REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Len v krátkosti: Leo je jedným z mojich obľúbených hercov ale po prečítaní zaujímavostí k filmu sa mi pôvodný zámer na jeho postavu javí ako zaujímavejší (Christian Bale). Leo má vo svojom veku na účte už toľko charakterov, že mu to proste neverím. Snímok je nesmierne realistický zobrazením doby a dobových reálií - žiadne farby, len špina, šeď a hnedá. Režisérova láska k metafyzike mi je síce sympatická, ale v tomto prípade možno až prehnaná. Myslím, že na odľahčenie mohol použiť len jeden jediný komický moment, snímku by to pomohlo. Aj keď si tento filmík rozhodne zapamätám, do svojej topky ho nedám, rovnako ako nemám chuť okamžite ho vidieť znova. Záver bol podľa mňa strhujúci a s Hardym som takmer fyzicky bojoval za Lea. 90%.

Suburra (2015)

Taliansko-francúzska variácia na Drive s prímesou vyššej politiky. Píšem to preto, lebo od prvých minút mi to s M83 tak pripadalo a asi do necelej polovice som to považoval za pozitívum - prínos hudby na celkové vyznenie filmu odhalil relatívne dávno napr. Sergio Leone, ktorý veľmi plodne spolupracoval s Enniom Morriconem, a že im to spolu išlo. Lenže režisér Stefano Sollima to nakoniec nezvládol a paradoxne hudba je to, čo mi na Suburre vadilo najviac. V podstate počas celého snímku (okrem prvého Midnight city) používa ten istý hudobný motív a to príliš často, mnohokrát v nevhodnú dobu a nevhodne dlho. Samotný príbeh bol slušne realistický a aj sugestívne podaný, takže celkovo ma to bavilo a niekedy som sa cítil až nepríjemne stiesnene z toho, ako som tomu uveril. Takže si myslím, že to mohol byť ešte silnejší zážitok, ak by rejža experimentoval s hudbou iným spôsobom. Aj tak to však na štyri v pohode vystačí.

Jurský park 3 (2001)

Podľa mňa je tretí Jurský park celkom zábava. Pravdu povediac som dvojku kvôli komentárom ani nikdy nevidel a k trojke som sa dostal iba náhodou keď som prepol TV a ubehnutých bolo možno len 5 minút. No už po pár záberoch a dialógoch som sa do toho zahryzol a užil si slušnú jazdu s W. H. Macym, Samom Neillom, T. Leoni atď., atď. Jasné, že chápem všetky tie trojhviezdičkové hodnotenia, predsa len, diváci, ktorí mali určité očakávania (navyše v roku svojho vzniku) z toho asi moc odvarení neboli, ničmenej, mne sa to páčilo. Celkom podarený dabing, primeraná akcia, kvapka humoru - a papučovo fotelková zábava je na svete. Ja som dostal ešte o chĺpok viac než som očakával, takže... 70%.

Kniha přežití (2010)

Až na druhý krát som dokázal oceniť tento postapo road movie s Denzelom v hlavnej úlohe. Až na druhý krát som sa pozornejšie započúval do soundtracku, zamyslel sa, vychutnal si tú atmosféru a uvedomil si, že to celé má niečo do seba. Herecky tomu nedáva výšku iba Denzel ale určite aj Gary Oldman, ktorý sa pre záporné úlohy narodil. Rozhodne mu verím jeho vlastný výrok, že keby sa nestal hercom, tak je z neho kriminálnik, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou sedel buď niekde v base, alebo by bol už mŕtvy. Mojou výhodou bolo, že som si matne pamätal o čom to bolo, poznal som hlavnú kostru príbehu, preto som sa mohol viac sústrediť na detaily a celkové spracovanie. Denzel má luk, Denzel nemá luk, cez Denzela prejde guľka, cez Denzela neprejde guľka... Ono, keď sa mi flik páči, tak chybičky neriešim (a samozrejme naopak). Kto má problém s vierou v Boha, alebo s Bibliou, nech uváži, či do tohto fliku ísť. Môj prípad to nie je.

Titanic (1997)

V televíznej ponuke nebolo nič, čo by ma akýmkoľvek spôsobom zaujalo a tak som prehrabal svoj filmový archív, aby som zbadal že Titanic, koxo, tak to som už dlho nedal. A nech si o ňom vraví kto chce čo chce, že má svoje výšky a pády, že je tam spústa patosu a klišé a neviem čo všetko ešte, ale ja som si ho v teple svojej obývačky perfektne užil a nechal sa opájať Cameronovou réžiou. Pekný príbeh, napätie v závere, solídna linka s Billom Paxtonom zo súčasnosti... skrátka, dobrý flik. Jediné čo ma sralo, je hudobný motív a stará Rose, ktorá ten šuter mala celú dobu pri sebe, aby ho nakoniec... no ništ. Nejdem tu hrešiť.

Everest (2015)

U tohto filmu najviac zaváži to, ako vám sadne Kormárkurova réžia, a ktorý z žánrov tam prevládne najviac. Keď si to tak spätne prehrávam v hlave, tak thriller to podľa mňa nebol a nepasuje mi tam ani dobrodružný. V postate hlavnú úlohu tam hrá počasie, pretože nebyť toho, tak to celé vyzeralo ako úplná brnkačka pre kohokoľvek, kto sa nato odhodlá. Všade sú rebríky, skoby a laná - to už akoby ani nebolo lezenie ale školské výlety. Nechápte ma zle, ja o lezení neviem zhola nič a nechcem to ani nijako dehonestovať, ale ten spôsob akým to bolo natočené na mňa jednoducho takým dojmom pôsobí. Kto si zaplatí, toho vezmeme na Everest. A všetko okolo toho bola iba omáčka bez chuti a zápachu. Až samotný záver ma trochu prebral z letargie.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Ad1, Villeneuve natočil príručku pre začínajúcich režisérov, v ktorej divák nemusí o postavách vedieť zhola nič! Ad2, A aj tak je to nárez pár excelánce. Ad3, Účel nielenže svätí prostriedky, on si ich proste vyžaduje a hranice neboli len posunuté, oni už neexistujú. Ad4, Josh Brolin vs Benicio Del Toro 1 : 1. Ad5, 1000/500 (moje)

Božská relikvie 2 (1991)

Páčilo sa mi, ako sa Jackie do toho od začiatku pustil a od začiatku do toho natrieskal vodopád akcie. Samozrejme, že aj s ohľadom na rok vzniku a určite aj na výšku badžetu to dnes už nevyzerá nijako pôsobivo, ale ten zápal, tá snaha dať divákovi čo najviac, sa minimálne u mňa počíta, rovnako ako jeho ne/chcená túžba stať sa akýmsi ázijským Indiana Jonesom. Určite som si všimol množstvo nedostatkov ako sú slabé herecké výkony, príšerná hudba alebo len chabé pokusy o komédiu, ale samotný príbeh o hľadaní strateného nacistického zlata je niečo, načo si rád občas zaspomínam. Tak tomu bolo i teraz, a i teraz, po rokoch, mi to dokázalo vylepšiť náladu.

Dokonalá bouře (2000)

Posádka prachychtivých rybárov sa rúti v ústrety solídnej búrke a... nemuselo to dopadnúť až tak priemerne, čo možno paradoxne súvisí s údajnými pravdivými udalosťami, pretože tá posádka je zložená z tak nezaujímavých karakterov, že som nemal žiadnu chuť alebo záujem vo svojej predstavivosti k nim zapadnúť. A bez empatie nie je požadované napätie a bez napätia ani úžasné zábery morskej búrky nezanechajú chcený efekt. Neviem, či je správnym slovom pre popis celej udalosti slovo povrchný alebo nezáživný a ak je to tak, tak si nie som istý, koho chyba to je. Prvých 30 minút je využitých úplne nesprávne a takisto vedľajšiu linku s jachtou a záchranármi, som chápal ako režisérov podvedomý strach z toho, že tá hlavná linka nebude mať dostatok „pary“. Paru mala, ale iba na efekt, nie na city diváka. A tá klišoidná hudba! Uff. Je to škoda, ja som si fakt myslil, že to s Clooneym a Wahlbergom na tie štyri vytiahnem, ale chýba mi chuť pozrieť si to niekedy znova. PS: Neverím, že by v takom počasí dobrovoľne lietalo nejaké lietadlo alebo vrtuľník. A Clooneyho posledný záber...? To bolo zbytočné.

Humr (2015)

Komédia? (IMDb comedy, drama, romance) A kde?!? A pri tom to komédia mohla byť neskutočná, ale to by nesmel byť scenárista nejaký vypatlaný čurák , ktorý má spolu s režisérom nejakú fóbiu zo sexu a vzťahov (mimo iných). Odkazy na totalitu a vnucované správanie spoločnosti tu úplne zlyháva... pardon, asi som nepochopil "artové" a "intelektuálne" ambície tohto snímku a jeho "presah" a tak mi zostal len pocit ukradnutých dvoch hodín života pri sledovaní nudnej sračky za doprovodu príšerne vŕzgajúcich sláčikových nástrojov. Jednu hviezdičku udelím sám sebe za utrpenie, ktoré som si spôsobil tým, že som to chcel dopozerať do konca. Pane na nebi ten film je hrôza!