Schumacher

• Německo Schumacher

Dokument, který se pomocí exkluzivních rozhovorů a archivních záběrů pokouší vystihnout osobnost sedminásobného mistra světa ve formuli 1 Michaela Schumachera. (Netflix)

BOURQUE

„Životopisný“ dokumentárny film, natočený podľa určitých šablónov, a vo výsledku predsa len trochu iný. Cirka dvojhodinový dokument v produkcii Netflixu v podstate sumarizuje život jedného z najslávnejších a najlepších pretekárov všetkých čias Formuly 1, Michaela Schumachera. Dokument obsahuje nemalí počet archívnych záberov, ktoré doposiaľ neboli pre verejnosť dostupné.__ „You have to become one with the car. You should know exactly how much stress you can give to the car. Because there's a limit always, and you should be careful, like with everything in life you like, you have to have that kind of feeling to not go over the top or not be under it. And if you do that, hen both of us will be satisfied. The car and I.“ Týmito vetami začína dokument, ktoré v podstate definujú Schumacherovu ars poeticu. Od samého začiatku je tu vidieť obraz charizmatického pretekára, ktorý je nesmierne cieľavedomý, húževnatý, nekompromisný, odhodlaný pre víťazstvo spraviť (a takmer obetovať) všetko.__ Dokument o Schumacherovi, ako aj iné podobného druhu, má svoje pozitíva a negatíva. Ich rozoberanie a analýza by bol predmetom inej diskusii. Každopádne, som rád, že boli spomenuté a celkom otvorene prezentované aj incidenty (napr. incident s J. Villeneuve v roku 1997), v ktorých on bol tým vinníkom. Sú dôležité, pretože bez nich ten obraz o ňom by nebol celý. Nehovoriac o tom, že bez nich by sa len ťažko dalo pochopiť to, že ako videl a prežíval veci on (v žiadnom prípade netvrdím, že ich vždy videl dobre). Ďalej je dobré vidieť, že ako sa snažil so svojou rodinou (hlavne s manželkou) v rámci možností žiť normálny život. Trochu mi však vadí posledná časť. Jednak, jeho dominanciu a dominanciu vozidiel Ferrari v období 2000-2004 sumarizovali len v niektorých momentoch (aj v týchto rokoch sa stali veci, o ktorých by bolo potrebné hovoriť). Potom je tu jeho život po Formuly 1 (nemám na mysli tú strašnú udalosť, ktorá sa stala – je pochopiteľný, že o tej, najmä z pohľadu rodiny, sa hovorí obecnejšie, v krátkosti a opatrne).__ V dokumente, okrem skvelých archívnych záberov a skutočne nostalgických momentov, sa objavia aj kolegovia/spolupracovníci/súperi, ktorí v kariére Schumachera mali významné miesto. Bolo dobré opäť vidieť Jeana Todta, Rossa Brawna (bez nich by sa nedostal za hranice nemožných vecí), Miku Häkkinena alebo Davida Coultharda. Strašne však mi vadí, že Rubens Barrichello sa tu neobjavil.__ „Schumi“ bol, je a bude legendou navždy a to musia uznať aj tí, ktorí mu v tomto športe (a Ferrari) nikdy nefandili. Možno rozoberanie celej jeho kariéry by mohli spraviť podobným spôsobom, ako to bol v prípade Michaela Jordana (viz The Last Dance). Ale aj to sa dá pochopiť, že prečo sa tak nerozhodli. P.S.: Milovníci starej a pravdepodobnej najslávnejšej éry Formuly 1 určite prídu na svoje. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

svobik

9/10 - Dokument prakticky šitej na míru mýmu gustu. Návrat do dětských let, kdy spolu Schumi a Mika sváděli fantastický souboje, v F1 šlo místy o život a motory těchhle bestií řvaly jak zběsilý. Paradoxně mě na celým dokumentu nejvíc vadil konec - naprosto chápu, že na tohle skoro každej čekal a doufal, že se dozví něco novýho, ale spláchnout to pár titulkama a navázat závěrečnýma, jdu na plnou palbu. Jsem moc rád, že něco takovýho vzniklo. ()

Marigold

Placaté, neinspirující... takže vlastně věrný portrét toho, jak já Schumachera vždycky vnímal. Jde to ale strašně po srsti, je to povrchní, bez emocí, na hony vzdálené genialitě Senny. Tvůrci postavili pietní pomníček, kterému požehnala rodina, ale vlastně jen potvrzují, že mezi velikány tohoto sportu bude Schumacher vždycky spíš studený kus mramoru. ()

Maynard.

Respekt a uznání! Tomudle týpkovi sem dycky fandil, i když sem nikdy v životě neviděl celej závod F1. Je to hodně dobře poskládanej dokument, ve kterým jsou starý záběry, rozhovory... Asi nejvíc mě bavily ty momenty bezprostředně po vyhraných MS, moc pěkný. Nevěděl sem, že se potkali na dráze se Sennou. Každopádně to, co teď jeho rodina prožívá je strašný... ()

Paldiny

Dokument o Schumacherovi sa pútavo venuje ranným rokom, kontrakte v Benettone, počiatočnému trápeniu vo Ferrari a prvému titulu zaň. Problémom je, že do konca dokumentu zostáva 15 minút a na programe dňa sú ďalšie štyri tituly, comeback v Mercedese a posledná jazda v Méribeli. A zakiaľ som si chcel pripomenúť obdobie, kedy som v červenom drese sledoval každý závod, tak sa chcel dozvedieť niečo aj o rokoch, kedy som na Formulu zanevrel. V dokumente sa však táto etapa jeho kariéry zhrnie pár vetami a je to škoda, lebo hodinku by som pri TV ešte zvládol. A ako sa má legenda najrýchlejšieho športu dnes? Rodina Schumimu vracia to, čo okolo nej vytvoril za svojej kariéry on- súkromie. ()