• Krátkometrážní

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Vrcholné a ešte stále svojou kultovosťou neprekonateľné dielo režiséra Quentina Tarantina.. Je to jeden s filmov ktorý som musel vidieť niekoľko krát aby mi neunikla žiadna pointa, vtip, skrytí odkaz, hláška či význam hlášky proste všetko to čo do tohoto svojsky vložil Tarantino. Nikto iný ako tento "divný chlapík s videopožičovne" nedokáže tak excelentne vykradnúť staré a pre mnohých neznáme skvosty kinematografie upraviť si to vo svoj prospech tak aby to vyzeralo pre nových divákov originálne ! Najsilnejšou stránkou filmu a vlastne dôvod prečo sa mi samotný film zažral až pod kožu sú realisticky poňaté dialógy.... Je to otvorené nenásilné ako s normálneho života proste normálny pokec s kamošom ktoré sú však okorenené takým kvantum hlášok že to hádam ani nie je možné. čo rozhovor to skvost. ďalší taký dôvod je fakt že tak isto ako v tomto filme aj inde používa Tarantino výhradne sondtracky s iných často menej známych filmov ktoré sú skvosty len sa o tom nevie.. Ako hudba Ennia Morriconeho, Luis Bascalov a pod... Alebo použije skladbu ktorú čo ja viem počul v rádiu. Príbeh je rozdelený na niekoľko príbehov čo ja teda môžem tu sa však časovo prelínajú udalosti aj postavy čo sa mi nesmierne páčilo..V tomto filmu sa často mieša a posúva čas takže aspoň pre mňa to celé dostalo obraz až na konci filmu. Je to jeden snímka ktorá ani po 2 3 4 10 pozretí stále nestráca svoje čaro.Dôvod prečo je v mojej TOP10 tak vysoko.Edit po zhliadnutí v kine Lumiere: JA TOMUTO MUSÍM DAŤ 6 HVIEZD!!!!!!!!!

Sin City - město hříchu (2005)

Komiksy ani komiksové filmové spracovania nepatria k mojim najobľúbenejším, a už vôbec nie k najvyhľadávanejším subžánrom. V podstate by som mohol napísať, že sa im cieľene vyhýbam. Jedinú výnimku má v tomto autor Frank Miller. Jeho práce, či už tie kreslené alebo filmovo spracované, zväčša uspokojujú moje "potreby". Atmosféra v nich ma priťahuje. Režisér Robert Rodriquez zostal verný predlohe. No dotiahol to do extrému až tak, že si divák pripadá akoby sledoval pohybujúci sa komiks. Výborné dialógy, charaktery a zápletky. Nekonečná depresívna tma, zafajčené bary, psychopati, podsvetie, nádherné ženy, všadeprítomné násilie a pekelne ostré hlášky, to všetko mi tu sedí. Plus tu máme režírne cameo Tarantina. Nič viac som si svojho času nemohol želať.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Dobrý, zlý a škaredý má pre mňa obrovské čaro. Nehovorím, že v tom nemá prsty aj nostalgia z detstva, avšak aj teraz nemám absolútne žiadny problém pozrieť si to, a užívať si herecké obsadenie, či prácu s kamerou. Tie nábehy v cintoríne doprevádzané hudbou Ennia Morriconeho, mi vyvolávajú husiu kožu aj po rokoch. Soundtrack je sám o sebe jedno skvostné, kultové, hudobné dielo. Strih a niektoré kamerové techniky sú také originálne, progresívne a inšpirujúce, že sa ich "nehanbia" kopírovať aj dnešný tvorcovia. A pritom má film jednoduchú ale o to dinamickejšiu zápletku: Lee Van Cleef , Eli Wallach na čele s Clintom Eastwoodom rozohrali hru o 200 000 dolárov. Chamtivosť ich nezastaví pred ničím dokonca ani občianska vojna: Sever proti Juhu. Za vrchol považujem poslednú prestrelku v cintoríne. Nebojím sa, až pokrytecky,  tvrdiť, že to je jedna s tých absolútne najlepších scén kinematogarfie ako takej. Nezveličujem. "Kolosálny koniec", to vystihuje moje pocity. Je to trojhodinový MASTERPIECE, nadupaný tými najdrsnejšími hláškami " When you have to shoot.. Shoot, Don't talk". Zub času si veru vylámal chrup, lebo Dobrý, zlý a škaredý zrejú ako víno. Aj vďaka tomuto filmu je Sergio Leone jeden z mojich najobľúbenejších tvorcov. A nie len môj.... napríklad aj takého Quentina Tarantina.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Môj najobľúbenejší film z neskorého detstva, ktorý už asi žiadny iný neprekoná. Mal som 14 rokov keď som ho videl prvý krát. Očaril ma svojou dynamikou, absolútne stagnujúcou vatou. 5 minút úvodnej sekvencie a hneď sa ide na vec (iným režisérom to väčšinou trvá dlhšie) Neviem ani len to, čo by som mal skoršie vyzdvihnúť. Brokovnicu či motorovú pílu? Hehehe. Je to horor a komédia v jednom kompaktnom balení, ktorý funguje. Až na ranné horory Petera Jacksona, ma už nikdy v tomto absurdnom žánry hororu, gore a komédie, nič tak nepobavilo. Absolútne dokonalé dobové gore efekty. Heroický Bruce Campbell v sólo úlohe proti nadprirodzeným silám nemá chybu. Je to jeden z filmov, ktorý ma ovplyvnil a aj vďaka nemu som sa začal venovať amatérskemu filmu.