Ad Astra (2019)

Sci-fi s psychologickým základom, ktorému ale nemôžem skoro nič vyčítať. Astronaut Pitt doletí, kam má doletieť, vykoná, čo má vykonať, akcia a efekty fungujú, a k tomu ten rodinný psychologický bonus, ktorý je vlaste hlavný. Fajn. –––– Otec, nezlyhal si. Už vieme, že sme všetko, čo máme. –––– ... pretože videl len to, čo tam nie je. A nevidel to, čo bolo rovno pred ním.

Ach, tá láska pozemská (1980) (TV film)

Nie až tak zlé bakalárske príbehy. Občas vtipné, poučné, len niekedy mierne umelé. Ale čo už čakať od posedenia štyroch mužov pri párkoch.

Kráľ sa zabáva (1970) (TV film)

Žiadna romantika, iba dráma o pomste. Naviac ukrutne dlhá a rozťahaná.

Život v oblouznění (1995)

Natočiť jednu jednoduchú scénu je naozaj fuška. Najmä pri nízkorozpočtovom filme, čo obzvlášť dosvedčí nízkorozpočtový šofér a nízkorozpočtové auto pre herecké hviezdy. Film je stelesnením dobrej zábavy bez jedinej slabšej chvíľky, čo sa potvrdilo tak, že som počas neho pripálil čaj. –––– Mám dojem, že dneska je tam svlíkačka. – Tady je jen "Ellen a Damian se políbí." – Mohli by se při tom svlíkat. –––– Něco jsem se naučil. Někdy musíš točit s tím, co je.

7 zabitých (1965)

Názov filmu znie hrôzostrašne, ale obsah taký nie je, lebo ide o obraz toho, ako v šesťdesiatych rokoch mladí ľudia asi žili, randili a bavili sa. Niekedy sa trochu prehnane filozofuje, ale objavujú sa aj výborné scény. Určite si film nezaslúži iba tri hviezdy, tie mám pre filmy, ktoré ma zaujmú oveľa menej. –––– A ty když přemejšlíš, tak vždycky něco vypřemejšlíš? –––– Jestli někdy nějakému chlapovi jsem záviděl, tak je to ten váš.

Ztracená stopa (1955)

Jedna z prvotín Karla Kachyňu je celkom pozerateľná napriek neveselej a zložitej dobe a ostro stráženej hranici. Príbeh o dobrom psíkovi s minulosťou a novom vojínovi bez minulosti sa vyvíja podľa očakávaní, len múdry bača v podaní Zachara mi pripadal vo filme divne.

Vlci na hranicích (2020)

Film nielen o vlkovi, ale hlavne o ľudskom postoji k nemu. Vlka vo filme vlastne ani neuvidíme, jedine na záberoch z fotopasce. Názor film žiadny nevnucuje, ale keď sa logicky zamyslíme nad argumentami, tak za blbých tu vyzerajú jednoznačne ochranári. Vlk fakt vodu v lesoch nezadrží a neurobia to ani žiadne iné zvieratá, ale to človek musí nechať les žiť. No a kto má obavy z vlka, asi ešte nemal v záhrade medveďa, čo sa stáva bežným na polovici územia Slovenska, takže námet na pokračovanie.

Psí ostrov (2018)

Anderson vlastne natočil japonský film, aj bez účasti Japonska. Zabŕdol do veľa problémov sveta a metaforami ich preniesol do sveta psov v jednoduchej animácii a jednoduchom príbehu. Nerobilo mi veľký problém tento zvláštny film sledovať, ale ani ho neviem oceniť viac ako na priemer. Len ma trápi, čo na film povie skokan na lyžiach Kobajaši.

Hamlet (1996)

Keďže ide o (prvú) filmovú adaptáciu s kompletným originálnym textom, až tu som si uvedomil, ako je Hamlet ukecaný. Nie trochu, nie veľmi, ale ohromne ukecaný. Nemôžem povedať, že by som si práve túto stránku filmu užíval, ale všetko ostatné áno.

Tři vteřiny (2019)

Keď v New Yorku existuje Malá Čína, tak logicky musí existovať aj Malé Poľsko. S ultra drsnou drogovou scénou, na ktorú dohliada Generál. Už táto situácia mi trochu udrela do očí, ale na film národnosť nemá vplyv, mimo toho, že rozumieme, čo si mafiáni mrmlú popod nos. Inak ma na filme veľa nezaujalo, aj napriek výbornej filmárskej práci.