrôzu. Zvyšok je však tááááááákto nudný. Druhú šancu tomu ale určite dám. Ktovie prečo ho bolo vidieť v odraze zrkadla... :) Najlepší moment: Nosferatu na Oravskom hrade.

Útok dvojhlavého žraloka (2012)

"Je možné benzín odpáliť?" - NIe, to nie je otázka 12 ročného dieťaťa typu "Hoří hovno?", ale jedna z mnoha podobných replík tohto počinu. Nieže by som nevidel aj väčšiu kravinu, ale táto bola tiež kvalitná. Oceňujem ale jeden filmársky ťah - hrudníky viacerých dievčin priťahovali zrak viac ako krv žraloka, hoci aj dvojhlavého, a tak sa dalo vyhnúť veľkej dávke nehereckých výrazov. Práve vďaka veľkej koncentrácii dvojičiek veľkosti 3 až 4 (pri niektorých majiteľkách som sa nedostal ani k ich tváram) sa to dalo prežiť bez väčšej ujmy. Prízemné a tupé, ale je to tak.