Mendel - otec genetiky (2016) (TV film)

Mendel bol významom svojej práce na úrovni Darwina, tak toto ma naozaj prekvapilo. Dokázal skombinovať biológiu a matematiku a tak jeho známe pokusy s hráškom, jeho farbami a tvarmi, dostali skutočne vedecký podklad. Až veľké počty rastlín (ktoré vedel, že z hľadiska štatistiky musí zabezpečiť) mu jednoznačne ukázali, že dedičnosť sa navonok prejavuje štvrtinovým delením vlastností. Už to nebola len biológia v štýle ukladania rastliniek do herbáru a triedenia druhov. Ešte nemal šancu objaviť teóriu DNA, ale dal tomu nevyhnutný základ. Dokument strieda vedecké poznatky s duchovným rozmerom osoby Mendela ako opáta , čo trochu odvádzalo moju pozornosť.

Na dřeň (2012)

Koľko by sa na tomto filme dalo nájsť vecí, ktoré mi vadili, a predsa som ho pozeral so záujmom až do konca. Divné dialógy by sa dali nazvať ľudsky prirodzenými, možno aj dabing s nimi niečo urobil, a ku koncu filmu som ich bral už ako samozrejmosť. Športové filmy tiež nemusím, boxerské zvlášť nie, ale to prekonávanie neprekonateľných prekážok života je téma, ktorú žeriem. Možno ani Vilo Roboril by nedal do dvoch hodín toľko osobnej tragédie, ako bolo v tomto filme. Vykorčuľovať z toho vlastnými silami sa vždy nedá, pomoc je vítaná, a môže mať aj zvláštnu podobu nezvyčajného vzťahu. –––– Je tady smrad, co? To asi páchnu já. –––– Tak platí? Budeme spolu, ale ne jako nějaká zvěř! –––– Tak co, Robocope?

Faltenfrei um jeden Preis? (2013) (TV film)

Na trhu je nespočet mastičiek a krémikov, mnohí spotrebitelia si nedajú povedať, a kozmetický priemysel si mädlí ruky. Prípadne si nechajú napichať botulotoxín ako niekoľkokrát silnejší neurotoxín oproti arzénu na dočasné ochrnutie drobných mimických svalov. Riziká vraj nie sú žiadne. Celkom iný level sú kmeňové bunky, ktoré by mali dokázať vyliečiť všetko. Odobrať sa dajú buď priamo z tela pacienta alebo nejakým pokútnym spôsobom. V tom momente sa dokument preorientuje z vedeckých poznatkov na investigatívne pátranie po nelegálnych potratoch na Ukrajine a dokonca po miznúcich telách plodov po potratoch. Toto ma trochu vyviedlo z očakávaní, a tvorcovia sa riadne obuli do fungovania ukrajinského zdravotníctva. –––– Cieľom sú ženy po štyridsiatke. Lákajú ich na rôzne sľuby.

Jméno růže (1986)

Film má nespochybniteľne silnú atmosféru, múry kláštora, nehostinné priestory a nebezpečné bludisko dávajú stredovekej kriminálke zaujímavý rozmer. Stále som v dvojici františkánov videl Holmesa a Watsona, jedného múdreho, druhého mladého, a ich pátranie po diabolskom dôvode umierania miestnych mníchov bolo často zdĺhavé. Aj nástup inkvizície a jej klasického očakávaného konania veľmi nevytrhol film z priemeru. –––– Tělo může být pokoušeno v souladu s přírodou, nebo proti přírodě. A tihle k tomu druhému náchylní nebyli. Jistě víte, jak to myslím.

Mimo zákon (1986)

Toto je ďalší Jarmusch, pri ktorom som narazil na nepochopenie. Moje nepochopenie. Dej je buď žiadny alebo debilný. Alebo to má byť návod, ako sa vlastnou nekonečnou hlúposťou ocitnúť mimo zákon a čo potom s tým urobiť. Až do absurdna a nezmyselna.

Svět pod hlavou - Rodinná záležitost (2017) (epizoda)

Soudruh náměstek je späť a súdruhovania je toľko, až sa hlava zatočí. Znovu paródia na kriminálku, ako sa patrí, pretože vrahom môže byť aj záhradník, teda pracovnik OPBH, ale v rámci čistotnosti určite nie kominár. Heslo je havárie a ide to na faktúru. Trojan je už v maximálnej forme, takže perlí ostošesť a pre veľký úspech sa zopakuje megahit Ne bombu ne. –––– Já jsem tady Klementovi zavolal jako soudruh soudruhovi. Chápeš, soudruhu majore? –––– Mám jednu otázku: Kde najdem soudruha syna? –––– Takže voni se tady nalijou a pak jsou jako koťata, jo? – Kdo si hraje, nezlobí. –––– Soudruh otec je funkcionář. Ten je bohatej, protože pracuje na tom, aby jsme se všichni měli stejně.

Elitní jednotka (2007)

Rio je pekne drsné mesto, a práve tam bola nedávno olympiáda. V slume nemajú ani ozbrojení policajti žiadnu šancu, pokiaľ ich nie je celá armáda. Alebo elitná jednotka BOPE, o ktorej je tento film. Ako to v nej chodí, ako sa tam dostať a ako sa z nej dostať (živý). Akcie je dosť, výcvik stojí za to, je krutovtipný, a tiež poučí, aký je najlepší prostriedok proti zaspatiu na prednáške v noci. Netrpezlivý strih, zvláštne filtre, roztrasená kamera, to všetku tu perfektne sadlo. –––– V Riu závisí mír na delikátní rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policajtů. Na čestnost se tady nehraje. Když jde čestný policajt do slumu, obvykle se něce semele. –––– V dnešní době tyhle mikromocenské vztahy končí klasicky tím, že stát chrání bohaté vrstvy a trestá téměř bez výjimky ty chudé. –––– Kdo chce být v BOPE, musí prokázat, že umí zvládat tlak.

Frankie a Johnny (1991)

Al Pacino ako romantický hrdina? Prečo nie. Tlačenie kalerábov pri jeho výrečnosti musí fungovať, aj keby si mal objednať pesničku v rádiu. Čiastočne fungoval film aj na mňa, ale určite mal k dokonalosti ďaleko. Hlavná dvojica hrdinov sa dopracuje k veľkému romantickému záveru kostrbatou cestou, ktorú som celkom neuveril.

Andula vyhrála (1938)

Jednoduchý dej, jednoduché postavy, to na prvorepublikovú komédiu stačí. Táto je trochu menej známa, pre mňa niekde medzi tromi a štyrmi hviezdami, tak som sa nechal záverom obmäkčiť a zaokrúhlim nahor. –––– Ten člověk je pro mně vzduch. Strom, šiška!

Golem (1936)

Golem ako záchrana pre chudobných Židov, takže som nečakal žiadnu komédiu. No ani horor to nebol, skôr príliš dlhá a komplikovaná konverzačka. Spočiatku tá prehliadka alchymistov ešte ušla, ale neskoršie nonstop intrigy vo francúzštine boli priveľa.