Ikedar

3 body

<< předchozí 1 2 3
    • 15.10.2018  11:06
    Apostle (2018)

Neviem, či to je priemerným scenárom, alebo jalovým hrdinom, ale aj napriek super réžii, krásnej kamere a skvelej hudbe z toho celého vychádza film bez duše. Atmosférou to celé pripomína Lovecraftov pútavý svet, a aj preto je naozaj veľká škoda, že to ako finálny produkt celkom rýchlo vyšumí z hlavy.

• 11.9.2018  12:10
    Nikdys nebyl (2017)

Jeden z tých filmov, ktorý nám ponúka pohľad do hlavy hlavného hrdinu a nepovie nám o tom. Respektíve nám to nepovie priamo. Jeden z tých filmov, ktorý treba brať ako literárne dielo prenesené do filmového univerza, kde audiovizuálne umenie pracuje na plné obrátky. Chápem prirovnania k Scorseseho Taxikárovi, najmä kvôli hlavnému protagonistovi, a tým čo je a čo nie je realita. Ak by sme film brali podľa jednej z interpretácií ako cestu do fantázie, kde nič z toho ušľachtilého čo vidíme, vlastne nie je pravda, tak potom je to úlet. A ak sa nad tým tak človek zamyslí, a preanalyzuje si všetky tie detaily a skryté obrazy a podobenstvá medzi postavami, ono je to aj dosť pravdepodobné. Aktívny a diskusie vzbudzujúci film, ktorý ak divák chce, ostane s ním ešte dlho po skončení. Ak teda chce.

• 10.9.2018  09:09
    Sestra (2018)

Je naozaj umenie takýmto štýlom dokatovať tak zaujímavý námet, lokáciu a v neposlednom rade aj postavu akou je Mníška. Stačí si predstaviť tak málo, aby bol film aspoň trocha strašidelný, a predsa sa v tomto prípade jedná o čisto jalové predstavenie, ktoré aspoň troška skúsenému divákovi, ktorý už videl nejaký ten horor, vôbec tlak nezvýši. Film je umelý, genericky vyprodukovaný, ako celok, tak aj po jednotlivých scénach, bez akejkoľvek logiky a súdržnosti. Až na hlavnú protagonistku, ktorá síce nie je nič extra, ale ok, sú ostatní zúčastnení naopak dosť hrozní a divák si doslova želá ich smrť. A to je pri horore, u ktorého by sme sa mali báť o životy hlavných predstaviteľov celkom veľký prúser. Aj vďaka stereotypnému herectvu pôsobí film často smiešne a amatérsky. Celý výsledok potom zabíja akýsi humor od akéhosi Frenchieho, ktorý však človeku len vykrúca očami, a vy si len celý film márne želáte nech čo najskôr zhebne. Je to horšie než som myslel, a to som sa naozaj pred premietaním domnieval, že prinajhoršom to bude priemerné. Omyl.

• 7.8.2018  08:06
    Creep 2 (2017)

To, čo u prvého dielu ako tak fungovalo sa u dvojky stráca v šialenom amaterizme. Človek má pocit, že naozaj sleduje video dvoch totálne nesympatických postáv v tom najviac negatívnom zmysle. A najhoršie je, že diváka všetky tie reči a ambície postáv ani nezaujímajú. Síce sa film volá Creep, a človek by na obranu všetkých negatív mohol argumentovať práve názvom filmu, a že celá chorá a neatraktívna podoba filmu, bol vlastne zámer, dvojka je na rozdiel od prvého dielu, tak divná až je nesympatická a to je u filmu vždy zle.

• 3.8.2018  07:50

Nové M:I pokračovanie je temnejšie a oveľa akčnejšie ako jeho predchodcovia. Dokonca to vyzerá tak, že si tvorcovia dali zo všetkých atribútov filmu záležať najviac na vyšperkovaní rozmanitých akčných scén, ktorých je naozaj neúrekom a pravdu povediac, podarilo sa im to dokonale. Akcia je tu svojim prevedením posunutá opäť o level vyššie a výsledok je skrátka bomba. Rovnako ako sa tvorcovia pri Rogue Nation chválili scénou s lietadlom (žiadny kaskadér, žiadny green screen), aj v tomto prípade sa Tom Cruise predvedie. Takto má vyzerať a konať skutočný akčný hrdina! A charizmatický Henry Cavill ma v tomto filme bavil ako ešte nikdy. Film obsahuje jednu zbytočnú sekvenciu plnú chaotickej prekombinovanosti v skrytých úmysloch postáv, ktorá je vzhľadom na tento druh akčnej jazdy totálne nepotrebná. Avšak, snahu o hravé špionážne hry totálne ubíjajú Cavillove pästi, Cruisove zručnosti a neskutočná práca s kamerou. Myslím, že viac premakanej, inovatívnej a dychberúcej akcie si už tento rok neužijeme.

• 2.8.2018  13:55

Zdá sa akoby sa Apatow snažil natočiť niečo vážnejšie, dramatickejšie, no stále sa držal toho, čo je mu typické. Tuná už nechce len dobrú komédiu. Chce skutočnú, úprimnú sondu do sveta Američanov v strednom veku so všetkými pozitívami a negatívami, ktoré tento vek prináša. Bohužiaľ, triviálne, stále však zábavné debaty, ktoré nečakane vyústia do skutočne dramatického finále, fungujú skôr v oveľa kvalitnejšom apatowskom seriály Love. Tam je tématika lásky a medziľudských vzťahov vykreslená naozaj reálne, dramaticky a zároveň zábavne. V rámci tohto filmu sa však tento efekt stráca niekde na pol ceste. Možno je to mdlými postavami, možno univerzálnou stratenosťou.

• 2.8.2018  08:46

Jedna žena v rade za mnou pri záverečných titulkoch nazvala film - zlátaninou. Pár teenagerov v rade predo mnou už pri konci ďalej nevydržalo inak vzorne a potichu sledovať film a silou mocou potláčali stále veľmi rušivý smiech. Veľmi rušivý z toho dôvodu, že tento film nie je na smiech a taktiež nie je pre diváka, ktorý očakáva horor typu Insidious a Conjuring. U Polanského by sa tento druh diváka možno tiež smial. U Nájemníka určite, možno menej u Rosemary´s Baby. Hereditary je určite ťažší film, zameraný pre aktívnejšieho diváka, ktorý má trpezlivosť sledovať a neprišiel sa do kina len poriadne vyľakať. Ironicky, Hereditary je možno hrozivejší ako Conjuring. Nadprirodzeno je tu brané oveľa skutočnejšie, ako u tuctovejších hororov. Teror je oveľa hmatateľnejší, čomu neskutočne pomáhajú skvelé herecké výkony Collette a Wolffa. Atmosféra je ťaživá a nervy drásajúca. Neviem, kedy som naposledy takto žral film. Záver je síce trocha neopatrný vzhľadom na široké publikum, ale mne to nevadilo. Skôr naopak.

• 2.8.2018  08:27
    Cizinec (1946)

Prvá polovica filmu je celkom rozpačitá, nedôveryhodná a dokonca neúmyselne úsmevná. Potom ale začne lov na "upíra" - pretože hľadaný nacista a netvor prahnúci po ľudskej krvi, majú vo filme spoločného viac než by sa mohlo zdať. "The creator", ktorý môže vyzerať ako bežný človek, ako ho sám vyšetrovateľ Wilson opíše, sa rád zašíva v starej kostolnej veži u cintorína. Jeho žena Mary - obeť, ktorú sa snažia všetci zachrániť pred krvilačnými úmyslami svojho muža, akoby z oka vypadla Lucy, postave zo Stokerovho slávneho románu. A je tam toho oveľa viac, čo by sme mohli pospájať aj s inými hororovými klasikami. A síce ide o najmenej obľúbený Wellesov film, Cudzinec skrýva pod pokrievkou diskutabilný podtext, čo však samozrejme závisí od diváka a jeho interpretácie. A také filmy mám celkom rád.

• 26.7.2018  08:52
    Zabít tiše (2012)

Absencia sympatického protagonisty môže byť zámerom, no filmu to veľmi nepomáha. Záverečná (super) scéna tento účel síce krásne vysvetľuje, ale celkový efekt to už nestíha zachrániť. Opakujúce sa dialógy, a to najmä únavne frustrovaná postava Gandolfiniho, zasahuje do nudného opakovania sa a divák ostáva rovnako otrávený ako Brad Pitt, ktorý ho musí počúvať. Aj v tomto prípade ide o zámer ako odzrkadliť spoločenské cítenie, čo dokladajú aj roztrúsené zábery Obamových sľubov o lepších časoch, spoločnej komunite a akejsi nádeji, no aj napriek inteligentnému podtextu, materiál sám o sebe často vyznieva stratene.

• 25.7.2018  08:01

Pravdepodobne jediný dôvod prečo som si film napokon pozrel bola účasť Javiera Bardema, ktorý mi pri finálnom hodnotení dáva jednu hviezdu navyše. Inak by som privítal, ak by Jack Sparrow už nadobro skončil na morskom dne. Ak si spomeniem ako na mňa uvedenie tejto postavy v prvom filme zapôsobilo, tak v tomto prípade je to presný opak.

• 25.6.2018  14:25
    Živitel (2017)

Našim kinám sa opäť oblúkom vyhol ďalší skvelý film, ktorý má na diváka oveľa silnejší dopad než častá väčšina komerčného sortimentu. Odpoveďou prečo tomu tak je, môže byť melancholickejšia podoba silno patriarchálneho Afganistánu v područí Talibanu. Aj napriek aktuálnemu zasadeniu však ide až o takmer antický príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa rozhodlo zachrániť svojho otca.

• 25.6.2018  14:14
    Set It Up (2018)

Trochu som sa obával ďalšieho filmového nepodarku z produkcie Netflixu, ale našťastie sa tak úplne nestalo. Set it up je príjemná romantická komédia, ktorá síce nie je ničím vynímočná, ale ani neurazí. A v tomto prípade to úplne stačí, aby si film divák užil.

• 15.3.2018  09:14
    Annihilation (2018)

Osobne mi film svojou atmosférou a rozprávaním zľahka pripomínal Tarkovského, a nebyť trochu premrštenej sekvencie s medveďom, ktorá mi k celkovému konceptu až tak nepasovala, išiel by som s hodnotením možno ešte vyššie. Každému fanúšikovi sci-fi by som snímok určite odporučil, už len kvôli neskutočne autenticky vykreslenému prostrediu. Svet mimozemského ekosystému alebo tzv. The Shimmer, je tajuplným miestom, a mňa veľmi bavilo ho spolu s hlavnými predstaviteľkami objavovať. Je tam niečo z poetiky Stalkera alebo videohry Everybody's Gone to the Rapture. A podobne ako u každého dobrého sci-fi, aj Annihilation obsahuje reálne témy nám blízke. O rakovine, leukémii a neregulovanému deleniu buniek celkovo sa tu myslím nehovorí len tak.

• 22.12.2017  11:21

Dobre sa na to pozerá, je tam výborná hudba, a atmosféra filmu mi tiež veľmi dobre sadla. Problém je však v tom, že filmu chýba akési rozuzlenie. A keď by sa zdalo, že nejaké prichádza, divákovi len viac zamotá hlavu. Nehovorím, že potrebujem mať všetko zrozumiteľne servírované ako na podnose, ale v tomto prípade človek čaká akýsi záver. A keď nepríde, ostáva pri nepríjemných otázkach. Pri záverečných titulkoch som si vravel presne toto. Inak mám podobné filmy veľmi rád.

• 22.12.2017  11:11
    Jedni z nás (2017)

Pohľad do nekompromisného sveta ortodoxných amerických židov, a čo to človeka stojí, ak sa tento svet rozhodne opustiť. Veľmi dojemné a často až zdrvujúce, ako sa kvôli náboženským otázkam dokážu ničiť rodiny a medziľudské vzťahy. Myslel som si, že podobné problémy majú ľudia najmä v moslimských krajinách, no tento dokument odhaľuje, že sa tak dokáže diať aj na Západe.

• 22.12.2017  11:08

Ak by som z hlavy vymazal prvú hodinu filmu, išiel by som s hodnotením podstatne vyššie. Ale tá hodina filmu je takmer polka filmu, a to sa vymazať jednoducho nedá. Veľmi má mrzí, že je v tejto prvej časti toľko nudnej vaty, zlej akcie, bezpredmetných situácií a dokonca aj postáv. Bez toho všetkého, to mohlo byť naozaj výborné.

• 26.10.2017  15:02

Na Halloween pre dobrú atmosféru je to celkom fajn retro oddychovka. Má to super hlášky, postavy sú fajn, najmä potom Detektív Cameron, ale musím sa priznať, že mi to často prišlo akési toporné.

• 24.10.2017  13:14
    Wonder Woman (2017)

Ako tu už bolo napísané viackrát, naozaj ide zatiaľ o najlepšiu DC komiksovku.

• 24.10.2017  13:09
    Leatherface (2017)

Pripomínalo mi to trocha filmy Roba Zombieho, a to najmä tým - over the top psycho brutálem. Ak to tak môžem napísať. Ale na druhú stranu, nie je to tak zlé ako napríklad taká Zombieho blbôstka The Devil's Rejects. Celkom priemerná béčkovina.

• 17.10.2017  10:22

Film dokáže byť strelený, ale zároveň zábavný. Toto je len strelené, nedomyslené, a často jednoducho hlúpe. Srší z toho lenivosť prísť s niečim lepším.

• 17.10.2017  10:16
    Mindhunter (TV seriál) (2017)

Veľmi návyková záležitosť, ktorá je každým dielom lepšia a lepšia. Trochu mi vadili niektoré akoby nedotiahnuté konce, ale dá sa povedať, že išlo o zámer tvorcov. Divák tak má príležitosť pochybovať o jednotlivých činoch hlavných protagonistov, dokonca spytovať ich rozhodnutia, aj napriek tomu, že sa danému mini-príbehu seriál ďalej prestane venovať. A týchto mini-príbehov je tu celá rada. Veľmi atraktívna mozaika, ktorej ucelenosť v podobe medziľudských vzťahov, konfliktov a dramatických situácií sa začne ukazovať až v druhej polovici série. To však neznamená, že to je niečo zlé. Naopak, ako som už napísal, je to len lepšie a lepšie.

• 6.10.2017  11:46

Skôr domáce video ako dokument, ktoré nám ukazuje Gagu v každodennom živote. Divák má tak možnosť zistiť, že ide o normálnu, nezaujímavú, dokonca nudnú babu, s každodennými problémami každého jedného z nás.Rozdiel je v tom, že má dobrú hudbu a vie veľmi pekne spievať. Baví ma jej tvorba, baví ma na javisku, už menej tak v súkromí ako človek. Možno pre fanúšika skôr lepšie aj nevidieť. Neviem.

• 6.10.2017  08:13

Komu sa páčil originálny Blade Runner bude týmto pokračovaním isto unesený. Je zvláštne ako veľmi sa oba filmy na seba podobajú, no zároveň diváka ani len na sekundu nenapadne ich navzájom porovnávať. Nový Blade Runner je svojím vlastným pánom a stojí na vlastných nohách. Film je vizuálne veľmi pôsobivý a emocionálne zámerne chladný, rovnako ako sociálne pošmodrchaná LA spoločnosť, v ktorej sa príbeh odohráva. Bavili ma vyhypované prvky modernej doby, sexizmus v službách a reklame, vzťahy založené na ilúzii, láska, ktorá je vyprodukovaná umelo, ale zároveň sa stáva skutočnou. Rovnako ako celá tématika replikant vs človek. Blade Runner si jednoducho zachováva postmoderné prvky prvého dielu a posúva nám ich ešte o niečo bližšie. A hudba je ako u každého Villeneuvea opäť famózna.

• 4.10.2017  07:50
    Přízrak (2017)

Výborný film o strate, čase a smrti nielen ľudí, ale všetkého, čo poznáme. Veľmi poetické s nádhernou hudbou. Dlhé zábery mi osobne veľmi sadli, pretože mám podobné formáty jednoducho rád. Režijne je to zvládnuté na jedničku a som rád, že niekto dokáže originálne posunúť myšlienku smútku nielen cez slzy (dlhé jedenie koláča, ktoré sa s týmto filmom pri rozhovoroch asi často spája). Avšak, zapamätateľných momentov je oveľa viac a sú krásne nakrútené.

• 4.10.2017  07:43

Síce išlo o základnú tému, ktorá sa pri vojnových filmoch často opakuje, a to nenávisť a pomsta nepriateľovi verzus vytriezvenie, odpustenie, proste láska, Pod pieskom je skvelý vojnový film najmä veľmi dobrým scenárom. Opustená zamínovaná pláž, ktorú má skupinka nemeckých chlapcov vyčistiť ponúka skvelé dramatické prostredie a kameraman sa v tom vedome vyžíva. Je to veľmi napínavé, čo sa dá asi očakávať od filmu, ktorý je založený na deaktivácii mín mladými chlapcami, ale taktiež veľmi civilné a srdcervúce.

• 3.10.2017  10:33

Je to infantilné, vtipy sú nútené, teda často nevtipné, príbeh je nezaujímavý a deti tu majú deti.

• 3.10.2017  07:55
    Baby Driver (2017)

Super adrenalínová jazda, ktorá ma ani na sekundu nenudila a bol som na pochybách, či tomu nestreliť hneď za päť. Uvidím po druhom videní, či sa táto povedzme až kinematografická chuťovka dostane medzi klasické bijáky, pretože si myslím, že tam patrí. Všetci herci sú skvelí, najmä potom Jamie Foxx a dokonca, aj keď som najprv pochyboval (a trochu nechápal zámeru ho vybrať) presvedčil aj ten Ansel Elgort. Podľa mňa zatiaľ najlepší Wright.

• 21.9.2017  11:05

V strede filmu som si vravel, či je toto naozaj hlavná zápletka filmu a nechápal som, prečo to niekomu vôbec stojí za sfilmovanie. Nakoniec ide o dostratena vyšumelý flick, ktorý mi bohužiaľ nijak zvlášť nesadol. Priemer. Inak mám podobné filmy celkom rád.

• 21.9.2017  11:01

Pokračovanie Baahubaliho sa mi páčilo oveľa viac ako prvý diel, najmä z toho dôvodu, že sa tu dostávame do stredu skutočne dramatických konfliktov medzi postavami, a to až na Shakespearovskej úrovni. Už z prvého dielu bolo patrné, že Baahubali sa silno opiera o klasické mýtické príbehy a dokáže rôzne podobenstvá sfilmovať bez toho, aby vyzerali až príliš pateticky. Epické finále bolo výborné.

• 20.9.2017  10:54
    Sezn@mka (2016)

Jasný dôkaz toho, ako v Čechách funguje (niekedy) film. Toto skôr pripomínalo filmové cvičenie druhého ročníku na filmovej škole, s tým, že študentka kvôli tomuto, nepostúpila do ďalšieho ročníka. Je strašný bizár ako sa toto dostalo do kín.

<< předchozí 1 2 3