Star Trek: Do neznáma (2016)

Novodobý Star Trek naštěstí funguje i bez Abramse a Justin LIn je důstojným záskokem. Jeho třetí díl sice není vizuálně tak strhující a silný, jako předchozí dva díly, ale absenci výraznějších vizuálních pozlátek nahrazuje velmi solidním příběhem, který připomíná klasické průzkumné sci-fi a má ke klasickým epizodám původního seriálu překvapivě blízko. Díky poněkud komornějšímu ději se film může více soustředit na postavy, díky čemuž ještě více vyniknou výborní herci a jejich hmatatelná vzájemná chemie. Star Trek: Do neznáma je příjemným následovníkem série, který umně kombinuje nové a tradiční postupy a výsledkem je velice solidní dobrodružství.

Tajný život mazlíčků (2016)

Začátek je výborný a gagy spočívající v odhalování rozdílů chování domácích mazlíčků v přítomnosti svých majitelů a v jejich absenci fungují skvěle a ohromně jsem se u nich bavil. Bohužel se od tohoto humoru následně upustí a začne poměrně tradiční a neobjevné zvířecí městské dobrodružství, které také nabídne pár vtipných momentů, ale jako celek je velmi nevyrovnané a působí jako recyklace již mnohokrát viděného. Tajný život mazlíčků tak bohužel na více než velmi lehký nadprůměr nedosáhl.

Tommy Boy (1995)

Chris Farley a David Spade byli v devadesátkách nerozlučnou dvojicí a to z dobrého důvodu. Jsou spolu totiž neskutečně vtipní a podpoření dobrým scénářem dělají z Tommy Boye povedenou komedii, která nabízí mnoho zapamatováníhodných momentů.

Zvláštní korespondenti (2016)

Ricky Gervais potvrzuje trend své sólové režisérské kariéry a zajímavý námět adaptuje polopatě a pokouší se kombinovat komedii s vážností, což mu nejde. Special Correspondents totiž nejsou dostatečně vtipní, ani vážní, takže pořádně nefungují ani v jedné rovině. Příběh vybízí buď k ujetému, komediálnímu pojetí, nebo serióznímu zpracování, ale Gervais si nevybral ani jednu cestu a dostává se nám tak nepříliš výrazného polotovaru, který občas pobaví, ale po většinu stopáže jde o nevýrazný kousek, který do vod průměru táhne schopná ústřední herecká dvojice.

Tři bratři (2014)

Začátek úpadku režisérského umu Jana Svěráka, který natočil povídkovou pohádku, která jakoby nevěděla, na koho cílit a tak není dostatečně infantilní pro děti a ani serióznější, aby apelovala na starší publikum a jde tak ve výsledku o nefunkční slepenec příběhů, který těžko někoho zaujme. Hudební vložky jsou velmi otravné a jen umocňují nevkusnost tohoto díla, které příběhově zklamává a občas vytahuje dějové, či vizuální WTF momenty, nad kterými zůstává rozum stát. Filmařsky je to samozřejmě na vyšší úrovni, než Troškovy kousky, ale obsah a zábavný faktor překonává současné pohádkové dno jen tak tak.

Popstar: Vše pro slávu (2016)

Ztřeštěná komedie je velmi zábavnou a trefnou satirou na hudební průmysl a zásobuje nás skvělým humorem nejen v tradičních scénách mluveným slovem, ale také výbornou muzikou. Písničky jsou neskutečně chytlavé a vtipné a ukazují hudební seskupení Lonely Island ve vrcholné formě a soundtrack si občas pouštím i několik měsíců po shlédnutí filmu. Velká ujetost humoru má za následek, že se často balancuje na hraně vtipnosti a občas se tvůrci netrefí, ale po většinu času jde o výbornou komedii, která se v rámci žánru řadí k tomu nejlepšímu, co jsem měl v posledních letech možnost vidět.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Završení trilogií X-Menům nejdou a Apokalypsa je toho důkazem. Jakoby se tvůrci spokojili se dvěma povedenými snímky a pro třetí díl nové série se rozhodli pracovat pouze na půl plynu v líném módu. Apokalypsa totiž přináší slabého a divně vypadajícího záporáka, nezajímavý příběh, který se ooooooohromně táhne a chvílemi hrozně nudí a hodně si hraje s diváckou trpělivostí. Na druhou stranu nová mladá generace postav je skvěle obsazena a celkem funguje, původní generace hraje opět skvěle a dostane se nám několika intenzivních momentů s Magnetem. K tomu si připočtěte opět hustého Quicksilvera a povedenou akci a zjistíte, že na tom i přes spoustu nedodělků a přešlapů není Apokalypsa zas tak špatně a leccos se jí podaří zachránit. Každopádně na poměry série i dnešní žánrové produkce je to stále málo a filmu se nedaří vyplout z vod průměru.

Centrální inteligence (2016)

Scénář je bohužel nevyrovnaný a střídá tak excelentní vtipy s méně výraznými momenty, ale naštěstí většina těch horších momentů je stále celkem vtipná především díky excelentní dvojici Johnson a Hart, kteří dávají do scén všechno a nebojí se žádné srandy. Jde o jedno z nejlepších komediálních zpárování za poslední roky a tvůrci tento fakt a chemii umně využívají. Centrální inteligence určitě mohla být lepší a upřímně se celkem rychle vypaří z hlavy, ale i přes svojí zapomenutelnost při sledování plní svůj účel výborně a hodně vás pobaví.

Mělčiny (2016)

Vizuálně chvílemi velice zajímavý žraločí thriller, který se bohužel nezvládne za celou dobu pořádně rozjet a s nabízenými krizovými situacemi se dosti točí v kruhu a opakuje se, díky čemuž velmi trpí tempo i příběh, kterému se nedaří vytvořit dostatečně napínavou atmosféru, což je u takovéhoto typu filmu velká chyba. Blake Lively snímek úspěšně táhne a s chabým scénářem dělá, co je v jejích silách a dodává filmu větší kvalitu, než jakou by si zasloužil. Koukatelnosti pomáhá i režisér, který na omezeném prostoru pracuje šikovně a občas dokáže překvapit zajímavými nápady. Mělčiny jsou průměrným filmem s pár zajímavými momenty, který se skoro utopil kvůli vlastní neschopnosti, ale nakonec se mu podařilo zůstat těsně nad vodou.

Buchty a klobásy (2016)

Přesprostlá animovaná komedie pro dospělé, jejíž výrazná vulgarita mě na začátku dosti šokovala a chvíli mi zabralo, než jsem se naladil na stejnou vlnu, ale jakmile to přišlo, užíval jsem si pak zbytek filmu výrazně a často jsem se smál nahlas. Koncept živých potravin v supermarketu je poctivě vytěžen a tvoří základ pro spoustu humorných situací. Tvůrci věnovali spoustu času promyšlení fungování jednotlivých principů svého světa, který působí v rámci možností uvěřitelně a má svá jasně daná pravidla. Výborné hlasové obsazení dodává sprostým vtipů tu správnou ráži a dokáží vás spolehlivě zabavit natolik, že díky výborné náladě dokážete přehlédnout i laciněji a méně detailně vypadající animaci, která za dnešní špičkou zaostává. Buchty a klobásy si rozhodně dejte, jde o netradiční filmový pokrm, který vás zasytí a bude vám po něm dobře.