Žena v černém (2012)

Nepríjemné ľakačky s prepáleným skresleným zvukom, tie ma naozaj vyľakali, hlavne na sluchátka. Ak je príbeh nejaká hororová klasika, tak sa ospravedlňujem, že to ani nepoznám, ani ma to nijako nezaujalo, zabíjanie detí je prisilná káva. Skôr ma nudili scény chodenia po dome, hľadania neviemčoho, k tomu tie spomínané príšerné zvuky, a aj koniec dopadol očakávaným spôsobom.

Vévodkyně (2008)

Manželstvo ako prostriedok na splodenie syna a dediča. Vojvodkyňa takéto stredoveké chápanie pri vydaji akoby do otroctva akceptuje, ale nie nadlho. Nadpozemsky krásnu Keiru Knightley dokázal režisér v scéne s čerstvým manželom absolútne neeroticky vyzliecť, že som nechápal, ako je niečo také možné. Účel to splnilo a dobre vyjadrilo ich vzťah, ale ďalej vo filme už okrem kopy detí neprichádza nič zaujímavé a prekvapujúce. Napriek tomu som to dokázal sledovať až do konca, hoci na druhý pokus.

Erin Brockovich (2000)

Julia vyzerá v tomto filme ako Erin úžasne, ale na tom film nestojí, hoci párkrát jej to pomáha uľahčiť si prácu. Ekologická téma so zdravotnými následkami v kombinácii s právnickou praxou, ktorú osobne veľmi nemusím, sa tu veľmi dobre skombinovala. Má to spád, šťavu, vtip, len občas trochu prehnané ťahanie rodinného života do filmu mi prekážalo. Vo vzťahu Erin s jej šéfom je tento film tak trochu Pretty Woman, kde je sex nahradený šikovnosťou, takže pracovný názov by mohol byť aj Smart Woman.

Drevená dedina (1954)

Takáto komunistická agitácia mi nebola vôbec po chuti a takmer to ani nedokážem zhodnotiť. Herecké výkony v rámci doby vzniku dobré, aj prostredie, kulisy a dej to malo. Ale ten príbeh o dobrých chudobných a zlých gazdoch mi nejako nešiel do hlavy a je už značne prekonaný.

Agatha Christie's Poirot - Schůzka se smrtí (2008) (epizoda)

Agatha Christie celkom rada cestovala spisovateľským perom a tak je tento diel mimoriadny umiestnením do exotickej Sýrie. Mimoriadna je tiež použitá originálna dramatická hudba, ktorá sa v kriminálkach neobjavuje často. Okrem toho je dej správne zamotaný s prestrihmi do násilnej minulosti postáv a vytvára nervóznu atmosféru prítomnosti, ktorú stelesňuje panovačná lady. Rozuzlenie dáva odpovede okrem hlavného odhalenia aj na viaceré nepoložené otázky.

Casino Royale (2006)

Nový Bond sa ujal svojej roly úspešne a s láskou. Tá je hneď na prvý krát osudová a Eva Green sa tam hodila výborne, skoro by som povedal viac ako Daniel Craig za Bonda. Akčné scény na letisku aj deštrukcia Benátok boli výborné, ale dosť ma nudili kasínové hry, to nie je adrenalín pre mňa a nebolo tam toho málo, keď už to má film v názve. Jeho dĺžka sa tak stáva problémovou a viackrát, keď sa už zdalo, že film končí, tak nie a pokračoval ďalej napriek zdanlivému happyendu.

Dredd (2012)

Streľba a násilie ako hlavné zložky filmu tu fungujú, čo iné čakať od bytovky ovládanej drogovým gangom. Na seriózny film to ale nestačí a od začiatku do konca jasný príbeh s niekoľkými malými odbočkami sa mi nezavďačil. Efektami tiež neprekvapil a našlo sa len niekoľko zaujímavých scén, pričom tá záverečná k nim nepatrila, aj keď snaha o invenčnosť tam bola. Osobne sa mi Stalloneho starší Sudca Dredd svojho času páčil viac, obsahoval humor, hlášky a svojské Slyove herectvo.

Fantomas (1964)

Jedna z najlepších komédií svojej doby. U nás aj vďaka nezabudnuteľnému prispeniu Františka FIlipovského.

Potomci lidí (2006)

Obrovské sklamanie nad formou aj obsahom. Ani v náznakoch nevysvetlená apokalyptická budúcnosť podaná v ponurej atmosfére a jedine tá vo filme za niečo stála.

Bílá vrána (2008)

Trampoty tínedžera ako dráma s ťažkou témou, ale chvíľami sa neskutočným spôsobom dokáže premeniť na bláznivú komédiu. Situáciu to odľahčí, aby hneď prišlo niečo ešte náročnejšie. Niektoré scény sú možno až prehnané, niektoré trochu patetické, vrátane tej záverečnej, keď sa všetko dá vyriešiť ako šibnutím čarovného prútika, no život takto nefunguje. Výkony neznámych hercov boli výborné a nenašiel som ani na jednom z nich známku ničoho, čo by ma mohlo vyrušovať. –––– Ešteže nebol použitý. –––– Nechcem s ním mať nič spoločné. –––– Jedno viem, že je to môj syn. Človek je slaboch, ak sa nedokáže postarať o vlastných.