Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

15 % --- [KINO] --- Obsluhoval jsem anglického krále je pro mě jednoznačným zklamáním. Jednotlivé scény působí samoúčelně; "humor" tak bije do očí, až jsem chvílemi čekal, kdy se v pozadí ozve umělý smích. Celkově je film strašně povrchní, jen se snaží hrát na něco víc, ale příliš se mu to nedaří. Po hříchu nevyužit zůstal především herecký potenciál (snad až na Milana Lasicu, jehož přítomnost na plátně, přestože moc prostoru nedostal, mě dokázala vytrhnout z letargie). Nabízí se srovnání Menzela s dalším českým mistrem filmového řemesla a jeho návratem na velké plátno, Milošem Formanem. A přestože jeho Goyovy přízraky jsou odklonem od jeho klasické tvorby, je to pořád dobrý film, což se o Obsluhoval jsem anglického krále říci nedá. Jednu hvězdičku dávám jen z úcty ke stárnoucímu režisérovi.

Jesus Christ Superstar (1973)

84 % --- [VHS] --- Přestože muzikál není mým preferovaným žánrem, objevilo se už pár muzikálů, které si mě dokázaly získat. Jesus Christ Superstar je jednim z nich (i když je možná spíš rocková opera). Hudebně tedy v rámci žánru rozhodně 100 %, ale Formanovy filmové Vlasy mě jako film dostaly přece jen více. Proto * * * *

Pink Floyd: The Wall (1982)

91 % --- [VHS] --- Těžko hodnotit The Wall jako film, je to obraz, pozadí k psychedelické hudbě Pink Floyd, který ji bezchybně dokresluje a prohlubuje zážitek...

Lesní duch (1981)

75 % --- [VHS] --- Hm, poprvé jsem Evil Dead viděl na kazetě s "polským" dabingem pod názvem Lesní duch... Nikdy nezapomenu na to, jak na mě, ještě jako na malého kluka, ty groteskní potvory silně zapůsobily... "Pokračování" sice nejsou špatná, ale tohle je osobní ;-)

Vlasy (1979)

84 % --- [TV] --- Nemůžu říct, že by vlasy byly mým nejoblíbenějším muzikálem (tím je pořád Jesus Christ Superstar). Z filmového zpracování na mě silněji zapůsobily pouze tři písničky. Film je sice dobře natočen a alespoň ve mně určitě nabudil atmosféru těch báječných let... Čtvrtou hvězdičku dávám filmu za silný závěr.

Ring 0 - Zrození (2000)

Pozor, spoilery - Naprostá změna charakteru knižní Sadako a naprostá degradace filmové Sadako, kterážto jako přízrak vychází z televizní obrazovky a vraždí své oběti. Ring 0 je romantický film, který sám sebe dostává do slepé uličky, zřejmě neschopností scénáristy, a ztroskotává při zodpovězení základní otázky: jak se může krásná a plachá dívka změnit ve vražedný přízrak? Jedině tak, že ve skutečnosti vraždí její zlé přízračné kvazidvojče!!!??? Možná by opravdu stačilo, trošku více se inspirovat knihou, kde je osud Sadako Jamamurové popsán docela podrobně. Obrazově bohatá a temná ilustrace jejího života by byl možná důstojný prequel k filmu Ring... Ale tohle ne, tudy cesta nevede. Možná jsem až moc přísný, jenže nemohu jinak... Hvězdičku snad za poslední "vražednou" scénu, která by ovšem byla silná, pokud by neměla s předchozím dějem na obrazovce nic společného. *

Ring 2 (1999)

45 % --- [DVD] --- Ring, jakož i americký remake Kruh, měly zajímavou detektivní zápletku, která sama o sobě pocházela z předlohy Kojiho Suzuki. A to je právě to, co Ring 2 nemůže nabídnout... Sice se mírně inspiruje v knižním pokračování Kruhu, ve Spirále, ovšem drobné dějové odlišnosti oproti knize v prvním díle byli základní a zásadní ideové odlišnosti, tudíž se pokračováním Ringu nemohla stát adaptace knihy. A to je asi nejvěrší slabina filmu... Scénárista totiž bez podpory knihy zřejmě nezvládl vytvořit dost silný námět, jako základ nového filmu. Jedná se sice o stále silně atmosférický, ale na rozdíl od již zmíněné jedničky, o dějově a ideově naprosto prázdný a relativně nudný film. Bohužel... P.S.: osobně by mě zajímalo, jak si s podobným tématem, ale tentokráte věrnějšímu knižní předloze poradila filmová Spirála.

Ring (1998)

68 % --- [DVD] --- Inspirací pro ring je stejnojmený román Kojiho Suzuki; ovšem ve skutečnosti s ním nemá zas tak moc společného (zvláště, pokud jste četli pokračování Kruhu, Spirálu)... Samozřejmě základní dějovou linku; ovšem postavy, jejich vzájemné vazby i jejich charaktery zásadně mění, stejně jako podstatu prokletí jako takového. To není kritika, to je konstatování. Jinak, film sám o sobě je dobrý, ale nemůžu si pomoct, americký remake je mnohem mnohem lepší...

Lovci dinosaurů (2005) odpad!

Ještě, že jsem na tomhle nebyl v kině... Podprůměrný film, který se válí v bahně klišé a logických chyb, jaké by odhalilo i tříleté dítě.

Škola rocku (2003)

89 % --- [DVD] --- Komedie, která mě opravdu mile překvapila. Úžasný Jack Black, skvěle hrající (opravdu jen hrající?) chlápka co žere Rock`n`Roll; a děti, které nejsou pouhou kulisou. Na DVD stojí krom filmu za zmínku i bonus, kde Jack Black (a tisíc za ním stojících lidí), žádá Led Zeppelin, aby mohl ve filmu použít jejich Immigrant Song. Pokud tuhle muziku nemusíte, možná si od výsledného hodnocení odečtěte 10-20 %, ale já to žeru... ... nemůžu jinak **** ------ Pozn.: Vzhledem k tomu, že jsem Školu Ro(c)ku viděl už potřetí, musím konstatovat, že pořáteční nadšení už trochu opadlo. Nyní bych hodnotil přece jen o něco méně (tak o 9 %). Nadruhou stranu musím uznat, že i po třetím shlédnutí jsem tu a tam nalezl další a další skryté narážky, kterých jsem si při prvním shlédnutí nevšiml. Stále si stojím za tím, že se jedná o kvalitní film.