Pertinacia

Pertinacia

okres Praha
Jak je možné, že si na filmové databázi tolik lidí plete výrazy shlédnout a zhlédnout??!! (Ne, nejsou to synonyma.)

homepage

2 body

<< předchozí 1 2 3
    • 31.8.2019  12:28
    Hra o jablko (1976)

Když si pročítám zdejší nadšené komentáře, musím připustit, že jsem film nejspíš nepochopila. Nepozorovala jsem v něm nic ze zde velebené hravosti, rafinovanosti, humoru (???), svěžesti a kdoví čeho ještě. Pro mě to bylo dosti úmorných 92 minut, během nichž mně velmi nesympatické postavy řešily pro mě zcela nezajímavé věci (bylo mi vážně úplně jedno, kdo má s kým poměr a které postavy spolu nakonec skončí). Na tomhle filmu mě zaujaly jen dvě věci, dá se říci dokumentárního charakteru. A to zachycení "socialistické továrny na porody", jak tu kdosi výstižně napsal, a Praha 70. let (účesy, oblečení, výlohy, automobily). Jen díky tomu jsem film dokoukala do konce. Hudba byla hrozná, velebné burácení se vůbec nehodilo k banálnímu ději, místy hrála tak hlasitě, že nebylo rozumět postavám, a tu příšernou ukňouranou odrhovačku, která mi připadala nekonečná, raději nebudu ani komentovat. Dagmar Bláhová, kterou tu všichni chválí za přirozený výkon, podle mě hrozně přehrávala (možná to byl režijní záměr, to nedovedu posoudit). Tohle byl můj první film od Věry Chytilové a vzhledem k tomu, že je považován za jeden z jejích nejlepších, další si asi hned tak nepustím. PS: Překvapuje mě, kolik lidí tu píše o "feministickém filmu". V čem přesně má být feministický? PPS: Vážně se někomu dělá špatně ze záznamu porodu? PPPS: Považovat záznam porodu za pornografii může jen velmi perverzní jedinec. (Totéž platí o lidech, které "pohoršuje" kojení na veřejnosti.)

• 17.8.2019  13:41

"Bulvár nesnáší povrchnost." Plky "dělníků bulváru", kterými se snaží sami si před sebou obhájit, čím se živí, jsou neuvěřitelné. "Takže my u nás v (název) děláme prostě obsah pro prostý lid, abysme je udrželi prostě v podrevolučním stavu, že voni, když si přečtou ten článek vo tý Ivetě Bartošový, že je prostě alkoholička a podobně, tak se, voni se jako ňák v tý diskusi vybouří, nejdou prostě si stoupnout před svatýho Václava a stávkovat, že maj takový a takový potřeby, ale prostě jdou ráno do tý práce a tam se to ňák jako ze sebe vybi-... a tam za sebe jako ňák normálně fungujou, jo." To mě dojalo. Já hloupá myslela, že to dělají pro prachy, a oni se přitom obětují, aby ochránili naši milovanou republiku před sociálními bouřemi a možná i občanskou válkou. Jdu sepsat návrh na Nobelovu cenu za mír.

• 11.8.2019  23:48
    Správné místo (amatérský film) (2005)

Jak já mu rozumím! :-) https://www.youtube.com/watch?v=IjkNlmsYwFo&

• 11.8.2019  23:31
    Provázky (2013)

Pokud si chcete vybrečet oči, můžete tady: https://www.youtube.com/watch?v=vtrHIa0RkAo

• 1.7.2019  22:25

Zvláštní film, který se mi těžko hodnotí. Klady: zajímavá ústřední zápletka, velmi dobré herecké výkony (včetně dětských) a především nesmírně silná závěrečná scéna. Zápory: strašně moc vedlejších podzápletek, které se tváří, že z nich vyplyne něco důležitého pro hlavní děj, ale pak se rozplynou do ztracena a nevyplyne z nich vůbec nic (ztracený kocour, opožděný spolužák, dětský klub pohraničníků). V kontrastu s tímto zbytečným natahováním stopáže jsou rychlé dějové zvraty, které působí, jako by při adaptaci knížky vypadly celé kapitoly. Na začátku jsou Peter a Ferko nejlepší kamarádi. Střih, kluci už nejsou kamarádi (nevíme proč) a Ferko je součástí party, která šikanuje Petera. Střih, Ferko už není v partě (opět nevíme proč) a prosí Petera, aby mu odpustil. Chybí nějaký vývoj, který by tyhle veletoče ospravedlnil. Pak tu jsou podzápletky, kterým se při veškeré snaze dá těžko uvěřit. Desetiletý kluk tajně vezme otci pistoli a ztratí ji. Nic z toho nevyplyne, otec ji zřejmě nepostrádá. Stejný desetiletý kluk ukradne otci estébákovi svazek (to ho měl doma?) na kamarádova dědu. Opět se nic neděje, není z toho žádný průšvih, nikdo ztracený svazek nehledá. Jiný desetiletý kluk z výše zmíněné pistole vystřelí na spolužáka. Když se to dozví jeho děda, vůbec ho nezajímá, kde vnuk vzal opravdovou pistoli, jak to, že z ní střílí po lidech, a kde je ta pistole teď. A stejně jako ostatní se nemůžu nezmínit o bizarním rozhodnutí distributora předabovat celý film ze slovenštiny do češtiny. I když samotný dabing sám o sobě není vyloženě špatný, ve filmu, v němž je opakovaně zdůrazňováno, že se odehrává na Slovensku a hlavní postavy jsou Slováci, na mě působil velmi rušivě. "Péťo, ty mluvíš slovensky a učíš se německy. Ještě by ses mohl naučit maďarsky a bude z tebe správný Slovák," říká babička dítěti, které ve filmu nepronese jediné slovenské slovo. Bizár. Počeštěna byla i jména, takže z Janka se stal Honza (na Slovensku!!! bohajeho!!!), z Jury Jirka a Ferko je Ferda (což je úplně jiné jméno). Když se ale v české verzi mluví o Ferdovi celým jménem, není to kupodivu Ferdinand, ale František. Jak říkám, bizár. Ráda bych se film podívala ještě jednou v původním znění, myslím si, že mu český dabing opravdu ubližuje, když na výtkách ohledně scénáře to samozřejmě nic nezmění.

• 31.5.2019  00:50
    Mluv s ní (2002)

Můj právník zvrací, jen se na mě podívá. A já se mu vůbec nedivím. Prezentovat příběh ošetřovatele, který znásilnil bezbrannou pacientku, jako nějakou dojemnou love story, tragicky nepochopenou netolerantním okolím, je chucpe.

• 7.5.2019  01:39

Výborné herecké výkony. Průměrný scénář. Mizerný český dabing. Naprosto příšerný český překlad. Na několika místech postavy říkají něco úplně jiného než v původním znění. Překladatelka neví, že mnohočetná porucha osobnosti a schizofrenie jsou dvě naprosto odlišné diagnózy. "Natálie Hawthornová" je ve skutečnosti Nathaniel Hawthorne. A ten, kdo sepisoval oficiální text distributora, byl asi opilý nebo sledoval verzi z nějakého podivného alternativního vesmíru. Schválně, kolik napočítám rozdílů. Aaron netvrdí, že se popral s vrahem. Netvrdí, že vrahem je Alex. Netvrdí, že neví, kde je Linda. Aarona nevyšetřuje psychiatrička, ale psycholožka. Ve filmu není nic o tom, že by se snažila odložit jeho výpověď u soudu. Alex v biskupově pokoji nejenže nic nehledal, on tam vůbec nebyl. Aaron ani neomdlí, ani nepřizná, že ho ovládá Roy. Psycholožka (nikoli psychiatrička; a ne, fakt to není totéž) netvrdí, že Aaron má schizofrenii. (Tedy tohle platí jen pro originální znění. Kreativní překladatelka příště vymění rakovinu za ebolu, nemoc jako nemoc.) Z řeky nevytáhnou zavražděnou Lindu, ale někoho úplně jiného. A poslední dvě věty jsou taky mimo, ale už nebudu spoilerovat. Tahle hra na rozdíly je skoro zábavnější než samotný film.

• 11.3.2019  00:21

Nejvtipnější částí filmu jsou závěrečné titulky - tam se tvůrci opravdu vyřádili. Jinak je to milá, lehce nadprůměrná disneyovka, která příjemně ukrátí čas, ale příliš se nezapíše do paměti. Až na skvělou halucinační scénu, kde chudák Pú blouzní z hladu :-) (7/10)

• 8.3.2019  22:05

Krátký film ze světa medvídka Pú. Vznikl jako čtvrtý krátkometrážní snímek studia Disney s touto postavičkou. A to až poté, co byly první tři snímky spojeny v jeden film. Medvídek Pú a Ijáčkův den měl být podle původních plánů připojen k celovečernímu filmu jako jeho další část, ale nakonec k tomu nikdy nedošlo a vždy byl uváděn pouze samostatně. Není divu, neboť narušuje kontinuitu předchozích dílů. Ve druhém filmu (v celovečerním filmu je to část s větrným dnem a povodní) Sova přišla o svůj dům a nastěhovala se do domu Prasátka, zatímco Prasátko se přestěhovalo k Púovi. Medvídek Pú a Ijáčkův den tyto události zcela ignoruje - Sova opět bydlí ve svém domě v koruně stromu (který ve druhém filmu vyvrátila vichřice) a Prasátko rovněž bydlí ve svém domě a ne u Púa. Někdo by mohl namítnout, že Ijáčkův den, ač vznikl jako čtvrtý v pořadí, patří chronologicky na druhé místo, ještě před události s vichrem a povodní. To ale není možné, neboť zde vystupuje Tygr, který se přistěhoval do Stokorcového lesa právě v průběhu druhého dílu. Tak či tak to chronologicky nesedí. Jinak k tomuto filmu mohu říci tolik, že mi přišel po výtvarné stránce o něco odbytější než celovečerní snímek. Nejvíc se to projevilo u Kryštůfka Robina, který má dokonce jinou barvu vlasů. Dabing je standardně dobrý (vrátila se většina herců z prvních tří filmů, představitel Púa bohužel nikoli). Hudba opakuje a variuje motivy, které rovněž známe z předchozích filmů - jen škoda, že tu absentují písničky (kromě úvodní, převzané z celovečerního snímku). Příběh se opět velmi věrně drží knižní předlohy. Máte-li rádi disneyovskou verzi medvídka Pú, tento krátký návrat do Stokorcového lesa vás bezpochyby potěší. (7/10)

• 29.11.2018  12:12
    Donalda má každý rád (video kompilace) (2004)

Obsahuje následující krátkometrážní filmy: Donald a veverkyPluto v Donaldově pračceDonald myje oknaPan Kačer vyráží Nejhorší malíř pokojů Donald včelařem Včela na pláži (zde uvedeno pod názvem Kdo s koho).

• 10.11.2018  22:43
    Lve lehni (1951)

Je běžné, že se v groteskách porušují přírodní zákony, ale tady je to dotaženo do extrému. 60%

• 8.11.2018  19:31

Olaf je zlatíčko a "pletená" část filmu byla naprosto skvělá. Podle mě je to mnohem povedenější kousek než předchozí krátký film Oslava v Ledovém království, který má na ČSFD červené hodnocení.

• 29.5.2018  12:34
    Zpívánky (TV pořad) (1984)

Velmi kolísavá úroveň jednotlivých dílů. Jinak bych šla s hodnocením výš.

• 23.4.2018  17:19
    Yes Man (2008)

Vilná důchodkyně znásilňující o 1 - 2 generace mladší muže? To měl být humor? P.S.: Zdeněk Troška by se měl domáhat svých autorských práv.

• 7.3.2018  11:30
    Goofyho má každý rád (video kompilace) (2003)

Obsahuje následující krátkometrážní filmy: Super koupelLve, lehniGoofy a jeho kamarád Wilbur Nosič zavazadel Jak plavatJak rybařitUmění lyžovat.

• 2.3.2018  13:10

Nedoceněný kousek. 90%

• 18.1.2018  14:51

Tak to byla síla. Pro mě zatím jednoznačně nejlepší Miyazaki.

• 13.12.2017  20:28

Je mi líto, ale tohle není dokument. Tři lidé spolu čtvrt hodiny sedí u stolu a povídají si. Nevím, čím si právě tohle video zaslouží označení film a zařazení do filmových dababází, když leckterý videoblogger ve svém volném čase vytváří pozoruhodnejší a přínosnější díla. Ta jedna hvězdička je za Michaela a Rebeku, kteří jsou bezpochyby zajímaví lidé a měli by co říci, jenže režisér jim k tomu dal jen minimální možnost. Promarněná příležitost.

• 16.10.2017  23:17

Zápletka s cestováním časem nedává sebemenší smysl, ale je to docela milé, takže přimhouřím oko a zaokrouhlím nahoru. Souhlasím s LeoH, že "němá" část filmu měla být opravdu němá. ◼ Vyšlo na DVD PIXAR: Kolekce krátkých filmů - 2. díl pod českým názvem Burákova cesta časem.

• 16.10.2017  21:26
    Den & Noc (2010)

Originální nápad. Jen škoda zbytečné doslovnosti v závěrečném rozhlasovém projevu. 70%

• 16.10.2017  18:09
    Polojasno (2009)

Což o to, animace a výtvarná stránka filmu jsou velmi pěkné, jak bývá u Pixaru zvykem. Jenže minipříběh, který se v těchto příjemných kulisách odehrává, mi nedává žádný smysl. PROČ hlavní hrdina, mrak jménem Gus, "vyrábí" vždy jen agresivní, nebezpečná zvířata? Copak nedokáže alespoň občas "stvořit" nějaké to kuřátko nebo koťátko, tak jako ostatní mraky? Nebo snad nechce? Vzhledem k tomu, že ho vidíme při "tvorbě" a nezdá se, že by něco omezovalo jeho kreativitu a/nebo svobodnou vůli, můžeme usuzovat na druhou možnost. Ale PROČ to dělá? Na to se odpovědi nedočkáme. Pouze sledujeme ubohého čápa, který je bezdůvodně týrán a mrzačen všemožnými kousajícími, bodajícími a jinak útočícími potvorami. (Teď mě napadá, že to možná měl být humor.) Mrak ho soucitně poklepává po rameni, ale NENAPADNE ho, že by mohl čápovu trápení snadno zamezit, čímž by mu narozdíl od laciných gest skutečně pomohl. Anebo NECHCE. Když zmučený čáp před další bestií uletí k jinému mraku, Gus se urazí, vzteká se a brečí (sám nad sebou, čápa mu líto není), aniž by se zamyslel, jestli na tom náhodou nemá nějaký podíl. Pak se čáp vrátí s helmou a chrániči k Gusovi a oba vypadají šťastní. Takže happy-end? NE, protože Gus je fikaný a tentokrát stvoří elektrického úhoře, který ubohého čápa mučí elektrošoky. CO TO SAKRA MĚLO BÝT? Jediné, co v tom vidím, je obraz patologického vztahu. Psychopatický sadistický manžel (mrak) bezdůvodně, jen pro vlastní potěšení, fyzicky i psychicky trýzní svou ženu (čáp), která trpí Stockholmským syndromem, a proto není schopna se z tohoto patologického svazku vymanit, ba ani nahlédnout jeho patologičnost. Opravdu, když si to rozebereme, všechny příznaky jsou zde. Manžel slovy a gesty ujišťuje manželku o své lásce, ale jeho činy mluví o naprostém opaku. Manželka do vztahu stále jen dává, manžel stále jen bere. Když ho manželka (bohužel jen dočasně, to je také typické) opustí, je to tím, že je zlá mrcha, on si žádnou vinu nepřipouští, i když přímo bije do očí. Manželka toužebně pozoruje jiná, harmonická manželství (což manžel nese velmi nelibě - stačí sledovat jeho, tedy Gusův, výraz), ale nenapadne ji, že by mohla od Guse odejít, protože už dávno ztratila veškerou sebeúctu a myslí si, že si jeho hrozné chování zaslouží. Když se k němu na konci jako poslušná ženuška vrátí, je k ní na chvíli laskavý a galantní, ale brzy se vše vrací do starých kolejí. Gus si našel nový způsob, jak manželku trýznit a tím jí dal jasně najevo, že jakákoliv její snaha před jeho násilím uniknout nebo se před ním ochránit je marná. Takže ji bude dál týrat a ona bude dál trpět. The end. - Ne, nemyslím si, že tohle je to, co chtěli tvůrci svým krátkým snímkem vyjádřit, ale bohužel je to přesně to, co tam vidím. Celý film je o tom, jak mrak týrá čápa a ten si to nechává líbit. A divák se nedozví proč. Proto je pro mě Polojasno nejhorší krátký film studia Pixar, a to navzdory již zmiňované pěkné výtvarné stránce filmu. Takový Zajdalen byl sice ošklivý a byla v něm podprůměrná písnička, ale aspoň jsem mohla souhlasit s jeho poselstvím. PS: Čápovo pohlaví není ve filmu upřesněno, takže to může být i čápice. Naproti tomu Gus je jednoznačně muž.

• 9.10.2017  20:48

Film v originálním znění (bez titulků): https://www.youtube.com/watch?v=SFxe__w9ZUw

• 8.10.2017  21:33

I krátké shledání se starými známými potěší. 70% ◼ Vyšlo na DVD PIXAR: Kolekce krátkých filmů - 2. díl pod českým názvem Hračičky.

• 4.10.2017  22:30

I krátké shledání se starými známými potěší. 70%

• 30.9.2017  16:56
    Mickeyho má každý rád (video kompilace) (2004)

Obsahuje následující krátkometrážní filmy: Statečný krejčíkČističi orlojůOsamělí duchovéZa zrcadlemDovolená na HavajiTornádíčkoMickey u protinožců.

• 25.9.2017  15:22

Vyšlo na DVD jako bonus k filmu Doba ledová pod českým názvem Scratovo dobrodružství.

• 7.9.2017  15:32

Nedoceněný kousek. 90%

• 29.7.2017  20:35

Velmi působivé zpracování jednoho z nejznámějších biblických příběhů. O zvrácenosti knižní předlohy si popovídáme jindy.

• 29.7.2017  00:31
    Hostina (2014)

Vyšlo na DVD jako bonus k filmu Velká šestka pod českým názvem Hostina.

• 15.7.2017  18:52
    Room 8 (2013)

Takhle má vypadat horror. Žádné neočekávané hlasité zvuky, žádná na zlomek vteřiny zahlédnutá zmalovaná tvář (představující příšeru/ducha/zombie/whatever), žádná krev a podobné laciné rekvizity. A přesto mi při sledování tuhla krev v žilách a ještě dvě hodiny po zhlédnutí pociťuji nepříjemnou tíseň.

<< předchozí 1 2 3