Takoví normální zabijáci (1994)

Režisér a scenárista museli byť pri tvorbe asi dosť zhúlení a takúto atmosféru preniesli aj do filmu. Trochu sa mi zdalo pomýlené kritizovať násilie v médiách jeho oslavou a zobrazením nezmyselného zabíjania hoci v satirickom tóne. Pri kreslenej forme by to ešte šlo, ale v hranej mi to nesedelo. Prvá polovica začínajúca sitcomovou scénou mala ešte svoju atmosféru, hlášky a nejaký zmysel, ale druhá časť s väzenským chaosom už bola značne mimo môjho chápania.

Volání o pomoc (2007)

Už od samého začiatku, keď sa ešte nič nedeje, je takmer každá scéna vyložene trápna. Potom nasleduje len kolosálna nuda s prijateľnými hereckými výkonmi, takže iba preto to ako odpad nemôžem zhodnotiť.

Agatha Christie's Poirot - Smrt na Nilu (2004) (epizoda)

Zápletka a rozuzlenie je výborné, ale príbeh je tak notoricky známy, že som si film nedokázal užiť. Naviac prvá trištvrtehodina je len oboznamovanie s postavami a vzájomné ohováranie, čo je naozaj príliš dlho, kým k niečomu vôbec dôjde. –––– Netrapte se, vy tu záhadu stejně rozluštíte. – Já vím.

Všichni dobří rodáci (1968)

Kolektivizácia, znárodňovanie a hon na živnostníkov je už takmer zabudnutá minulosť. Alebo možno ani nie, pri súčasnej podpore vyvlastňovania, samozrejme iba v mene dobrej veci. Vo filme túto minulosť vidíme na malých príbehoch malých ľudí v malej dedine. Forma je oproti odkazu hlavnej myšlienky dosť nevýrazná a silné momenty sa striedajú s poetickými, ktoré ma v tomto prípade značne nudili. –––– Víš, co teď vlastně jsi? Ty jsi vykořisťovatel. Máš tovařiše, dva učně, stará šije, tu taky vykořisťuješ. Víš jak by jsme s tebou mohli zatočit? –––– A půjdeme tvrdě. A kdo se nám postaví, toho SEKNEM.

Nádech (2010)

Nepozeralo sa mi to vôbec ľahko, aj zlé sny mi privodilo. Zúfalosť vo filme od začiatku až do úplného konca, aj keď bol príbeh vyrozprávaný napreskáčku, sa nevidí ani v najtemnejších hororoch. A ten beznádejný koniec s výberom medzi dvomi možnými tragickými závermi... Filmársky zvládnuté dobre, len škoda pár hluchých miest a prehnaného správania Mexičanov, trochu sa mi nechce veriť, že je to až také divoké.

Bude nám horúco? (2010) (TV film)

Celý dokument je poňatý až príliš vedecky, čo mnohých odradí alebo celkom znechutí. Množstvo grafov, čísel a iba spočiatku je niekoľko zaujímavostí týkajúcich sa správania ľadovcov a vplyvu sopiek na klímu. Vedecká časť mi vyhovovala, ale nebol jasne vysvetlený pojem globálneho otepľovania/ochladzovania. Že ide v podstate o ten istý proces a že musíme postupne zabudnúť na štyri ročné obdobia jar/leto/jeseň/zima a zostanú len dve: leto a zima.

Love (2011)

Príbeh malého autičkárskeho gangu, kde sú nám dvaja hlavní zlodejíčkovia podaní tak, aby nám boli sympatickí aj so všetkými svojimi neduhmi a súvislým prúdom nadávok. Škoda, že práve ich dve hlavné postavy sú obsadené polohercami s ochotníckym prejavom, nehovoriac o Tine, ktorá sa vo filme ocitla asi omylom. Herecký dojem zachraňuje aspoň niekoľko zabehnutých hercov a Kristína Svarinská, ktorá má nielen krásny zjav, odvahu, ale aj herecký výkon sa blíži profesionálnemu. Príbeh je naivný, akoby vystrihnutý zo šlabikára pre odrastených, chvíľu drsný, chvíľu romantický a aspoň na konci prináša niečo trochu originálne. –––– Tak ako? – Ja v pohode a ty? – Ja lepšie jak v pohode. Úplne popiči. Keď to uvidíš, tak skapeš.

Die Milch-Lüge (2012) (TV film)

O mlieku a jeho vplyvoch na zdravie človeka je v podstate len prvá tretina, zvyšok sa venuje už veľkoprodukcii mlieka a jeho marketingu. Nič iné ako bežná alergia na zložky mlieka nie je rozobraté a o vážnych vplyvoch sa objavia iba náznaky a dohady, ktoré sú nakoniec spochybnené. Záver je hneď na začiatku, že mlieko je vhodné najmä pre zdravých ľudí.

Nowhere Boy (2009)

Životopisný film Johna Lennona takmer bez Beatles a musím sa priznať, že aspoň jeden ich veľký hit mi vo filme chýbal, aspoň v záverečnej pasáži. Viac som sa dozvedel o jeho mladosti a detstve, charaktere jeho dvoch matiek, z ktorých určite viac sympatickou bola práve tá bezprostredná a poplašená. Pokiaľ nebola na scéne, tak film trochu tápal a mierne ma nudil, na hudobný film príliš málo hudby. –––– Keď chceš plakať, choď do svojej izby. Zostali sme dvaja a musíme si poradiť.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Skĺbiť hackerskú tematiku a akčného Willisa nebolo celkom jednoduché, ale zvládli to obstojne. Jednoducho tak, že hackerstva je len trochu viac ako nič a akcia je dávkovaná plným priehrštím. Občas prehnaná, ale občas s výborným nápadom, ako napríklad lietajúce auto. Rovnosť pohlaví už nastúpila a tvorcovia sa nezastavili ani pred neskrývaným zbitím ženy, hoci záporáčky, asi to ohodnotili prijateľnejšie než akúkoľvek krv, tá sa objaví len na McClaneových odreninách. –––– John, ste ako orloj v dobe digitálok.