Nejdrsnější věznice světa - Papua-Nová Guinea: Věznice pro útěkáře (2018) (epizoda)

Tristní podmínky ve věznici jen odrážejí neméně tristní podmínky venku. Chudoba, nízká vzdělanost, kmenové rozdíly. víra v čarodějnictví, vysoká míra násilné kriminality. To vše venku, se odráží na malém prostoru finančně podhodnocené věznice. Naprostý nezájem ze strany vlády dělá z věznice prostě jen izolaci, která jinak neplní žádný účel. Možná kdyby bílý objevitelé v minulosti nekolonizovali tyto ostrovy a nenarušili jejich přirozený vývoj, mohli se místní vyvíjet po svém a ve své kultuře se někam posunout. Takto jsou bez šance.

Nejdrsnější věznice světa - Brazílie: Věznice gangů (2018) (epizoda)

Nemyslím si, že by se podařilo v zemi, kde jsou tak obrovské sociální rozdíly a hluboce zakořeněná potřeba příslušnosti k nějaké skupině, nízká všeobecná vzdělanost a chudoba vymítit gangy. Je chybou tyto asociální živly jen tak shromažďovat na jednom špatně hlídaném místě. Měli by tvrdě makat na nucených pracích a hlavně by se mělo zamezit výrobě a distribuci drog od kořene. Zavřením mladých kluků, dealerů  to nevyřeší.

Nejdrsnější věznice světa - Kypr: Utopie ve vězení (2022) (epizoda)

Přiznám se, že na mne to působilo děsně učesaně. Ne, že bych nevěřila nadšení a práci ředitelky, ale spíše se mi nezdá, že by ti vězni se chovali takto civilizovaně. Vrazi, fetky a násilníci se nezmění, prostě to sluníčkaření bylo dost do očí bijící. To stejné s dozorci, když mluvili o nápravě svého přístupu, znělo to stejně jako když mluví recidivista o své nápravě, až bude venku. Stejně jako Rowe jsem dosti skeptická, že by to tak fungovalo v realitě. Nicméně, že do toho napumpovali prachy a mají snahu něco zlepšit, je vidět. Což je šlechtí. Jako oběť bych ovšem tak nadšená nebyla.

Nejdrsnější věznice světa - Šalamounovy ostrovy: Vězení samotného Boha (2023) (epizoda)

Co na to říci? Věznice v Rove na Šalamounových ostrovech není zrovna místo, kde by chtěl jeden spočinout. Špína, nepohodlí, mizerná strava, hygiena pod bodem mrazu, všudy přítomné násilí, nemoci a úděsná společnost. Na stranu druhou, to tam ti chlapi zjevně nemají v hlavě v pořádku, úchyl vedle úchyla. Znásilnění, incest, vraždy, vendeta. Brr. Rowe má můj obdiv, že se tam nepos. strachy i s celým štábem. Humálnější by bylo většinu vězňů zastřelit, ušetřilo by se a spousta žen by si oddechla.

Nejdrsnější věznice světa - Finsko: Vězení svobodné volby (2023) (epizoda)

Ti Finové jsou normálně poťapaní. Násilníci, očividní magoři (přivážou obět ke stolu, rozdrtí mu ruce, nohy, přejedou ho autem a ještě střelí šípem) si tam polehávají, kouří, cvičí, čumějí na bednu, vaří a fetují v pěkných pokojíčcích a ještě se tím, co dělají, chlubí. Jeden vězeň zmlátí druhého dozorcům pod nosem a nedostane za to ani černý puntík na nástěnku. I ty tresty jsou směšné. Nelze se divit, že recidivu mají tak brutálně vysokou. V rámci zachování lidské důstojnosti se jim nic nepřikazuje, občas dostanou dovolenou, či jim dovolí připlatit si sportovní kanály, aby se chudáčci nenudili. Jako fakt? A co důstonost obětí?  Však oni to těm seveřanúm ti jejich prudce asimilovaní přistěhovalci vysvětlí, až je jednou převácují, to se budou divit. Tento typ vězení má jediný účel, izolovat nekalé živly na dobu nezbytně nutnou a nic víc. Náprava nulová. PS: název Nejdrsnější věznice světa v tomto světle vypadá dost bizardně, možná měl mít tento typ věznic název Nejhezčí věznice světa, nebo nejměkčí věznice světa. Bůh ví, jak já bych těn finským kriminálníkům přála, aby si trest museli odpykat třeba na Šalamounových ostrovech v té jejich betonové kleci pro sexuální delikventy. To by bylo pokoukáníčko.

Nejdrsnější věznice světa - Indonésie: Odvykací vězení (2023) (epizoda)

Jak jsem zmínila v komentu k dílu 7/2 z Borů, proti věznicím jinde, úplný čajíček. Vězení v Bangli má víceméně stejnou úlohu - zbavit vězně drogové zvislosti a dealery přivést na jinou cestu, ale způsobem výrazně razantnějším. Do očí byla nejen aý uzkostlivá úpravnost celého zařízení, ale především až křečovitá snaha hlavního dozorce se prezntovat jako hodný taťka. Na zpovídaných vězních bylo evidentní, že se bojí říci cokoliv negativního o věznici a hlavně na poměrně malém prostoru by mělo být vidět přes tisíc vězňů, ale divák viděl venku prakticky max do sto lidí a někdy ani to ne. To znamená, že zbytek trčel někde zavřený v tom vedru a hrál si na sardinky. Takže jako obvykle v Indii, přepněné cely, nulová tolerance vlastní individuality a vymývání mozků.  Samotku neukázali, byť tam údajně nikdo není, ale podle toho, jaký z ní měli vězni strach, tak se tam asi na lidská práva moc nehraje. Což je v pořádku u těch, kdo fakt dealují a jsou v gangu. Ale 12 let za jointa, to je fakt hnus velebnosti. Zajímavý díl, tím co zůstalo nevyřčeno.

Nejdrsnější věznice světa - Česká republika: Pervitinové vězení (2023) (epizoda)

Ono v Čechách hledat nějakou vyloženě drsnou věznici je asi těžké. Žádné mučení, nelidské zacházení, či podivná úmrtí se  u nás moc nenosí. Jistě šikana a buzerace ze strany dozorců a agresívních vězňů určite je, ale co se samotných podmínek ve věznicích týče, oproti mnoha jiným státům, je to spíše hotel. Vůbec Evropa je v tomto dosti civilizovaná oproti zbytku světa, snad nejhorší vězení v Evrope mají prý Francouzi, to je prý už docela divočina. Celý díl z Borů působí dosti vyumělkovaně a stylizovaně. Jistě na kameru se všichni (vězni, kápové i dozorci) tváří jinak, než v reálu, ale přišlo mi, že Raphael zbytečně hledá bubáky, kde nejsou. Už jen ten bizardní úvod. Nebýt znalá našich poměrů, měla bych pocit, že co Čech, to uživatel perníku. Přitom, buďme realisti, většina slušných spoluobčanů pervitin "naživo" v životě neviděla. Byť chápu, že v určité sociální skupině jsou drogy velký problém. Ale kde na světe to tak není? Třeba scénka z návštěvy samotky byla přímo trapná. Raphael se tvářil, jako by se tam vězňům dělo  bůhví co, (věřím, že občas nějaký dostane od dozorců přes držku), přitom ho vůbec nenapadlo, že třeba právě ti vězni nechtěli být zachyceni na samotce na kameru. o dozorcích nemluvě. Veselá byla ta psychoterapie, která je jim k hovnu, ale alespoň se kluci nenudí.  Nedělní návštěva mše a jejich naprosto neupřímně vyznívající motliby, byly do nebe volající. Na těch muklech bylo tak hrozně vidět, že jde o účelovou záležitost, nějaké ty body navíc k dobru, pro řízení o podmínce, až by anděl plakal. Nejvíce mne překvapila ta čistota ve věznici, přemýšlím, zda ji před návštěvou štábu pucovali dnem i nocí, nebo je tak úhledná pořád? Za mne průměrný díl, ale velký obdiv zaměstnancům, že ná drží všechny ty smažky a živly daleko od těla. Také bylo docela vtipné, že někteří vězni mluvili anglicky lépe, než zaměstnanci věznice.

Čtvrteční vdovy (2010)

O malinko lepší, než mladší seriálový bratříček, ale také žádný zázrak.50%