• Krátkometrážní

Ido (2005)

Ido síce obsahuje niekoľko nechutných scénok... (hlavne vo finále) no, keďže to bolo pre mňa akosi málo(asi som toho už videl priveľa), lacný look masiek tiež nepridal na atmosfére a bezpríbehovosť nudila viac ako reklamný smog v TV, nemôžem tento film ohodnotiť lepšie. Ono to chcel byť surrealistický film zahalený do snového rúcha, no mne to skôr prišlo, také, nezvládnuté. Už keď scénky nedržia pokope, tak nech sa to aspoň hrá na umeleckosť. Či to bolo tak alebo nie, neviem. súdiť nebudem. Tvorca, herečka z kultového filmu Tetsuo, mala veľa skvelých nápadov ( už len prasacia farma je samo o sebe celkom morbídne miesto). No vo výsledku, som sa oveľa viac nudil ako zabával.

Zvětšenina (1966)

Zabriskie Point od režiséra Michelangela Antonioniho ma za srdce, až tak, nechytil, to čo som od toho čakal, som dostal práve od Blow-up. Toto náhodné stretnutie si ma okamžite získalo. Snímka bola silne ovplyvnená psychedelickou kultúrou druhej polovice 60´s rokov. Pop art bol cítiť v každom jednom zábere, a to ja môžem. Silne umelecký koncept a kamera, ktorá zachytávala fotografiu ako časovú banku, ma na toľko inšpirovala, že som dostal chu%t na fotenie. Hlavná postava ( významný fotograf, ktorému už cez hlavu prerastajú umelé, tupé modelky, ktoré sú schopné všetkého) si fotí ľudí v parku. Po vyvolaní nič netušiaci zisťuje, že na fotkách niečo úplne nesedí... Je na nich niečo, čo pri fotení prehliadol. Celkom prekvapila scénka s kapelou Yardbirds, už s tretím gitaristom mneom Jimmy Page, ktorý 2 roky na to založil kapelu Led Zeppelin.

Waterloo (1970)

Sovieti si dali záležať na výprave. Bezpochyby sa nešetrilo na peniazoch, no aby som pravdu povedal, na zadok som z toho nespadol. V obrovských bitkách už tvorcovia nedokázali narábať s toľkými hercami (bolo ich niekoľko tisíc. Všetko chceli mať jednom obraze a vo výsledku mi to prišlo také skôr karnevalovejšie, než reálna bitka. Miestami sa to naťahovalo ako gumička v gaťoch, Prezývku "monumentálny film", Waterloo neupieram, a chápem aj, že sa to niekomu bezprostredne páčilo, no ja som zostal chladný. Nejde o katastrofu, ale nie je to ani moja šálka.

Příběhy Cheeche a Chonga (1980)

O niečo slabšie ako kultový UP IN SMOKE, z dôvodu absencie hocijakého príbehu. No, stále "huličcky" vtipné. V podstate tu vidím iba jeden problém. Snímka je rozdelená do samostatných gagov, akurát záverečný má cca 30 minút, čo však celý film nedokáže udržať pokope. Kto si však pustil film kvôli výstredne je dvojke, Cheecha a Chonga, a pozná ich kontroverzný humor, nemohol byť sklamaný. Huliči oplývajú nápadmi, strieľajú jeden skvelý vtip za druhým (niekedy aj trápny ale kvôli podaniu sa na tom divák tak, či tak zasmeje), a demolujú tradičnú spoločnosť do základov. 3,75

L'ultimo treno della notte (1975)

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 12/72 ☠ Zo začiatku sa to síce rozbieha pomaličky ako Slovenské vlaky, ani Morriconeho hudba nie je kvalitatívne extra výrazná, ale po tom ako v kupé zhasne svetlo sa začnú diať veľmi nepekné veci. Night Train Murders ma nesmierne prekvapil, je to taká staršia verzia FUNNY GAMES, a tým pádom, v tomto prípade podpisujem združenie za ktorým stojí video nasties. Tento film šokuje aj po tých mnohých desiatkach rokov, v kine v sedemdesiatom piatom by som pravdepodobne skolaboval. Vynikajúci rape and revenge zachytáva dvoch grázlov (jeden závislí na heroíne), ktorí nastúpia na náhodný vlak, tam obťažujú cestujúcich, až natrafia na jednu psychopatickú nymfomanku. Spolu sa traja rozhodnú sexuálne terorizovať počas nočnej jazdy, dve 16-17 ročné dievčatá. Snímka zachytáva, neskutočne realistické ponižovanie, toľko krvi síce netečie ale psychickej ujmy je tu habadej a o to viac to diváka zabolí. Aldo Lado je režisér od ktorého som veľa nevidel, ale aj to málo nebolo nič extra, takže ma to prekvapilo ešte viac. Psycho film s Talianskou kamerou je parádny. Ešte teraz po pozretí to predýchavam...

Gui mian ren zhe (1982)

Mafia vs. Ninja, snímka z roku 1985 v ktorej si zahral Alexander Lou, patrila v detstve k mojim najobľúbenejším filmom. Tento Kung fu masaker som videl na VHSke minimálne 100 krát. Človek starne, prepadá ho nostalgia, a tak som sa rozhodol, že sa pokúsim zhliadnuť všetky tie snímky kde bojoval Alexander Lou, režíroval, či robil choreografiu Robert Tai, a v názve má slová Ninja alebo verzus. Na prekvapenie ich s týmito prvkami vzniklo celkom dosť, a zohnať ich veru nie je najľahšie. Ninja Kids má presne ten istý feeling ako spomínaná Mafia vs, Ninja. Dokonca sú mnohé scénky natáčané na tých istých miestach, aj podaktoré kostýmy vyzerajú byť totožné, no medzi týmito filmami sú 4 roky rozdiel. Na Taiwan, klasicky kvalitne zostrihané boje, "ninjovské "efekty" sú síce slabšie ale to sa v tvrdých a rýchlych fightoch stráca. Nesmierne ma prekvapilo, že sa príbeh točí okolo bordelu, a najstaršie remeslo, prostitútky a nahota sa tu vyskytuje pomerne často a bez cenzúry... V takýchto podobných filmoch ledva ukážu bozk a nie priamočiary vratný pohyb ako tuto... Ináč som spokojný... Aj záporáci boli zaujímavý.. Hlavne neprekonateľný NINJA DEMON. 3,5*

Tělo bez duše (1996)

Tak silný dokument z našich končín, som veru ešte nikdy nevidel. Neviem či ma to viac zhnusilo, prekvapilo, vyvolalo vo mne depresiu alebo iba číru nenávisť voči ľuďom.. Hrôzostrašná výpoveď mladých ľudí (povedal by som detí) o gay prostitúcií po páde komunizmu. Niektorí z nich ušli z domova, niektorí si chceli rýchlo zarobiť, no všetci majú jeden cieľ, snažia sa prežiť v nehostinnej betónovej džungli obkolesenej, alkoholom, drogami a pohlavnými chorobami. Rieši sa tu prostitúcia, AIDS aj nakrúcanie gay pornofilmov. Páčilo sa mi........... Teda ehm, prišlo mi sympatické, že dokument sledoval názory obidvoch strán.. Na jednej "herci (16-18)" a na druhej tvorca.. Povedať kto bol na tom psychicky lepšie sa ani neodvažujem. Tvorca Pavel Rousek, študovaný patológ, sa živý týmto remeslom a privyrába si nakrúcaním gay-porna pre Nemecký priemysel (patológ určite nezarábal ani vtedy málo, podľa mňa míňal peniaze na drogy, bolo to na ňom vidieť. Nechápal som, ako môžu takú zodpovednú prácu dať do rúk takému psychicky nevysporiadanému človeku. Na mňa táto snímka veľmi zapôsobila. Čistých 5*

Dům u hřbitova (1981)

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 13/72 ☠ Tak z tohoto snímku sa ťahá mŕtvolný pach "Poe-Lovecraftoviny..." ale zároveň tak trošička cítiť (aspoň vizuálny) inšpiratívny závan snímkou THE SHINNING. Temný opustený dom, skrýva hrôzostrašné tajomstvo. Vedecká komora prišla o jedného člena ktorý viedol istý výskum. Vraj zabil svoju ženu v tomto dome, kde Doktor Freudstein (to je mix mien hehehe) v minulosti experimentoval s ľuďmi. Kamarát vedca sa tak dostáva do tohoto obydlia aj s rodinou a pokúša sa vyriešiť výskum ale aj záhady ktoré sú okolo smrti jeho priateľa. Snímka je na to, že bola zakázaná fanatickými veriacimi, bola celkom podarená. Je tu slušné gore, celkom originálny dej, a má to neskutočnú atmosféru... (ako som už spomínal takú tú Lovecraftovskú, a to ja môžem). Prekvapuje ma, že hlavná decká postava bola mnohých gore scénkach a tie nechutnosti neboli veru postrihané do záberu, ako to už z detskými úlohami býva... On v tých scénkach priamo bol.... Asi preto bola snímka zakázaná. Inak paráda. Odporúčam starým béčkarom.

Daimadžin (1966)

Nečakane! Prvá časť Daimadžina, boha hory, bola najlepšia. Snímka v sebe obsahovala, slušný príbeh, bez béčkoidných výťažkov (vynikajúce herecké výkony, kostýmy atď) a kvalitné špeciálne efekty, kde bolo vidieť, že rôzne dobové neduhy (efekty tej dobe neboli nič extra) dokázali perfektne zakryť. V tom období to musela byť v kine bomba a BR kópia na mojom projektore veru tiež nebola najhoršia. Obrovský démon hôr sa tu síce objaví až niekedy v posledných pätnástich minútach, no ten hype čo tvorcovia okolo jeho príchodu narobili, a spúšť čo potom vykonal, vykompenzovalo hodinu čistej drámy bez neho. Samurajské boje boli tiež slušne nakrútené. Snímka ma celkom prekvapila.

Uzumaki (2000)

Rôzny ľudia sa boja rôznych vecí, niekoho vo filmoch vystrašia duchovia, niekoho klauni, no mňa práve vystrašila táto bezodná špirála. číra hrôza vychádza s tejto snímky. Atmosféra je tu taká samovražedná a bezvýchodisková, že už len samotné sledovanie ma psychicky ubíjalo. Síce sa to začína takmer komediálne a reálnych horrorových scénok je tu pomenej, celé toto mestečko je tak komplexne do seba uzatvorená mučiareň, že len pomyslenie na to, že by som sa tam mohol dostať čo i len na 10 minút, ma privádza do šialenstva. Takéto pocity som mal naposledy keď som ako 14 ročný videl prvý krát Silent Hill. Bezvýchodiskový dej, záverečné fotografické peklo, slimačí ľudia a nezodpovedaná otázka, prečo práve špirála ubližuje každému, ma absolútne dostali a nechali ma rozpamätať sa, na to ako som sa voľakedy bál filmov. .