King Kong (2005)

O původním King Kongovi samotném a celkovém námětu si myslím svoje, ale jestli to chtělo důstojné zpracování pro budoucí věky, dostalo přesně to pravé od Petera Jacksona. Tohle kýčovité, přepálené, přeplácané, monstrózní a vyšperkované zpracování prostě nemá chybu. Ovšem jen v případě, že chcete vidět dobře zahraný a opulentně zpracovaný dobrodružný a fantaskní příběh ze ztraceného světa. Je to mix klukovských snů, akce, nezkrocené fantazie a nostalgie a tak dobře namíchané jsem to snad jinde ještě neviděl. Kéž se toho tak kvalitně (trochu usedleji) někdy dočká původní Ztracený svět od A. C . Doyla. Čirá opulentní zábava, na kterou akorát musíte mít chuť. Za mě nadšení.

Pianista (2002)

Můj celkový dojem je že je to výborné a nemá cenu tomu moc vyčítat, ale pravda to asi není až tak absolutní. Adrien Brody skutečně skvělý, to mu nelze upřít, ačkoliv oscary se rozdávají i za mnohem zajímavější role. Ale celkově je to film, který velmi pěkně a názorně zobrazuje to, co jsem jinde viděl už Xkrát jinak a stejně dobře, jen ne třeba tak komplexně. Pianista je učebnicový film o životě židů za války. Szpilman se dostává snad do všech myslitelných situací, které židé mohli v Varšavě během války zažít od gheta až po ukrývání v tajných bytech a později kdesi v troskách města. Nic, co by mě vysloveně zaujalo pro svou nevídanost, ale přesto jsem sledoval dění od začátku až do konce s maximálním zaujetím. Hluchých míst minimum. Plný počet nedám, nic nového pod sluncem to není, ale kvalitní film rozhodně ano.

Prokletý ostrov (2010)

Geniální. Neuvěřitelně atmosferické, inteligentní a skvěle propracované. Pointa příběhu sice každému během sledování začne docházet ještě před finále, ale stejně si až do konce nejste úplně jisti, co je pravda a co lež nebo halucinace. Nemám snímku vlastně co vytknout, můžu jen chválit. Žádná zbytečná scéna, žádné hluché místo, jen perfektně se zamotávající a prohlubující příběh, který absolutně nedá vydechnout vaší pozornosti. Tohle mystery v téměř gotické atmosféře je přesně dílo pro mě.

Ohnivý oceán (2004)

Krásné oldschoolové dobrodružné ladění kazí celkem prázdný příběh, který má na můj vkus řadu zbytečných odboček a vedlejších zápletek pro větší akčnost než aby se soustředil na lepší vykreslení samotného závodu a úchvatné pouštní scenérie. Viggo mě sem osobně moc nepasoval. Finish, nad kterým Katka Neumannová zajisté sama uroní slzu, chvílemi fakt nuda, ale tak v zásadě bych si to i dal znovu, má to své kouzlo romantického dobrodružství.

Velký Gatsby (2013)

Vizuálně úchvatné, nádherně kýčovité jak obálka červené knihovny, ale celkově to za srdce nijak extra nevzalo a chvílemi to byla vysloveně nuda. Pro DiCapria role nikterak složitá či výjimečná. Carey Mulligan mi tam absolutně neseděla, nedokázala ničím oslnit.

Svatba upírů (1993)

Není proč film zatracovat. Skvělá atmosféra a lokace, dobře zahrané a opravdu vtipné. Jeden z mých dětských oblíbených, dodnes neztratil své kouzlo.

Rychlí a zběsilí (2009)

Po dvou předchozích pokračováních, kdy zmizelo i to málo dobrého z původního filmu, přichází návrat zase zpět ke staré partě a hned se na to zase lépe dívá. Žádná superbomba, ale zábavné a rychlé a zběsilé rozhodně ano.

Birdman (2014)

Po druhém sledování zvyšuji na pět hvězd. Není to pro každého, toho jsem si vědom, stejně jako většina snímků, které někdy měly co do činění s oscary. Ale i přes nijak oslnivě lákavý námět film dokáže chytnout po několika minutách a pak už se vezete spolu s titulní postavou ve zběsilém tempu až do finále. K tomu přispívají nejen skvělé herecké výkony (především skvostní Norton a Keaton), ale i originálně pojatá kamera, parádní dialogy a příběh, který je v podstatě hereckých představitelům šitý na míru. Nejsem žádný maniak přes artové filmy a oscarové nominace mi obvykle přijdou totálně mimo mísu, ale tohle opravdu stálo za to.

Speed Racer (2008)

Kdyby nic jiného, je neonový vizuál tím, co dokonale upoutá pozornost. Na druhou stranu je i tím, co někomu na první pohled může přijít jako nestravitelná záležitost a definitivně odradit od dalšího sledování. Dokonale vypracovaná dvousečná zbraň, balancující na hraně vkusu. Sám jsem si po celou dobu nebyl jist, jak na mě vizuální stránka filmu vlastně působí, někdy mě samotnému přišla na hranici únosnosti, zacházející mnohem dále než třeba vizuálně příbuzný Tron. Ale rozhodně je to právě ta věc, která mi nedovolila od filmu odtrhnout oči a nevpíjet se neustále do světa, který hýří barvami jako tokijská noc. Příběh samotný mě však postupně přestával vůbec zajímat a až do maximálně nadupaného finále, které by přikovalo k židli snad i golema, jsem ho vlastně ani neřešil. Hračičkářství v tom nejlepším slova smyslu je to pravé vyjádření celého snímku a nelze popřít, že se v tomto směru jedná o revoluční film.