Smrt čeká všude (2008)

Vůbec se nedivím, že loňský American Sniper toho při Oscarech přes hromadu nominací moc nepobral. Bylo by trochu zbytečné ocenit válečný film (ačkoliv to nic nemění na jeho kvalitách), jehož blízký ekvivalent The Hurt Locker pobral ceny o několik let dřív. Oběma snímkům je vlastní především realističnost, podpořená kvalitním hereckým výkonem v hlavní roli. Zde Jeremy Renner opravdu zaválel. Milovníci Black Hawk Down asi zaplakali, ale jako pohled na válečné konflikty dnešní doby, oproštěný od patosu a rozmáchlých akčních scén, je to výborné.

Skrytá identita (2006)

Nemám rád krimi. Nemám rád mafiány. Nemám většinou rád žádné hrdiny scorseseho filmů, proto se na většinu jeho filmů už nikdy nechci podívat znova. Nemám rád ani Matta Damona, nejhvězdnější omyl v dějinách kinematografie. Ale nedá se nic dělat. Ať mi je celé prostředí filmu proti srsti, ať už bych většinu hlavních postav s chutí viděl s dírou v hlavě (což se mi jediné celkem splní) a Matta Damona rovnou radši poslal z placu pryč na sladké želé, nedá se nic dělat. Bylo to stejně super. Martin Scorsese je borec, což mi dokázal už několikrát. Je úplně jedno, co točí, vždycky dokáže vystupňovat napětí a zaujmout zápletkou i zajímavými charaktery, ať už si o nich ve výsledku myslíte cokoliv. Protože co jiného bych měl říct, když prostě musím dát plnou palbu filmu, který mě vlastně obecně hrozně odpuzuje...Jo, já si taky myslím, že ze všech těch megastar na place s přehledem nejvíc utkvěl Mark Wahlberg na vedlejší koleji :)

Truman Show (1998)

Čím víc jsem viděl, tím víc ujeté mi to přišlo. Jim Carrey se ujetý už narodil, jeho herectví je značně extravagantní v každé roli. Tohle nebyl úplně můj šálek čaje, ale nemůžu tomu upřít originalitu a dojemnosti.

Lovec jelenů (1978)

Po tolika letech je těžké hodnotit objektivně, když mohu srovnávat s novějšími snímky s podobnou tematikou, třeba Kosminskeho Válečníky. Je to asi trochu srovnávání hrušek a jablek, ale válečné trauma obecně jsem zkrátka už viděl zpracované lépe a se silnějším emocionálním dopadem. Zde mi scény z dnešního pohledu přijdou příliš natahované a ubírající na tempu vyprávění, celková stopáž pak zbytečně přestřelená i přes fakt, že dopady válečného utrpení hlavních hrdinů na vztahy v celé jejich domovské komunitě bylo třeba důkladně vykreslit a popsat. Za mě nadprůměr, ale nic, co bych si dlouho pamatoval.

Gándhí (1982)

Pokud vás tato významná osobnost skutečně zajímá, film vám nepřijde nudný. Dlouhý, to ano, je to přeci jen životopis a tři hodiny jsou opravdu hodně. Ale střídají se zde pouze okamžiky, kdy Gándhí prezentuje svoje myšlenky a plány, které jsou podpořeny dokonalým výkonem Bena Kingsleyho, se scénami, ukazujícími dění v Indii, podpořené naopak skvělou výpravou. Ani jedno z toho není nudné, ty tři hodiny jsem sledoval film s velkým zaujetím. Lepší vykreslení příběhu tohoto pozoruhodného člověka si neumím představit.

Ohnivé vozy (1981)

Poněkud zdlouhavé, to musím přiznat, ale i tak závěr rozhodně vezme za srdce. Zmiňovat naprosto skvostnou hudbu od Vangelise je jako nosit dříví do lesa. Jeden ze soundtracků, které katapultují film o level výš.

Apokalypsa (1979)

Těžký film s hypnotickou atmosférou a těžko to ve své podstatě vůbec nazývat válečným filmem. Tak trochu filozofická cesta po řece pro mě má jedinou vadu, kterou je jakoby schematičnost cesty od jednoho bodu k druhému, které spolu nijak nesouvisí. Ovšem těch skvělých scén je tam požehnaně a především finále snímku s Marlonem Brandem je neuvěřitelně podmanivé.

Anonym (2011)

Jakkoliv nemám Emmericha vůbec rád a jeho filmy mě přijdou obecně velmi dementní, tak tohle mě prostě opravdu bavilo. Po pravdě, ani jsem to nečekal...

Slídil (2014)

Celé to stojí na dokonale démonickém Gyllenhaalovi a velmi chytlavém prostředí obchodníků se záběry z kriminálních činů. Cynický, vypočítavý, diktátorský, jdoucí přes mrtvoly. Doslova. Podle mě parádní výkon v hlavní roli, který mě naprosto strhnul, ačkoliv o realitičnosti finále jsem přeci jen už trochu pochyboval.

John Wick (2014)

Naprosto přímočará záležitost s vymazlenou atmosférou, podpořenou fajnově zvoleným hudebním podkresem. Keanu to kosí hlava nehlava, ale kupodivu v průběhu dostává i dost slušnou čočku. Někdy ale bohužel působí dost pomale, což je uprostřed namířených hlavní poněkud rušivé a dává znát, že adepti na kulku stojí přesně tam kde mají a čekají až na ně dojde řada. Škoda, uvěřitelnost, aspoň ta v rámci žánru, tím dostává poněkud na frak. Jinak slušná akční jednohubka bez zbytečných dalších ambicí.