Tiborův život je po propuštění z vězení jen rutinou, která má však do existenční stability daleko. V noci pracuje jako ochranka v místním klubu, přes den cvičí a dospává na gauči v bratrově domě. Na život „před vězením“ se snaží zapomenout, ale minulost ho, v podobě dvanáctileté Niki, brzy dožene. Otec a dcera se neviděli sedm dlouhých let, a jsou tedy nuceni začít úplně od začátku. Neodolatelně charismatickou dvojici spojuje i rozděluje vznětlivá povaha i problematická minulost. Maďarská režisérka Hajni Kis ve svém debutu zkoumá jednu z mnoha podob komplikovaných rodinných vztahů. (HBO Max)

Goldbeater

Po technické stránce a herecky skvěle odvedená práce, ale ústřední zápletkou o sbližování odcizených rodinných příslušníků nejde o nic, co byste už dřív neviděli. Dávám opatrný palec nahoru, ale pomalu mě unavuje cenit stokrát omílaná témata jen proto, že jsou po sto prvé hezky natočená. [KVIFF 2021] ()

Astaroth12

Po príbehovej stránke si myslím film nemá čím zaujať. Je to štandardné búrlivé dielko, kde otec, ktorý v živote posral čo vedel( táto veta vo filme bola použitá viackrát) sa pri svojom prebíjaní životom stretne s dcérou, ktorá ho natoľko okúzli, že sa s ňou chce vidieť častejšie. Je to naozaj klasická linka v ktorej dochádza k niekoľkým emotívnejším momentom a to hlavne vo vzťahu otec a dcéra. Len práve to som očakával, čo som, ale neočakával bol výzor otca z ktorého išiel rešpekt a dcéry, ktorá aj keď chápala už súvislosti, bola tolerantná a zlatá. A tam práve vidím najväčšiu výhodu filmu, lebo ťažký drsoň Gustztáv Dietz a zlatučká Zorka Horváth boli najväčším ťahákom filmu. A to hlavne preto, že do postáv dali ľudskosť a charakter a bez nich by film rozhodne utrpel. A tak štandardný príbeh, dostal neštandardnú priebojnosť a v pohode to utiahol na 4*. A je super, že si tu celkom príjemne zahrali aj Slovenský herci ako Peter Nádasdi alebo aj Éva Bandor, hned som ich spoznal. ()

TomX2

Dávam štyri hviezdy, ale berte to len s rezervou, pretože mi tento malý film perfektne padol do nálady, čo by inokedy nemusel. Na malom poli je tu vyrozprávaný citlivý príbeh jedného muža, ktorého prenasledujú chyby a zlé rozhodnutia, a jeho dcéry, ktorá sa ho snaží poznať. Je pravda, že podobných vzťahových "otec/matka a syn/dcéra" filmov tu bolo veľa a tento jeden konkrétny možno nepríde s nejakou novou wow myšlienkou alebo hlbokým presahom, niekto by ho mohol označiť aj za "praobyčajný", ale pravdupovediac, komu na tom ešte vôbec záleží? Ide hlavne o pocity, a tie sa nádejnej režisérske v tomto režijnom debute podarilo vystihnúť na jedničku. Najväčšiu zásluhu na tom majú samozrejme herci (mladučká Zorka Horváth perfektne stelesňuje detskú roztomilosť, zvedavosť a naivitu a Gusztáv Dietz má ako problematický, ale v duchu správny a ľudský otec veľkú charizmu), ale film si ma získal viacerými vecami. Miestami (najmä v noci) sa mu darí vytvoriť veľmi melancholickú a nostalgickú atmosféru, ktorá sa dá cítiť, je smutná, ale veľmi príjemná a tento celkovo hrejivý a melancholický pocit umocňuje aj úžasne poskladaný soundtrack, ktorý je bez akéhokoľvek preháňania jeden z najlepších, aké som kedy vo filme počul. ()

Aljak

Námetovo super, scenár obstojný, a celkovo určite zaujímavý film, ktorý môžeme vnímať prostredníctvom perspektívy 12-ročnej Niki. Tá túži po tom, aby spoznala otca, ktorý je pre jej rodinu i spoločnosť persona non grata. To však Niki vôbec neodláka a vo svojom problémovom a impulzívnom otcovi dokonca nájde vzor. Tibor vo svojej podstate nebol zlý človek, ale jeho temperament s ním poriadne zamával. Niektoré scény a dialógy boli skutočne na zamyslenie - napr. konfrontácia matky Nikinej spolužiačky po šikane. Celkovo sa mi táto sociálna dráma pozdávala, a malo to viacero silných momentov. 4* ()

jedna_vrana

Tibiho (mimochodom Gusztáv Dietz je absolútne neznáma tvár, ale typovo sadol perfektne do svojej postavy) pustia z väzenia. Koľko príbehov o návrate väzňa do života už bolo natočených! Ale tento je výnimočný spôsobom, ako sa vyvíja vzťah s jeho dcérou. Niki žije u babičky a tá má pádny dôvod, aby nedovolila vnučke stretávať sa s nepodareným otcom. Ich vzťah sa ale aj napriek okolnostiam posúva k lepšiemu. Dokonca sa núka celkom bizarné riešenie... Dokáže Tibi dotiahnuť šialený nápad do konca? ()

• Příběh je ve velké míře inspirován životem režisérky a scenáristky filmu Hajni Kis. Když byla malá, její otec na dlouho zmizel z jejího života. (SONY_)