Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Co k tomu říct, trochu hezký a trochu zbytečný. Jeden se na to určitě podívá, protože predchozi dily – vcetne porevolucnich pokracovani - nezklamaly, porad se tu prolinaj stary dobry postavy a tak podobne.. Stepan Safranek celkem ztraci charizma (hl. na ukor kamarada Karase - vyborne hraje L. Vaculik), presto si vyslouzi vybornou babu, aniz by pro to tentokrat nejak moc udelal. Prim bohuzel hraje motiv „roztomilych deti“, kterej uprimne nesnasim. Prestoze basnik junior je celkem sympatickej - a filmovou dceru L. Rybove hraje jakasi detska modelka. Ocekavanyho smutku a starnuti (profesor Jecmen) nebylo az tolik, humoru taky dost ubylo, nakonec je z toho „obycejnej milej“ pribeh presne do vkusu soucasnyho ceskyho mainstreamu (mysleno ironicky samozrejme, nadsenej nejsem). Kdyby tam to basnicky gro z predchozich dilu serie nebylo, film by asi ani nemusel vzniknout. I pres kritickej koment ale musim shrnout, ze se mi to rozhodne vcelku libilo.

Dvě nevěsty a jedna svatba (2018)

Kdysi jsem cetl, ze Cesi v poslednich letech utikaji od starosti k super simple rodinnym komediim. Kdyz pominu, ze lidi v CR v zasade nemá co trapit (narozdil třeba od Ukrajincu), musim s tvrzenim po shlednuti filmu souhlasit. Ke snimku, co i nazev ma dokonce super simple, jsem dosel uplne nahodu, na doporuceni svyho otce, když jsem při navsteve slysel z jeho pokoje salvy smichu. Pac toto v rodine vetsinou nedelame, vrtalo mi hlavou, jestli mi unikla fakt super komedie. Vysvetleni je spis, ze otec zacina byt lehce senilni. Je to barevny, je tam sebeironicka Anna Polivkova, která konecne není prezentovana jako chudinka s velikym nosem, ale sebevedoma sympaticka baba, je to easy, ze to pochopi i mamlas z Unetic (coz je dnes podle me spis prazskej satelit nez pravej ceskej venkov, jak nam film vnucuje). Zadna velka veda, zadny velky umeni. Slabsi tri hvezdy. 55 %

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Viděl jsem to dvakrát asi před 10 lety, a pamatoval jsem si to jako trapnou horu product placementu s par motivy jako pest na oko (například Cinan nebo dve spatne hrajici blondaty pichny – Kocurova a Sklenarikova – v uplne zbytecnych rolich… ALE ono to pritom vubec není spatny. Navazuje to na tón 4. dilu, co byl sice horsi nez puvodni trilogie, ale ne spatnej, ma to spad a místy i vtip („Jeste ziju, Kovando. Zkus to za hodinu.“). Skoda, ze z Popelky udelali nesympatickou bad woman, z moudryho Stepanova ucitele (J. Somr) je zas senilni blazen.. jiny postavy ale hraji svůj silnej part – tradicne nosnej Kendy, svudna Badinkova, nechybi ani Pisarik nebo Nadenicek.. Lepsi tri hvezdy, nebejt toho extremniho product placementu, mohlo to byt i na vyssi hodnoceni. A i navzdory nedostatkum, je to takovy hezky cesky.. PS: Zdanlive failovej Cinan vlastne supluje cernocha Mirecka...

Konec básníků v Čechách (1993)

Mnohymi kritizovany preděl v serii, kdy poetika puvodni trilogie místy zustava (linie s Popelkou) a jindy se uplne ztraci – je zadupana vulgarnosti a ne-vtipem. Musim rict, ze jako dite jsem tento dil mel nejradsi, protože jsem narozdil od tech predchozich chapal vtipy. Jenze to bylo zjevne tim, za jsou tak easy, ze ohromne pobavi osmilety dite… Tento „novodobej dil“ (divoky devadesatky v plnym proudu) je samy holy prso, sproste vtipy („Ztratil jsi péro, Sokole.“- nasleduje pohled puvodne citliveho basnika smerem k rozkroku).. kdo by to byl řekl. Reziser i tema zustalo, solidni zaklad se ale nacpal vatou z vulgarit.. I tak je to za me ale asi tak na 70 %, Stepan Safranek a jeho baby.. to je proste legenda. Kendy, Pisarik, ti tu zase koncertuji, k tomu navic třeba i roztomila T. Brodska, lehce emancipovanejsi a sympatictejsi nez vsechny predchozi Stepanovy zradne Pistalky.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Povinnosti me odvadeji od fimu a tak celkem s neuverenim se ke snimku, na nejz jsem se tesil podobne jako na 5. knizni dil HP (tedy nepopsatelne moc), dostavam az asi mesic (?) po premiere. Ale protože na mym mimoradne uspesnym pracovnim zivote neni co litovat a navíc jsem film videl v klidu na Bozi hod v kamennym kine Scala a ne v konzumnim multiplexu v Usti, s klidem kupredu k samotnymu komentari. Az tak moc se mi to nelibilo.. Byly rozdany karty asi tak na 10 filmu dopredu, dej se nikam moc neposunul, místy jsem se trochu nudil.. Znovu me otravoval dement Kredenc a nove i Queenie. ALE jinak samozrejme klady obrovsky prevladaly – libila se mi nejednoznacna Leta Lestrange (je videt, ze zmijozelska kolej, kam bych podle jednoho testu mel patrit i ja, není jen prvoplanovy zlo jako v HP), „hrivoun“ i nektery další zvirata (rozhodne napaditejsi nez v 1. filmu), par hlasek (vtipnost ale oproti uvodnimu dilu hodne opadla) anebo, a to především, sceny a flashbacky z Bradavic – je videt, ze autorka i reziser toto umi. Proste – i kdyby se tvurci team rozhodl tahat divaky za nos a místo slibovanejch 4 filmu to nakonec natahnout třeba prave na tech 10, zlobit se nebudu.. Svet kolem Mloka Scamandera zacina zit podobne bujne jako ten okolo Harryho Pottera. 70 %

Musíme si pomáhat (2000)

Nutně musím zvednout dávný hodnocení o jednu hvězdu. Film, na kterej jsem měl dlouho chuť se znovu podívat, páč mě onehdy moc nebavil, přestože mám černohumornou válečnou tematiku (tady jen mírnou, s tím humorem) poměrně dost rád. Páč už mi není dvanáct nebo v jakým věku jsem byl, když jsem film onehdy viděl, dovedu líp chápat motivaci postav. Tehdy jsem se s žádnou ani omylem neztotožnil, nebyly mi sympatický, páč jsem nepochopil ten záměrnej mix český malosti a drobnýho hrdinství. Vlastně tento film o velice drsnejch věcech je podává hodně soft formou – největší sado je zastřelení psa Alíka ustupujícím nacistou. A ono… to nějak není špatně. Je to českej film se svým českým stylem a poetikou – není potřeba násilí a tuna mrtvol. Dost dobře zahranej film, jen zbytečně dlouhej. To je na první pohled viditelný mínus. Nazi Dušek mě ale opravdu hodně bavil. A závěr je taky silnej, z dětství jsem si ho pamatoval poměrně dost přesně. A to včetně pro mě dost záhadnýho camea Richarda Tesaříka z Jojo bandu v roli důstojníka Revoluční gardy. Onehdy v době premiéry měl film kolem sebe až přemrštěný haló – s odstupem času se ale na něj poněkud zapomnělo a přijde mi teď nedoceněnej.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Neni to jen o chlup lepsi nez jednicka, ani o poradnej trollí chlup, je to asi o tisic svetelnejch let lepsi nez prvni dil, a to se moc nestava. Ok, se superlativy to trochu prehanim, ale hlavne po strance fantazie ma tento film cim nadchnout. Je tu taky mnohem vyrazneji znat rukopis rezisera Guillermo del Tora oproti 1. dilu. Za me nejlepsi nova postava komisniho ektoplazmatickyho Nemce - skvelej protiklad k Hellboyovi, kterej je objektivne docela kokot, ale takovej kteryho mate celkem radi (i kdyz je to misty na hrane). Z dalsich priser suprova hlavne Smrt (Osud?) a lesni elemental. Co jsem ale vubec nepochopil byla postava Hellboyovy holy Liz, ktera ze zakriknuty divny pipky z prvniho dilu prodelala evoluci v mimoradne sebevedomou megeru, ktera Hellboye zasadne peskuje jecivym hlasem a oslovuje ho "Cervenej". Trochu otravne na me pusobil i "Ryboun". Naopak elfi zaporaci mnohem lepsi nez smesnej Roden z prvniho dilu. Necekal bych, ze to u nejakyho filmu nekdy reknu, ale - chtelo by to treti dil.

Hellboy (2004)

Hellboy sam o sobe je pomerne cool a hodne neobvykla postava. Libil se mi i hlas v dabingu (typu starej strejc ´vlezte mi vsichni na zada´), ale jinak jsou postavy celkem otravny a takovy, ze jejich umirani vas nijak nezajima. Mozna, ze Roden si zaslouzi pochvalu za pili, s niz se dopracoval az k rolim hollywoodskejch zaporaku - ale jeho Rasputin je smesna figurka se psima ocima v dobrackym slovanskym obliceji; nevim, dost chabej zaporak, jehoz motivace znicit svet mi prisly dost nejasny a ani me nezajimaly. Jinak film ubiha celkem solidne a jsem zvedavej, co mi prinese shlednuti dalsich dilu, ktery planuju, ale nemusi to bejt hned. Cili film co neurazi ani nenadchne; ale kdyby nebylo postavy Hellboye, nestalo by to asi za shlednuti.

Umění lhát (2009)

Zajímavá a chytrá alegorie, místy i vtipná, přesně z ty doby, kdy R.Gervais byl uplne všude, vcetne pověstných plechovek s tuňákem (v případě ČR asi spis v pripade pastiky), odkud na vas mohl po otevreni vyskocit. Asi tak o stopadesat tisíc svetelnych mil vtipnejsi a chytrejsi nez montypythonovskej trapas Život Briana – oboji filmy na podobny téma. Cekal jsem, ze hlavni hrdina se svoji novou superschopnosti nalozi jako vetsi bad guy; a on zacal delal dobry skutky. Ok, ale porad tam zustalo dost vtipu a lehkosti. Proc tedy hodnotim jen „za tri“? Nemuzu se vůbec ztotožnit s hlavni linii, kdy protagonista beha jak ratlik za jednou namyslenou, třebaže pomerne hezkou, fuchtli (ano, v dany postave je skvele vystizeno jak zeny obvykle uvazuji ohledne vyberu svyho partnera); ponizuje se atd. přitom jako novodobej Jezis (i když buclatej a porad trochu nekňuba) by takových mohl mit stovky. Potom by si ho i ta jeho „osudova“ vic vazila. Cekal jsem, ze i ona dostane za vyucenou, podobne jako všechny vice ci méně negativni postavy pribehu. Zaver filmu me celkove mirne receno zklamal.

Wimbledon (2004)

Po prichodu ze svyho zapasu, kdy jsem souperi nadelil 6-2 a 4-2 (hodinu a pul hrali a ani presto nedohrali), jsem se vratil dokoukat tento často opomijenej Wimbledon, kterej jsem den předtím celkem s chuti rozkoukal. Jak uchopit tenis filmove? Těžko, a ani tady to nebylo ani zdaleka dokonaly – ale nejschudnejsi cesta je udelat to po britsku, s lehkym humorem a potrhlymi vedlejšími postavami. Chybel snad jen Hugh Grant, kterej pry hlavni roli skutecne mel hrat a na místo nej byl na poslední chvili obsazen Paul Bettany, jenz se profi tenistovi vůbec nepodoba. Naopak Kirsten Dunst se profi tenistce podoba skvele (herecka pry ma navíc velkej sportovni talent); Bettanymu spadne do klina jak z nebe, začátek jejich romance je fadni a nelogicky rychlej. Ale ok, profi tenisti jsou znami svoji promiskuitou při turnajich na okruhu – a takto zacina i vztah outsidera Petera Colta a ambiciozni americky hvezdicky. Takze námitku castecne beru zpet, i když pro romantickou komedii je zvlastni, když se uvod vztahu takto odbije. Ve druhy casti (shlednuty dnes po mym Wimbledonu na kurtech v usteckym Bukove) se prekvapive hodne hraje tenis, a ani ne az tak moc divne, a plno momentu realnej tenis skutecne pripomina, totez nektery hlášky (jiny zas vůbec), občas prekvapi drobnej az lehce ukrytej vtip. Briti si v tomto filmu vykouzlili britskyho viteze Wimbledonu, bajnou chiméru, něco jako mytickou Atlantidu, u niz se smirili, ze uz ji nikdy nenavstivi. Pak prisel Andy Murray pod vedenim Ivana Lendla a v podobne dramatickym finále v jakym soupeří filmovej Peter Colt a americkej machyrek Jake Hammond šmikl Novaka Djokovice. Zazraky se deji, anebo spis sny se plni, když za nimi opravdu jdete. Tento film je naivni a místy trochu outré, ale porad je dost dobrej na to abych mu dal lehce nezaslouzenych 75 %.