Obecná škola (1991)

Pro mě film Oscarových rozměrů! Ačkoli měl ambice, Oscara nezískal ale dle mého názoru ho získat měl. A pro mě osobně ho stavím ještě výš než právě Oscarového Kolju! Toto je Svěrákovo životní dílo a podle mého názoru si myslím že ho již nepřekoná a ničím jiným nezastíní! Laskavá komedie s hvězdným obsazením zasazená do poválečné periferie tehdejší Prahy o nenapravitelné třídě chlapců a přísném učiteli, jenž si k sobě postupně najdou sympatie je nostalgickým vyprávěním z poválečné doby. Patří mezi TOP české snímky a je to jedna z ikon české kinematografie. Dojemné a humorné od začátku až do samého konce. Mimochodem mi momenty připomíná pozdější Slavíky v kleci ale myslím že toto dílo v sobě má ještě o něco více. A to neříkám jen proto že jde o český snímek ale protože to tak zkrátka a jednoduše je!

Pelíšky (1999)

Co se týče tvorby od období po rozdělení Československa, tak toto je nejlepší český film od doby po revoluci. Tato výborná komedie se již stala kultovní a hlášky jimiž překypuje v podstatě zlidověli. Příběh je nápaditě a komicky zapasován do doby kolem roku 1968 a vtip zde vhodně doplňuje vážná stránka příběhu. Vynikající herecké výkony všech akterů především Donutil, Polívka a Dušek jsou skvělí a nikdy neomrzí. Tento film bych mohl vidět pořád!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Jeden z nejlepších filmů které jsem kdy viděl, patří bezesporu mezi mé nejoblíbenější! Toto dílo je tak procítěné, upřímné, realistické a lidské až nad tím zůstává rozum stát! Jeho smůla je že v době vzniku filmu byla ve stejném roce opravdu velká konkurence v amerických Oscarech a tak bohužel nezískal ze sedmi nominací ani jediného ačkoliv není o nic horší než vítězná díla a zaslouží si minimálně stejná uznání. Toto veledílo jsem hltal v každém jeho detailu a těšil se na každý nadcházející moment a scénu. Bravůrní herecká představení a velkolepě poutavá dějová kompozice na motivy předlohy Stephena Kinga! Konečné vyústění a vysvětlení onoho útěku ale také setkání obou hrdinů na samém konci vás prostě a jednoduše dojme, uchvátí, ohromí a posadí na zadek! Geniální podívaná! 5* a 98%

Andělin popel (1999)

Film ukazuje pohled do chudinských čtvrtí irského Limericku kde zbídačené obyvatelstvo žije doslova "z ruky do huby". Začátek je poněkud stereotypní ale postupně děj sílí a vrcholí až na úplný konec kde hlavní hrdina dorazí k vytouženým břehům amerického New Yorku v přistěhovalecké lodi. Toto dílo vás uchopí za srdce a pohladí vaši duši ale zároveň na ni zanechá jizvy! Myslím že tento film je nedoceňen a patří výš než tam kam se zařazuje. Pro mě nádherná podívaná.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Nejlepší válečný film zabývající se tématikou druhé světové války jaký byl kdy natočen. Vynikající herecké obsazení, vynikající děj, úchvatné scény z válečné vřavy a samozřejmě nepřekonatelná osobnost na režisérské židli. Působivé pojetí dne D a bitvy o Normandii a zasloužené Oscary pro tuto strhující podívanou! Patří na vrchol tohoto žánru!!!

Souboj Titánů (2010)

S originálem který v té době neměl takové možnosti se nemůže srovnávat. Naprosto mdlý příběh postrádající jakoukoliv pořádnou dějovou kompozici. Ten kdo neviděl původní film asi sotva pochopí co že to tam ti svalnatí, namachrovaní chlápci ve zbroji dělají a proč se chovají jako by si šlehli LSD. Herci hrají naprosto bez zápalu jakoby sami věděli že tento film je minimálně béčkový a ohromně se při tom nudili. Celé to působí naprosto uměle a odevzdaně! Jediné plus jsou vizuální efekty, filmové triky a grafické ztvárnění některých postav a scén, ačkoliv i zde se najdou mnohé mezery. Slabé!!! Za 2 a půl hvězdy a raději zaokrouhlím směrem dolů - 51%!

Méďa (2012)

Někomu může přisprostlý méďa Ted přijít jako nevkusný humor a boj Marka Wahlberga o srdce své dívky jako už stokrát odehraná písnička ve filmech podobného typu, ale já se u této originální komedie nadmíru bavil tak, jak už dlouho ne! Navíc sem se u ní zasmál asi nejvíc ze všech komedií, natočených za posledních pár let (což bude možná i tím že jsem jich zas tolik za poslední dobu neviděl) nicméně v tomto žánru jsem nesmírně vybíravý a kritický a můžu říct že věčně zpitý, sprostý a zhulený méďa si získal moji přízeň ať už se tento druh humoru zdá být jakkoli jednoduchý. Jo v pubertě by jsme se určitě skamarádili o tom žádná :D XD 4* za 81%

Cesta do zatracení (2002)

Místy mi scény přijdou příliš protáhlé ale tak o něčem to být musí ne? Jinak výborná zápletka této slušné gangsterky zasazené do prostředí Ameriky 30.let! Tom Hanks opět skvělý ale Jude Law ještě lepší! Zahrál zde perfektně "parchanta" který skutečně bere smrt ostatních jako svou běžnou činnost a práci bez špetky lítosti. A ta scéna jak Hanks všechny rozstřílí Thompsonem, no prostě super. Místy jsem si přišel jako kdybych pařil Mafii což samo o sobě nasvědčuje že to je moc dobrý krimithriller. Zasloužené 4 hvězdy za 84%!

Kladivo na čarodějnice (1969)

Historické drama o inkvizičních procesech v českých zemích ze 17.století patří mezi perly českého filmu (pro mě do TOP 10). Film velice realisticky nastiňuje bolest, utrpení a bezmoc odsouzených kteří díky touze vrchnosti a soudu po moci a bohatství, přicházejí nejen o majetek a svoji čest ale také o své životy. Vynikající ponurá atmosféra a stylizace tohoto díla ho řadí na vrchol těch českých filmů, jenž by se dali zařadit mezi světová díla. Úžasné zpracování v režii Otakara Vávry, jako téměř vždy.

Forrest Gump (1994)

Tohle veledílo dosud žádný Zemeckisův film nepřekonal a myslím si že již ani nepřekoná. Plným právem si příběh o poněkud jednodušším chlapci z venkova a jeho životních strastech a radostech, zasloužil 6 Oscarů a také hodnocení jaké zde má. Podle mě patří do stovky (a možná i víc) nejlepších filmových děl všech dob. Brilantně natočené, precizní hudba, strhující příběh, geniální herci, velkolepý zážitek! Tento film vás dojme, pobaví i uchvátí. A momenty se v něm střídají tak že nebudete vědět jestli se máte dřív smát nebo brečet. Působivé do posledního detailu... 5* a 98%