Ruža pre nevestu (2023) (pořad) odpad!

To fakt tie ženy nemajú v sebe kúsok sebaúcty? Ak už nie tá polovica s kačacími pyskami, tak aspoň tých pár normálnych báb? Druhýkrát musím prepínať kanály opatrnejšie, aby som znovu nenatrafil na niečo takéto.

Nepriatelia (1973) (TV film)

Takýmto spôsobom urobiť z nedorozumenia drámu je pre mňa trochu nepochopiteľné, ale to je asi štýl Čechova, poriadne sa povŕtať v ľudskom vnútri a najskrytejších pocitoch. Dokonca sa niekomu zdalo, že jedna inscenácia nestačí, tak o pár rokov pridali ďalšiu podľa rovnakej poviedky. No ale táto je o niečo lepšia a pochopiteľnejšia.

8 rokov pri frontovej línii (2023) (TV film)

Vojna na Ukrajine zase trochu inak, očami obyčajných ľudí, dokonca aj detí, menších aj tínedžerov. To je prekladané až absurdnými televíznymi „príspevkami“ ruských propagandistov vrátane toho na vrchole ich rebríčka moci. Smutný dokument o teraz už takmer deväťročnej vojne, len či si to pozrú aj tí Slováci, ktorí to všetko dokážu všemožne ospravedlňovať až do roztrhania tela.

Po deviatich rokoch (1981) (TV film)

Dva príbehy v jednom, je to celkom netypická slovenská inscenácia. V skutočnosti je ale starší príbeh čiastočným zrecyklovaním iného filmu s oveľa mladšou Vášáryovou, takže to nie je po deviatich rokoch, ale až po štrnástich rokoch. Treba dosť veľa snahy, aby to dokopy dávalo aký-taký zmysel. Čo ale nedáva žiadny zmysel, sú komentáre Arsenala83 (nielen pri tomto filme), ktorý film vlastne nekomentuje, ani ho nepotreboval vidieť, možno ani nevidel, a komentuje nesúvisiacu politiku a na filme zhodnotí kulisy a obsadenie podľa zoznamu hercov. Presne takto sa na čsfd komentovať nemá.

Přetržená pouta (2022) (TV film)

Vojna má aj iné dôsledky ako zabíjanie a ničenie. Ničī vzťahy aj medzi najbližšími ľuďmi, čo dobre poznám aj zo svojho blízkeho okolia. Film podáva všehochuť ruských názorov od absolútnych podporovateľov Putina až po miestnych takmer disidentov s jednou nohou v base. Či sú to matka a dcéra, babka a vnúčatá, manžel a manželka, neda sa žiť a možno ani spolu rozprávať pri takej názorovej nezhode. Keď sa v Rusku na ministerstve pravdy pozrú na tento film, tak snáď by dokazali zavrieť úplne všetkých, či majú názor taký či onaký, už len za zúčastnenie sa na filme. –––– Sludujeme televíziu Rossija24 z odtiaľ čerpáme všetky informácie. –––– Neviem si predstaviť, ako sa cítia tí, ktorí majú niekoho na Ukrajine a žijú tu. ––––  Ona i ja sme za mier, len máme o ňom úplne inú predstavu. –––– Pre ňu je predstava, že v Rusku vládne fašizmus, absolútne neprijateľná. –––– Teraz sa to musí doviesť do nejakěho logického konca, ktorý by bol pre nás prijateľný.

Vzpoura na Bounty (1962)

Skutočné námornícke dobrodružstvo a povedal by som, že lepšie ako to s Melom Gibsonom. Útrapy námorníkov pod bičom sadistického kapitána a nájdenie rajského ostrova delili síce dlhé hodiny filmu, ale už len to, ako som to v kľude vydržal, svedčia o kvalite diela. –––– Tvrdím, že účelová krutost není krutost. Je to efektivita. –––– Pamatujte, strach je naší nejlepší zbraní. –––– Je to rozkaz, pane? Mám to zapsat do palubního deníku? –––– Jak velkou cenu platíte za malou chvilku prchlivosti. Trapné!

Bílá vrána (1938)

Jedna z tých prvorepublikových komédií, ktoré stoja za pozretie. Okrem výborného tempa sú tu špičkoví herci svojej doby, naivný príbeh viacnásobnej lásky podľa očakávania a pesničky. Práve bez tých pesničiek by som sa aj zaobišiel, našťastie nepredlžujú film príliš, a sú dostatočne falošne zaspievané, aby sa brali skôr ako vtipný prvok. –––– Nehodlám se ženit, a když, tak jenom z lásky! –––– Přeci se dvě milující srdce nerozejdou kvůli nějaké hlouposti.

Katka (1979) (TV film)

Okrem začiatku jedna manželská hádka kvôli bytovému zvieratku.

Hoši z Brazílie (1978)

Rozmýšľas som, ako môže film o nacistoch obsahovať aj žáner sci-fi a to ma asi najviac nalákalo na tento neznámy film. Ten žáner je tam naozaj oprávnene, a v dnešnej dobe prináša otázky, ako to bude, keď sa k dnešným vedeckým poznatkom a technike dostanu novodobí mengelovia. No asi sa už aj dostali. Film je thrillerom sedemedesiatych rokov, teda tempom trochu zaostáva a keď sa dozvieme pointu, tak vyvrcholenie veľa satisfakcie neprináša. Sú to lepšie tri hviezdy, ale na štyri to za mňa nemá.

Dráma (1986) (TV film)

Nevyznám sa v diele Čechova, ale tu došlo asi k spojeniu dvoch nesúvisiacich poviedok. Prvá o dráme sa mení na drámu a pripája sa k druhej dráme doktora. Spolu to vôbec nefunguje, trochu sa filozofuje, ale výsledkom aj dobrých hereckých výkonov je len pocit zmätku. –––– Nik vám nedal prävo urobiť si z trpiaceho človeka rekvizitu!

Časové pásmo bylo změněno