Zmizelá (2014)

Rosamunde, tá áno, tá bola perfektná, ale Ben, kto a prečo ho do filmu vybral? Od začiatku do konca sa tvári rovnako, či je manželka mŕtva, živá, v sprche, v posteli alebo v obývačke. Robí film tak nudným, že sa tých minút zdá skutočne toľko, ako ich je, a pritom napätie nechýba, zvraty prichádzajú, hlavne ten v polovici ma uzemnil.

Mariňák (2005)

Ťažko na cvičisku, ľahko na cvičisku. A znova ťažko na cvičisku, ťažko na cvičisku, ľahko na cvičisku. Toho čakania na akciu, a kedy už snajper konečne niekoho zabije, je úmorne veľa. Skrátiť si čas je hlavná a jediná náplň práce a nezblázniť sa pri tom nie je ľahké. A keď to príde, keď príde tá skutočná vytúžená vojna... Sediaci na uhoľ spálený človek, to s každým nejako pohne, ale s každým inak. Napriek tomu čakaniu konečne film, ktorý má svoju oprávnenú dĺžku a ani chvíľu som sa nenudil. Aj v tomto tisícročí sa dá natočiť skutočný originálny protivojnový film na silné štyri hviezdy. –––– Už nie ste ani čierni, ani žltí ani červení. Teraz ste len zelení. Ste bledozelení alebo tmavozelení. Rozumeli ste tomu? – Pane, áno, pane! –––– Odjakživa nás učili: Nezabiješ blížneho svojho. Ale ja hovorím: Vyserte sa na to! –––– Presne toto robí Saddam Hussein. A vy robíte to isté. – Vy ste mariňáci, pre vás sloboda slova neexistuje! Zaplatíte za všetko, čo poviete. –––– Milujem túto prácu. Kto iný má možnosť vidieť takéto svinstvo.

Škoda lásky - Dobrodružství (2013) (epizoda)

Aký toto malo zmysel? Dobrodružstvo netreba zažívať s vlastnou rodinou ale s niekým náhodným, napríklad pri blúdení v lese? Séria Škoda lásky má prudko zostupnú tendenciu, obávam sa, čo bude ďalej.

Škoda lásky - Situace v kuchyni (2013) (epizoda)

V kuchyni sa malo odohrávať to najdôležitejšie, ale bolo to tam nudné a bez nápadu. A na konci prišlo len malé poučenie od deda a vyústenie príbehu žiadne.

Škoda lásky - Hrdina (2013) (epizoda)

Chybala tomu nielen vtipná, ale akákoľvek pointa. A zdá sa mi, že tvorcovia poriadneho bezdomovca nevideli a hlavne nepochopili ich zmýšľanie. –––– Najednou se to dítě začalo propadat mezi odpadky. Bylo jasný, že každou chvíli umře...

Zelená zóna (2010)

Nad rozkazmi sa vraj nediskutuje, tie sa musia iba splniť. Ale veliteľ Miller diskutuje a všetko nasvedčuje tomu, že rozkazy sú na hovno a bájne Saddámove zbrane hromadného ničenia sú iba bájkou falošných spravodajskych jednotiek. Kam to doviedlo Irak a celý arabský svet už vieme a vonkoncom nad tým nemôžeme mávnuť rukou. Film je príbehom a akciou na silné tri hviezdy, prevedením na päť po všetkých stránkach, takže štyri má u mňa isté. –––– No a čo tie zbrane? – Tiež som z toho frustrovaný. –––– Vaša vláda chcela počuť to klamstvo.

Posledná zastávka (1986) (TV film)

Aj v jednej miestnosti môže byť mimoriadne dusná vojnová atmosféra, pre kvalitnú inscenáciu nie sú potrebné žiadne exteriéry, stačí rádio. Pár hercov, a nie hocakých, dobrá predloha od svetoveho velikána, až je na počudovanie, ako málo hodnotení tu je. Také malé nemecké Musíme si pomáhať, aj radoví Nemci to asi vedeli, ako prejsť cez rozum nadporučíkovi eses. Emília ako Anna pri tom použije všetky svoje zbrane ako dôvtip, pohotovosť, odvaha a nevynechá ani tie ženské. –––– Hovorí, že nemecký vojak je len vtedy ranený, keď drží hlavu pod pazuchou. –––– Život sa predo mnou znovu otvára. Zabudol som, čo je život. Zabudol som, čo sú ženy.

Kohout na víně (2011)

Otec s dcérou si viditeľne rozumejú, film je svieži, je tam sranda, dievčatko je milé a šikovné. Ale. Ale postavy sú takými figúrkami, že ak by sa na to pozrel niekto nestranný, tak si pomyslí, že Nemecko je krajinou magorov, že by sa ani blbý a blbší nechytali. Od malej baby po jej oboch ockov a tiež nesvojprávne ženy, ktoré sa tam ocitli. Naviac je film príliš dlhý, takže tri hviezdy len tak-tak. –––– Neviem zaobchádzať s deťmi a nemám k nej žiadny vzťah... –––– Ja som v tvojom veku veril na bociany. – Lebo vtedy ešte nebol internet.

Svět pod hlavou - Orchidej na smetišti (2017) (epizoda)

Neuveriteľne bizarný príbeh s viacerými vrahmi, že by sa ich toľko nenašlo ani v Orient Exprese. Ten socialistický soudruh náměstek nemal chybu podobne ako všetci ostatní až po klub náročnýho diváka pro soudruhy (pro soudružky ne). Smutný príbeh, ale skvostne natočený, výborná Kristínka Petra Nagya použitá v rôznych kontextoch. –––– Ale na druhou stranu, i socialistickí lidi jsou jenom chlapi. –––– Ty jsi výjimka potvrzující pravidlo. Ty kradeš, ale nelžeš. –––– V socialistickém zřízení se přivyrábí brigádou nebo překračováním plánu. Všecko vostatní je černota.

Marie Curie, au-delà du mythe (2011) (TV film)

Uplynulo už sto rokov odvtedy, čo Marie Curie vyslovila to dovtedy neznáme slovo: rádioaktivita. Okrem nespochybniteľných objavov bola priekopníčkou aj v búraní konvencií v dobe, keď bolo nemysliteľné, aby žena prišla s vedeckým objavom. Jej manžel ju presvedčil podpísať referát, ktorý predstavoval prvý ženský objav vo fyzike a spoločne sa prepracovali až k Nobelovej cene. Už vo svojom prejave pri jej preberaní Pierre upozornil na nebezpečenstvo rádioaktivity v nesprávnych rukách. Porovnal to s Nobelovým objavom dynamitu a trafil presne, akurát ich objav bol neporovnateľne účinnejší a tiež ničivejší, ako dnes dobre vieme. Existovalo dokonca krátke obdobie, keď sa svetielkujúce rádium používalo na kozmetické a zábavné účely, až kým mnohí nezaplatili pre jeho účinky krutú daň. A pravdepodobne aj samotná Marie svojimi zdravotnými problémami. Skvelý dokument nabitý informáciami v každej sekunde, strieda súkromný život, spoločenské pomery a vedecké poznatky. Aj tie sú podané zrozumiteľne pre úplne každého a umožnia pochopenie, v čom spočívajú objavy najslávnejšej vedkyne s dvoma Nobelovými cenami. –––– Nemôžeme dopustiť, aby sa vedecký pokrok obmedzil na mechanizmy, stroje a ozubenia, hoci tie majú tiež svoju vlastnú krásu. Neverím tomu, že v súčasnom svete sa stráca zmysel pre dobrodružstvo.