• Krátkometrážní

Noční vrátný (1974)

Night Porter rozohráva príbeh s potenciálom na Oscara, samozrejme je to béčko ako sviňa a o forme ani obsahu slávnostne písať nebudem, ale nápad za milión to je. 12 rokov po vojne na seba náhodou natrafia bývalí nacistický poručík a židovské dievča, ktorý sa poznali s čias koncentračných táborov. Bývalí Nacista teraz pracujúci ako služba v hoteli a židovské dievča ako žena významného dirigenta sa stretnú zoči voči. Než by ho dievča udalo za zločiny ktoré spáchal počas druhej svetovej vojny jej sa zatúži po Nemeckom arbaiter živote. Stokholský syndróm zapracuje a ona sa znova chce nechať mlátiť ako za starých čias. Bývalí poručík ju prijme v náručí plnej lásky. To sa však nepáči bývalým nacistickým vodcom ktorý od konca vojny stále fungujú v tajných spolkoch a chcú dievča získať a zabiť.. Perfektná zápletka a ani spracovanie nie je vyslovene zlé ale je to očividne Talianska druhá liga. Takže o nejakom svetovom prelome tu nemôže byť žiadna reč. Aj keď ako som hovoril potenciál tu je nesmierny.

Dream Work (2001)

Jedno je pri tejto snímke isté, ak už nič viac, na 100% nevyzerá akoby bola nakrútená v roku 2001. Mal som pocit akoby som sledoval nejakú kópiu starého surrealistického filmu s dvadsiatich alebo tridsiatich rokov. Kópia vo veľmi zlej kvalite prežraná molami vysušená a zároveň mokvajúca v pivnici sedemdesiat rokov. Neviem presne o čom bol ten krátky príbeh ženy prichádzajúcej domov. Ale podľa kakofonických zvukov slasti a nasledovného utrpenia to pre ňu neveštilo nič dobré.

Nail Biter (2004)

Pamätám si po opätovnom pozretí že som to pred niekoľkými rokmi videl. Po pravde ma na tomto nič nezaujalo vtedy ani teraz. Chlapec si ohrýza prsty... Robí to presvedčivo. Nemá to však žiadny zmysel a na nejaký úderný koniec som čakal zbytočne keďže tu žiadny nie je, Keby že to režisér nahrá na jeden záťah a na konci by zoomoval späť a odhalil že ho sledujú Mimozemšťania napríklad bol by to viac než solídny flick. Takto aspoň pre mňa slabota.

Outer Space (1999)

Normálne som zostal v šoku a zároveň v nemom úžase. To čo sa dialo v týchto desiatich minútach by som nazval mučenie filmu. Nemyslím formou myšlienky, deja ale doslova týranie pásky na ktorú sa film nahral... Prvé dve tri minúty sa ešte ako tak dali sledovať a vstrebať síce sa na páske pohybuje nejaká čierna kozmická hmota ale na obraze je jasne vidieť ako sa mladé dievča vrátilo domov. Vstúpi do vnútra a ide do izby. Keď sa okolo nej však strhne vír obrazov a ona tuší že sa niečo deje nastáva PEKLO pre film, obraz, zvuk ale hlavne pre diváka. Nedokázal som neodtrhnúť oči od obrazu. Snažil som sa ale tá neustála zmena screenu, blikanie, ruchy mi doslova vykrútili krk nech sa pozerám inam. Režisér si musel dať nesmiernu prácu aby taktouto formou dokázal navodiť obrazový chaos. Je isté že tie ruchy nerobil čisto iba nejakým programom či aplikáciou a filtrami. Nedokážem si ani predstaviť čo musel s tými páskami robiť.

Metropolen des Leichtsinns (2003)

UPOZORNENIE!!!! pokiaľ máte epilepsiu tejto krátkometrážnej snímke sa vyhýbajte oblúkom. Nerobím si srandu.. myslím to smrteľne vážne. . Sledovať to bez zastavenia prináša doslova bolesť. Zvuk zase prináša skazu ušným bubienkom. Vidieť toto v kine asi by som sa namieste pomiatol. Hodnotiť obsah je zbytočné respektíve nemožné. Pretože v desiatich minútach je tam toho toľko že sa to proste nedá vstrebať. Bolo tam porno, prasa, kôň, Hitler, nejaký negrovia, mohamedáni, Videl som tam aj kameru, bazén, teleshoping atď.. Milión ďalších vecí všetko z iných zdrojov. čo sa však hodnotiť dá to je forma.. Forma psychedelickej hrôzy ktorú by som nechcel vidieť pod vplyvom žiadnej látky.

Stalingrad (2013)

STALINGRAD 1942.Tuhé boje v neľudských podmienkach za to s odvahou v srdci či už z jednej alebo dobrej strany. Na to že je celí tento film preefktovaný čo, ako som už na mnohých miestach písal, nie je to čo od kinematografie očakávam. ma nesmierne bavil. Bolo to štýlové a vyslovene sa to tam hodilo. Dynamické boje a chaos pri ktorých tuhla krv žilách boli na 100% zvládnuté. Od tankov cez ľudí, kostýmy po budovy som cítil nesmiernu autentickosť (hoci to stým neustále padajúcim popolom trocha prehnali). Prvá polovica bola úplne dokonalá a vizuálne ma totálne uspokojila. V druhej polovici sa príbeh sústredil viac na emócie a dej čo malo za výsledok to že boje trocha ustali. Nie že by sa mi nepáčila tá nebojovná časť ale tie bitky ma tak navnadili že ma srdcervúce scénky nebavili a chcel som iba chladnokrvný boj do posledného muža... 4,5* čakal som nejakú nepodarenú Ruskú zlátaninu.. veľmi príjemne som sa prekvapil.

Přehlídka děsu (2011)

Je to svojím spôsobom V/H/S druhej kategórie. štyria režiséri hororu sa spojili aby spolu natočili jeden film. Každý z nich nakrútil svoju videopoviedku ktoré dávajú celej tejto béčkovej Prehliadky desom finálnu podobu. Extrémne kolísavá kvalita príbehov ma nepríjemne prekvapila. Nachádzajú sa tu zaujímavé, naschvál klišoidné ,šialené ultrabéčkové prvky ktoré však v okamihu striedajú trápne gýčovité vaty, bez mnohých z nich by to bolo lepšie. Prvý príbeh Chillerama , ktorý vlastne spája všetky do jedného celku , rozpráva o poslednom premietaní jedného drive-in kina. Teenage zábava sa zmení na zombie masaker.. zombíci s ktorých tiekla nejaká modrá tekutina mi neprišli nič extra. Fakt že týto nemŕtvy mohli zomrieť iba tak keď prišli o pohlavné orgány mi neprišla nejako smiešna (aj keď to smiešne znie). Problém bol v tom že to chcelo byť až príliš BRAINDEAD iba miesto červenej farby použili modrú. Druhý príbeh Wadzilla bol pre mňa podstatne vtipnejší. Efekty ani spracovanie nič moc avšak obsah víťazí nad formou.Je to celé o okuliarnatom maníkovy ktorý má ohromne pomalé spermie. Lekár mu predpíše experimentálnu netestovanú liečbu na ich urýchlenie. Pokus sa nepodarí a spermia ktorá z neho vyjde postupne naberá na objeme až je z nej monštrum. Proti obrovskej ľudožravej spermii dokonca povolajú armádu pod vlením Erica Robertsa... Lepšieho si nemohli vybrať. Tretí príbeh I was a Teenage Werebear ide úplne mimo mňa! Ide tam o nejakých homosexuálnych medvedolakov v latexoch ktorý sa navzájom vyznávajú svoju akože "lásku" bluééé hrozné. Nasledovné The Diary of Anne Frankenstein je s časti poriadne trápnou záležitosťou ktorá hnusne paraoduje Hitlera a nacistov. Sledovať to bolo utrpenie avšak mnohé zámerne zle a oldschoolovo odfláknuté špeciálne efekty nemali najmenšiu chybu.(miesto ľudí figuríny, lesknúce sa figuríny atď. Záverečná časť patrila Deathication. To bolo niečo tak extrémne "akože" kontroverzné až sa mito na tento film zdalo až príliš. Po celej obrazovke lietali hovná. V každej forme v tekutom aj tuhom stave... Proste úplná nechutnosť. dokopy mi to dávam 3*

Chyťte Cartera (1971)

One man show Michaela Cainea ktorého charizma vyniesla tento film do výšin. Caine tu stvárňuje nóbl Londýnčana menom Jack Carter ktorému zabijú brata v jeho rodnom malom vidieckom mestečku. Keďže smrť a teda príčinou automobilovej nehody pri ktorej Carterov brat zomrel bol alkohol, pritom on sám nikdy nepil, sa Carter rozhodne vyšetriť skutočnú podstatu, a dôvod zabitia, na vlastnú päsť. Ako v každej podobne ladenej kriminálke sa začína vyšetrovanie od malých rybičiek postupne až k veľkým bosom podsvetia. Ako som už písal na začiatku najlepšia a jediná vec pre ktorú sa oplatí túto snímku vidieť je hlavná postava. To jeho vystupovanie, dialógy, suché Anglické vtipy, narážky a štýl ktorý tu predvádza sa proste nevidí každý deň. človek potom zabudne že sa tu toho až tak moc nedeje.. dve tri vraždy jedna prestrelka zopár milostných scénok a tak. Celkom zaujímavý bol aj hlavný hudobný motív.. V jednoduchosti je sila.

Jen Bůh odpouští (2013)

Snový výjav ktorý nebol určený masám. Preto CSFD hodnotenie vyzerá tak ako vyzerá. V surrealistickom prúdení nádherných atmosferických obrazov sa rozohráva príbeh ktorý ako cyklus, to jest nikdy nekončiaci, ukazuje pomstu ako ľudskú pochabosť ktorá násilím plodí iba ďalšie násilie. Jedno krviprelievanie vyvoláva druhé a to tretie a tak ďalej. Celkom podarení je pohľad na obidve strany vraždiacich rodín ktoré každá ukazuje svoju subjektívnu pravdu čím svoje zabíjanie vnútorne a morálne obhajujú a zároveň presvedčujú o svojej správnosti. Ryan Gosling je jeden s mála dnešných hercov ktorý majú dostatočné charizma aby som ho nepovažoval za sženštelého buzíka. Celému filmu vládol, tam ten šikmooký s mačetou mu iba zavadzal.

Warrior Assassin (2014)

Jediné čo tu stálo zato boli slušne odvedené boje a príbeh skoro nefiktívnej histórie troch bojujúcich kráľovstiev. Obsah by ako tak ušiel ale forma akou bol tento film natočený a distribuovaný bola číro číra hrôza. Vyzeralo to akoby to nakrúcali na vhs pásku s veľmi neprirodzením frameratom. Obraz namočili do tak nechutného modrého filtra až sa mi zdvihol žalúdok. K takémuto žánru to bolo absolútne neprirodzené. Ako taký príbeh, o mladom bojovníkovy ktorý sa rozhodne pomstiť svojho otca, úplne potopil koniec. To bol hádam najhoršie zakončený film aký som kedy videl. Posledné 2 minúty boli na silu vtesnané a bez zmyslu zakončili veľké nič. Keďže hlavná postava sa nedozvedela kto zabil jej otca hoci vrah na konci zomrel.. Sklamanie.