Rituál (2006)

Původní film jsem neviděl (ačkoliv se ho již dlouho snažím sehnat), takže se zdržím poznámek, nakolik se remake odlišuje od originálu, a ohodnotím jej sám o sobě. Na rozdíl od mnoha reakcí tady okolo mě nepřišlo, že by Cage výrazně přehrával... Dokonce ani "záverečný souboj" se Leelee Sobieski mně nepřišel zas až tak k smíchu (kdo ví, co vše dokáže člověk udělat, když je v úzkých a obklopen bandou potrhlých bigotních feministek). Co však filmu vytknout musím, je zcela zbytečný úvod s Cageovou záchranou akcí... Sice chápu, jaký byl účel této scěny, ale neustálé flashbacky, které na policistovo trauma naráží byly otravné. Další věcí, kterou musím vytknout, jsou místy naprosto neuvěřitelné a neuvěřitelně stupidní dialogy; na druhou stranu, viděl jsem film až s dabingem, takže je možné, že je částečně na vinně překlad. Nepovedl se ani závěr, ten je naprosto v kontrastu s první třetinou filmu, kdy LaBute buduje alespoň nějakou atmosféru.. Nejen, že závěrečnou pointu odhadnete dlouho dopředu, ale všeobecně chybí jakákoliv gradace, napětí atd. Co se týče poslední scény, byla stejně zbytečná, jako ta první. Škoda, nebýt naprosto nedotaženého a trapného závěru, kde se jinak relativně zajímavá pointa naprosto ztratí, dalo by se s klidným vědomím těch několik dalších chyb odpustit, ale takhle...

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

85 % --- [VHS], [DVD] --- "Return of the Jedi" je sice relativně důstojné zakončení trilogie, ale... Proč jen se záverečná pozemní bitva musí odehrávat na Endrou za pomoci prťavých (a komerčně korektních) Ewoků, a ne na Kashyku, jak bylo údajně původně zamýšleno? Nicméně, odhlédnu-li právě od téhle, těžce infantilní části, jedná se opět o staré dobré Star Wars, obohacené o arcizlouna Palpatina a skvělé souboje se světelnými meči...

Spartakus (2004) (TV film)

Televizní Spartakus není úplně špatný film... Ale... Pominu-li casting (mohl být mnohem lepší, což je však subjektivní záležitost) , některé za vlasy přitažené historické "fabule" a různé další historické nepřesnosti (ach, ty zbroje, opět ty zbroje), jsou největší slabinou filmu neuvěřitelné a papírově znějící (a zvláště ke konci zoufale patetické) dialogy. Některé postavy (Spartakus) se chovají jako uvedomělí humanisté jednadvacátého století a působí tak neuvěřitelně "papírově". Většina postav je navíc vykreslena dost černobíle, což je výrazný mínus. Jak jsem již napsal na začátku, Spartakus není úplně špatný film a přes všechno, co na mě působilo rušivě, bych byl možná i ochoten dát hodnocení vyšší. Jenže ve srovnání s "Římem", který se podobným neduhům vyvaroval, působí Saptakus přeci jen dost lacině a odflákle, proto: 40%.

Powerpuff Girls (2002)

Hm, Powerpuff girls jsem měl rád, ale co s nimi dokázal udělat český dabing... hrůza

Příběh rytíře (2001)

80 % --- [VHS], [DVD] --- Příběh rytíře se povedl. Není to tedy rozhodně klasický historický film, ale on se tak ani netváří, nesnaží se někomu namluvit, že takhle nějak to bylo... Naopak hned od začátku dává najevo, že se nehodlá brát nijak vážně. První scéna, kdy se rytíři připravují na zápas za doprovodu We will rock you dává tušit, kudy se bude ubírat. Tvůrci prostě vzali moderního člověka a vsadili ho do prostředí jakéhosi "pseudostředověku"; připočtěte si k tomu odlehčenou atmosféru, povedené kostýmy, herce, kterým (počínaje Ledgerem) role dokonale padly a příběh jak z pohádky, a vyjde vám Příběh rytíře.

Podsvětí (2006)

52 % --- [DVD] --- Wesley Snipes by si měl lépe vybírat role... Směr jeho kariéry začíná až podezřele připomínat směr, kterým se ubírá Steven Seagal. Podsvětí je typické béčko určené přímo pro půjčovny. Abych nebyl nespravedlivý, dá se na to dívat. Jako největší chybu filmu bych tedy viděl to, že každopádně ničím nezaujme, konec si domyslíte po první čtvrt hodině a hodinu poté, co se na něj podíváte, už si na něj nejspíš ani nevzpomenete.

Poseidon (2006)

Posedion sice není film, který by si zasloužil úplné zatracení bohužel však zapadá prachem v šedém průměru. Ačkoliv velký rozpočet je na scéně vidět, stavba zápletky a děje mně připomíná spíš levnější TV produkci. Postavy jsou v počátku filmu spíše rychle a nezajímavě načrtnuty a většinou nemají ani během zbytku filmu moc možností se nějak "dokreslit" - a to je u "katastrofického" filmu tragédie. Osud jednotlivých postav je vám v případě Poseidonu lhostejný; je vám jedno, jestli postava umře nebo ne. Naprostou lhostejnost nad osudem postav umocňuje ještě značná předvídavost "pořadí" jejich úmrtí. Herecké výkony jsou průměrné, dialogy jsou průměrné, atmosféra minimální. Jedině snad scéna SPOILER ALERT, ve které vydechne (doslova) naposled Kurt Russell má, v jeho podání, nějakou sílu (upřímě, při představě, že bych byl na jeho místě mě mrazilo v zádech). Mimo hlavní proud mé kritiky stojí pár nelogičností (či spíše "nerealističností"), ale to je vedlejší a dá se to u filmu podobného ražení přejít. Na konec, abych jen nekritizoval, musím podotknout, že jsem se u filmu ani cvhíli nenudil. Je to rychlá zábavná, ale poměrně plochá podívaná, nic víc, ale nic míň.

Andělská tvář (2001)

30 %... Z Troškovy poslední tvorby film rozhodně nejzdařilejší. Scénář by sice mohl být lepší, ale není to zas až takový trapas, že by se s tím nedalo pracovat, takže podle mého názoru je tou největší slabinou filmu je duo Pomeje, Kuklová. A teď nemluvím jen o tom, že jejich herectví je značně diskutabilní, ale tahle "romantická dvojice" si u mě prostě nedokázala získat potřebné sympatie. A to je u ústřední dvojice romantického filmu značný nedostatek.

Discopříběh 2 (1991)

14 % --- [TV] --- 80 minut "nezapomenutelné zábavy" a "vypalovaček" Michala Davida; film, který má však v kontextu toho, co mělo ještě přijít pořád jakousi "hodnotu". V podstatě stejná záležitost jako jednička, strhávám 5% právě pro to, že nezůstalo jen u té jedničky.

Discopříběh (1987)

19 % --- [TV] --- Dal bych "odpad!", ale buďme spravedliví - v kontextu s dalšími "veledíly" pana režiséra Soukupa (Byl jednou jeden polda III nebo Jak ukrást Dagmaru) se Discopříběh stále jevý být a) relativně dívatelným b) filmem.