Vygumuj a napíš (1996) (divadelní záznam)

Nedokážem zdieľať tunajšie všeobecné nadšenie, ale tá exkurzia do nedávnej histórie mala niečo do seba. Tradične výborný Štepka, ale aj Zuzana Mauréry v speve aj tanci.

Polnoc bude o päť minút (1962) (TV film)

Kvalita obrazu ako od bratov Lumierovcov, ale inak slovenský dobový majsterštyk s veľkým a zaujímavým vyšetrovaním. Rozmýšľam, čo sa v organizácii zdravotníctva za 60 rokov vlastne zmenilo. Stále sú to výmenné lístky, plné čakárne, poradové číselká, preháňanie pacientov krížom krážom... –––– S ľuďmi je dnes kríž. Nikomu nie je dosť, že to má všetko zadarmo, ošetrenie, doktora, lieky, ale ešte aj tú chvíľu čakania musí každý ofrflať. Strašné! –––– ...lebo najhoršie je mlčky zlo obchádzať.

Jediný syn (1978) (TV film)

Dosť nudné moralizovanie, ktoré nezachránil ani Pántik.

Pochábeľ (1979) (TV film)

Tak toto ma nebavilo. Ani príbeh (bol tam?), ani divadelné prevedenie filmu.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Cesta takýmto Orient Expresom je napínavá aj bez detektíva a démonický Adamíra robí túto drámu ešte silnejšou. –––– Jdu zařídit vaše poslední věci. Pánové...

Zpráva (2020)

Očakávania boli veľké, ale výsledný dojem poslabší. Nejde tu ani o príbeh, ani o správu (až na konci), ale skôr o psychológiu dozorcov, fašistov a možno trochu aj väzňov a utečencov. Aj pri krátkom trvaní sa film zdá zdĺhavý, a celkom ma rozladilo, keď sa v polovici kameraman rozhodol, že bude natáčať na výšku, asi mu dali mobil. Film je po celý čas primerane nepríjemný, ale skutočne znepokojivý je až v titulkoch, kde dostali priestor súčasní politici a iné podobné živly so svojimi vyjadreniami. –––– Tak čo? Bolo to ťažké dostať sa z Osvienčimu?

Rok má šesť dní (1976) (TV film)

Vôňa benzínu a blato motokrosového športu a pár pekných dievčat dobrý film neurobí. Hlavne keď je zápletka slabá a utopí sa v myšlienkach socialistickej práce. No a dabing Čepka použitím Dočolomanského hlasu ma úplne iritoval. Buď mohol hovoriť po česky alebo tam mal hrať rovno Dočolomanský, na rolu by sa veľmi hodil.

Adamova jablka (2005)

Absurdná komédia aj vážny film zároveň. Upečenie jablkového koláča a starostlivosť o jablká ako zástupný problém k niečomu oveľa dôležitejšiemu sa podaril a napriek pochybnostiam na začiatku ma film mimoriadne upútal. Spojenie veľmi nesúrodej štvorice mužov kňaz, nácek, Arab a tlsťoch v akejsi prevýchovnej komunite drží pokope nasilu len film, ale práve takto to veľmi dobre funguje, prináša prekvapenia jedno za druhým až do záveru. Viera a nádej v existenciu dobra na svete verzus zlo, násilie a zúfalstvo, čo asi vyhrá? –––– Adam, na svete určite nie je málo receptov na jablkový koláč. –––– Nemusíš míňať peniaze na parfumy. Ty už nebudeš nič cítiť.

Zimný semester (1981) (TV film)

Trampoty slobodnej vysokoškoláčky s dieťaťom, ktorú hrá Jana Nagyová, sa zdajú ako dostatočne výživná téma aj obsadenie na zaujímavý film. Ale dopadlo to naopak, už úvod s pôrodom je utrpenie a časom sa to nezlepšuje. Filmu chýba pútavosť, humor a občas aj zmysel. Precitnutie rodičov je také nijaké a prekryli ho titulky. Hrozná monotónna hudba, trikrát som zaspal. –––– Šarmantná vysokoškoláčka hľadá súrne podnájom. Značka: Bez záväzkov.

Neznámá bitva (2019)

Technicky je to dokonalé, príbehom ma to tiež občas zaujalo, ale celkovo nijako vážne nezasiahlo. Zaujímavé boli práve rozhovory pri oddychu alebo naopak, priamo v akcii. Hlavne časti s kontrarozviedčikom ukázali, ako Rusi potrebovali bojovať nielen s nepriateľom, ale aj so svojimi ľuďmi a tak si zbytočne komplikovať situáciu a celú vojnu.