• Krátkometrážní

Stroj (2013)

Nebola to A.I. Umelá inteligencia ani Metropolis ale zlé to rozhodne nebolo. Nápad a myšlienky ktoré tu vyzneli sú až znepokojujúco alarmujúce a bojím sa že sa podobná situácia, to jest navodenie nejakého citového vzťahu k neživému stroju, a naopak, môže v budúcnosti stať. Keď sa stroj bude uvedomovať a myslieť si že je živý. Herecké výkony hlavne hlavnej ženskej postavy ma takmer dojali. Bolo to perfektné. Soundtrack znejúci ako retro future 80´s ma tiež bavil. Sem sa to vyslovene hodilo. V celku to bolo dobré a aj tie čudne svietiace filtre by som prehltol ale tie gigantické diery v scenári, obrovské mnohé nelogické paradoxy, tie tu nemali čo hľadať. Vo filme sa vedie vojna proti číne. Tuto viedlo vojnu asi 10 Amerických ľudí. Po ich smrti sa všetko vrátilo do normálu a hlavné postavy mohli žiť šťastne až do smrti. Aj červená čiapočka sa skončila realistickejšie.. škoda. Pretože to malo obrovský potenciál.

Eine Armee Gretchen (1973)

PURE NAZINESS. Pre mňa je táto snímka asi najlepší nazisploitation aký som zatiaľ videl! Vôbec som s tohoto necítil žiadnu béčkovitosť ako pri ostatných tomuto žánru podobných snímkach, všetky aj tie najnáročnejšie bojové scény kde sa použili tanky boli zvládnuté perfektne. Pri konci boje medzi Nemcami a Rusmi nabrali neuveriteľné obrátky. Na prvý pohľad sa zdá že ide o klasickú eSeSácku zlátaninu v ktorej ide iba šokovať nahotinkami ale nie ! Tvorca má MEIN KAMPF poriadne naštudovaný. Dobre som si všimol že dievčiny sa pred sexom odvolávali na Hitlerove úsilie množiť iba čistokrvných árijcov keďže sa občiankou môže stať iba žena ktorá porodí dieťa dovtedy to je iba štátny príslušník. Takýchto detailov je tu viac, napríklad kontrola rasy a tak ďalej. človek len musí pozorne sledovať.... Dievčatká boli naozaj pekné.

Alien Apocalypse (2005) (TV film)

prvých 15-20 minút bolo pre mňa vďaka nepochopeniu snímky úplne frustrujúcich a takmer som to vypol. Horor ? skôr hovadina ktorá od začiatku nemala hlavu ani pätu.. V štýle Asylum a SYFY l. No po tých spomínaných minútach som si uvedomil jednu zásadnú vec... že ide o komédiu !!! A potom prišli nezabudnuteľné hlášky Brucea Campbella, hrozné CGI, paródia na Planétu Opíc, Bojovníčka Gabriela zo Xeni a ešte omnoho viac. Bolo to také hlúpe, sprosté, trápne, nereálne a ešte viac neuveriteľnejšie že ma to normálne bavilo. Vidieť na Campbellovi že si s tohoto robil úplnú srandu. Emzáci sú parodovaní aj v jeho neskoršom sebareflexnom filme My name is Bruce ako "akože" natáča jeho druhé, ešte horšie, pokračovanie. Záverečný boj proti mimozemšťanom ktorý s našej planéty kradnú drevo mi pripadal skoro ako vystrihnutý s poslednej časti Pána Prsteňov... Bolo to niečo epické 2,5*

Král síly: Příběh Rickyho (1991)

KUNG-FU SPLATTER. Rád sa pohrávam s myšlienkou vytváraním nových filmových žánrov miešaním do subžánrov do svojich komentárov to často pridávam akoby filozofickú tézu. No tu som si na 100% istý že sa nepletiem. Pretože The Story of Ricky tieto dve spomínané subžánre absolútne vystihujú. Toto je niečo šialené. Od začiatku sa tu bojovníci vo väzení tlčú hlava nehlava pričom si trhajú údy, vyberajú vnútornosti, lámu kosti, niektorý sa doslova rozpučia. V prívaloch hektolitrov krvi a bolesti zo stratených častí tela však cítiť komediálne prvky ako v Braindead a Evil Dead. Jedinú slabosť ktorú tu evidentne cítiť je absencia dobrého príbehu. Ono to sú gore scénky pozliepané jedna na druhú. O nejakom príbehu tu nemôže byť reč ale že by to nejako rušilo vytrhávanie čriev z obetí sa mi nezdalo. Hlavná postava Ricky je drsný chlap ktorému sa hlboké rany zahoja v priebehu niekoľkých hodín, nemá problém s prerážaním železobetónových stien je to jednoducho charakter ako stvorený do Kung-Fu filmu.

Srbský film (2010)

Tak to bola drsnosť nad všetky drsnosti. Jeden s najzvrátenejších "nereálnych filmov" aké som kedy videl. Príbeh porno herca ktorý sa púšťa do nového projektu, za obrovské prachy, o ktorom nič nevie ma poriadne vtiahol do deja. Nechutnosti hoci boli iba hrané nie všetky u mňa vyvolali pobúrenie. Zopár naozaj prehnaných bolo vyslovene smiešnych. Niektoré scénky mi avšak dali poriadne zabrať. Pri Newborn porn sa mi až zdvihol žalúdok . Mňa by takéto zverstvá nikdy v živote nenapadli. Ten kto to vymyslel nemôže mať v hlave všetko v poriadku. Film svoj účel šokovať splnil na jednotku o nejakom hlbšom zmysle asi nemá cenu rozprávať. Dal by som aj plný počet * ale ten koniec bola iba paródia na celí film. Skoro to bol splatter mal som pocit že sledujem Evil Dead a hoci ten film rád mám sem sa to nehodilo. Mohli to zakončiť nejakou hlbšou myšlienkou... škoda.

2:37 (2006)

Tínedžerské "problémy" študentíkov ma zďaleka obchádzajú.. Takto to vyzerá keď mladý človek nemá zadelení čas. Nemá vôbec vyplnení život nejakými schopnejšími aktivitami. S jedného je homosexuál, druhý robí na svojej sestre incest a tak ďalej. Pohľad na život ktorý totálne nikam nevedie... Je mi jasné že režisér toto zobraziť nechcel aj keď sa mu to priamo podarilo, určite chcel poukázať na bezradný život mladých ľudí ktorý sa "topia" v problémoch a nie nevychovaných smradov ktorý od rozmaznanosti nevedia čo zo sebou atď. Tak toto sa mohlo páčiť iba úplne naivným ľuďom. dve * dávam za samovraždenú scénku ktorá bola až nádherne drsná a a fakt že hoci ma téma obchádzala ako sa len dalo natočené dobre. Autor týmto hovadinám určite verí.

Noe (2014)

Z hľadiska filmov o kresťanstve, biblii a všeobecne tematiky týmto spojenej ide o vysoký nadpriemer. Tv film o Noeho arche z roku 1999 bola oproti tomuto riadna slabota. Z hľadiska Aronofskeho talentu a jeho predošlých filmov nič moc. Jeden s jeho najslabších vecí. Pri sledovaní som mal pocit že sa pozerám na lepšiu Hollywoodsku vatu pri čom mi nevadilo miešanie všetkého možného nereálneho od nástrojov až po obrov. Ale samotné rozprávanie a konanie postáv mi prišlo také... tupé Hollywoodske. Bolo to síce dramatické ale ja som čakal ešte väčšiu skazu. Možno hladomor, pomyslenie na kanibalizmus. Vizuálna stránka bola nádherná prvých 15 minút ma to úplne pritiahlo, potom až do nudného konca ma to bavilo čím ďalej tým menej j. Celkom sa mi pozdával hudobný motív. Bol taký úprimný minimalistický.

Ogroff (1983)

Tagy tu neklamú... Ono je tu všetko. Je to hixploitation, cabin horror, splatter, zombie, vampire. Ten kto to natočil musel mať napozeraných hororov toľko, až mu s toho ruplo v bedne. Toto je vyslovene určené pre tých najskalnejších fanatických fanúšikov undergroundu ktorý sa snažia sledovať tie najzabudnutejšie fláky sveta. Tento flick je ten najspodnejší underground aký vôbec môže byť. Natočené 8MM kamerou zároveň nevyčistenou páskou nahraté na VHS 100X prehnané a nakoniec s pásky ripnuté.. asi tak to vyzeralo. celé to malo atmosféru sna. Bola to jedna hnusná nechutná nočná mora ktorej nie a nie koniec. Určite to nebolo za cieľ ako si autori predstavovali ale takto to bolo ešte horšie. Dalo by sa tu filozofovať o momentoch silne amatérskych a mnohým by to prekážalo ako napríklad nie veľmi uveriteľné herecké výkony žien, súboje kde sa očividne zbraň nedotkne nepriateľa ale on aj tak spadne či súboj s motorovou pílou kde sa reťaz akosi nehýbala. ale mne to vykompenzoval neuveriteľný kakofonický evil hudobný doprovod. Sledoval som to v noci a bolo to peklo. Gore tu bolo toľko že keby sa to dostalo do určitých rúk hneď po vydaní bolo by to videonasty ako vyšité. Proste PEKLO!!!

2001 maniaků (2005)

Jeden s najlepších buranských hororov aké som kedy videl. Trocha hixploitationu, trocha paródie, štipka Južanského zoo-pedo-chlastofilného klišé a ku šťastiu mi viac nechýba. Robert Englund,ako redneck starosta viedol na plnej čiare. Jeho záporná úloha bola pre mňa akoby hlavná. To čo sa dialo mestskými tínedžermi ma vôbec netrápilo skôr som bol zvedavý akými nápaditými vraždami sa skončia ich životy, samozrejme som sa ako inak dočkal takže ma to nesklamalo. Scenár bol do detailov vychytaní akoby to písal skutočný southern redneck. Tie poznámky na číňanov a negrov dokáže vymyslieť iba takto orientovaný človek. A takto orientovaný človek sa na tom dokáže dokonale zabaviť (ako ja) Dávno som sa tak dobre nezasmial. Záver síce nebol nič moc ale pobaviť ma to pobavilo.

Země bez zákona (2012)

Takouto drsnou formou mali natočiť aj Lovcov gangstrov . Je to s čista jasna chladná na reálnosť sa hrajúca dráma o vypaľovaní ohnivej vody v čase prohibície. Je to trpké a brutálne na šťastie je tu pomenej manekýnov. Hercov sa snažili nastajlovať čo najviac južansky-buransky a hoci to pri hlavných postavách tak nevyzeralo ostatným to sadlo. Milo som sa prekvapil autentickým pocitom ktorý vo mne pretrval až do konca. Takisto skvelo zvolená hudba. Drsné momenty pri ktorých túžite po pomste a vražde záporáka. Celí čas ma to držalo v napätí a keď prišlo posledné zúčtovanie a koniec zostal som trocha sklamaní.... Neviem prečo... bolo to síce drsné ale čakal som asi niečo epickejšie... Po technickej, formálnej aj umeleckej stránke je to výborné.