• Krátkometrážní

Alexander Veliký (2004)

Film ktorý vraj započal pád Olivera Stonea. Za seba však môžem povedať, že mi táto snímka neprišla ako nejaký ohromný prepadák. Hodnotím to rovnako teraz ako v minulosti, keďže na Alexandra Veľkého mám celkom silnú spomienku. Bol to totiž posledný film, ktorý som si požičal vo videopožičovni. Circa 2006, potom sa malá búdka s filmami zmenila na predaj lacného alkoholu a tabaku. Príbeh jedného z najväčších dobyvateľov civilizácie ma rozhodne nesklamal. Neohúril ma ako napríklad gladiátor ale tvrdiť, že táto obrovská epická životopisná výprava je nepodarok, je poriadne scestné.

Ohňostroj (1997)

Scenárista, režisér a herec v jednej osobe Takeši Kitano mi vždy pripadal ako tichý, uzatvorený magor. Sadista, ktorý má niekde v hĺbke duše cit, je inteligentný, vtipný, ale navonok ho príliš neprejavuje (hodnotím iba kinematografiu). Preto mi práve film HANA-BI prišiel ako jeho najosobnejšie vyjadrenie. Samozrejme som všetky jeho filmy nevidel, ale to s čím som mal tú česť, mi to nejako, bez slov, potvrdzuje. Snímka sa točí okolo detektíva, ktorému žena, umiera na rakovinu. Jeho parťák vďaka zraneniu v službe ochrnul a aby toho nebolo málo, otravuje ho ešte k tomu Yakuza. Takto sa bez emócií pretĺka životom a rozdáva krvavé rany každému, kto mu skríži cestu. Žene už nedokáže vyjadriť lásku, no snaží sa s ňou tráviť čo najviac času. Na to, že ide o rodinnú drámu sa Kitano nebojí znázorňovať násilie smrť, krv a bolesť, niekedy až zbytočne pre tento žáner. Ale aj tak je snímka na mňa pomalá, nenudil som sa, no ani ma to nepriklincovalo k stoličke, hoci myšlienky tu prezentované stoja za diskusiu. 3,5*

Sing Street (2016)

Hudobný štýl ktorý ústredná kapela hrala nemám moc v láske. Všeobecne hudba rokoch osemdesiatych je pre mňa tŕň v oku. Samozrejme existujú výnimky ale tento konkrétne nemusím. No tak či onak som si film s mojou polovičkou náramne užil. Je to romantické, nevinné, zábavné... Taká romanticko-gotická, cukrová vata, intelektuálna ale aj tak cukrová... hehe..

Utrpení Panny orleánské (1928)

Dych berúci zážitok. Niečo tak emocionálne silného a ťaživého som už dlhšie nevidel. Na rok 1928 priam vizionárske. Detailne zachytené ľudské emócie, ktoré pôsobili neuveriteľne reálne ma priklincovali ku kreslu. Pozrel som si to bez jedinej "cik-pauzi" a nestíhal som sa diviť ako dokázal nemí film vtesnať toľko informácií a pocitov bez slov, iba pomocou mimiky. Videl som krásnu reštaurovanú verziu z roku 2015 s parádnou komornou hudbou, ktorá epickosť ešte viac podčiarkla. To, že išlo o prepis denníka samotného súdneho procesu Johanky z Arku, vo mne vyvoláva zimomriavky, naturalisticky zachytené. Utrpenie panny Orleánskej vo mne ešte doznieva, som zvedavý dokedy.

Southern Shockers (1985)

Tak po štyroch rokoch, odkedy som vedel o (možnej) existencii tejto snímky sa mi konečne podarilo pozrieť si ju. A to vďaka stránke Cinemageddon. Keďže legenda tvrdila, že film vyšiel iba v Španielsku na neoficiálnej VHS, a doposiaľ nebola verejne dostupná kópia, takže sa tím pádom povrávalo, že možno ani neexistuje. No nedávno sa kópia, dosť opotrebovanej pásky, objavila a nejaký José na ňu spravil anglické titulky. Film bol predabovaný do Španielčiny. Tak som bol zvedavý čo sa pod touto ultra rare nálepkou skrýva... Prvé dojmy... uspokojilo ma to. Snímka sa skladá z ústredného motívu, ktorý sa odohráva v kostole na omši. Kazateľ rozpráva o hriechoch. Tento monológ popredkávajú tri príbehy. Jeden lepší ako druhý Prvý z názvom RX zachytáva príchod nového doktora do menšieho (klasického) zapadnutého mesta. Doktor-milovník žien však čoskoro zistí, že z mestom a samotnými ľuďmi nie je niečo v poriadku, najprv ho začnú sledovať opatrne. Keď začne mať podozrenie a bude sa snažiť ujsť, mase ľudí už nič nebráni v prenasledovaní. Túto kapitolu považujem za najslabšiu hoci má neskutočne klaustrofobickú atmosféru. Druhý príbeh s názvom MOONSHINE Rozpráva o starom južanskom dedkovi. Práve vypálil čerstvú pálenku, no čoskoro zistí, že je jedovatá, a to nemyslím tak, že sa dá z nej oslepnúť. Ľudia sa menia na zombie. Pálenku by aj vylial, no čo čert nechcel, akurát ho navšívia zákazníci, partia buranov ktorý majú smäd a ponúknu starkému peniaze. Ten nezaváha a predá ju. Podarené, zábavne a na moje počudovanie to má kvalitné gore efekty. Ide o lacný low, ba až no-budget film, takže ma to milo prekvapilo. Posledná časť KING ON THE ROAD mi zase pripomína tak trocha duchárske Deathproof. Týpek, cestný pirát sa rád naťahuje z. vodičmi a vytláča ich s cesty. Robí si poctivo čiarky za každú obeť. No jedného dňa si s ním príde zajazdiť samotná smrťka s kosou. Tu ma prekvapili naháňačky s autami. Ide o lacný film, takže bolo to maximum čo mohli spraviť. Myslím si, že používali iba jednu kameru, ani mikrofón nebol nič extra, väčšina stopáže hrá iba hudba ale vôbec mi to neprekážalo. Práve hudbu by som vyzdvihol Bolo počuť, že ide o pôvodnú, nie vykradnutú. Trocha 80´s bicie, gitárky, midi klávesy. Country, blues. Počúvalo sa to dosť dobre. Moje hodnotenie je 3,5. Dosť som sa bavil.

Tiché místo (2018)

Nebál by som sa povedať, že by pokojne mohlo ísť o horor roka. Originálny námet, silná post-apokalyptická atmosféra, plná nepoznaného zla, Ticho ktoré naháňalo hrôzu, kvalitné herecké obsadenie. So ženou sme si snímku náramne užili. No chýbalo mi pri takomto kvalitnom filme trocha logiky,dodržiavanie fyziky a reálnosti a to hlavne pri konci. Sú to síce detaily ale v tomto som trocha perfekcionista. Tvorcovia sa asi nikdy neborili v kukurici, hahá. 3,5.

Zlořečení (1981)

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 37/72 ☠ Mal som možnosť vidieť UK UNCUT verziu v ktorej sa dalo vidieť, kde boli odstrihnuté cenzurované časti. Keďže sa pravdepodobne vystrihnuté scénky nezachovali na master páskach, scénky boli pridané z iných nekvalitnejších zdrojov. Ale takto som si aspoň dokázal predstaviť ako po urezaní niektorých , hlavne morbídnych, kúskov, pôvodný strih vyzeral. Popravde, dobrý nebol, táto verzia ma miestami aspoň trocha bavila, aj keď mám isté výhrady. Vyše hodina stopáže pôsobí mdlo, nudí, a až na pár vydarených gore momentov, vás hlavná postava iba irituje. Ide o to, že šikanovaná hlavná úloha dostáva počas celej snímky na frak od tyranov a nakoniec, hoci sa pomstí, nie je výsledný masaker dostatočne satisfakčný. Avšak keď pominiem toto, gore sa tu nachádza habadej a je kvalitný, masaker v ktorom vraždia ošípane je tiež podarený. Záverečná polhodina je na béčkový horor parádna, a tlačí na vyššie hodnotenie, no tá omáčka okolo toho ma nepustí. "Mimovládka" Video nasty túto snímku zakázala (podľa mňa na 99%) kvôli propagovaní satanizmu a rituálov. Je to takmer isté. Chlapec požiada satana o pomoc, pretože ho v škole šikanujú, a on pomôže.... To je škandál, zakázať!!! hehehe...

Pomsta (2017)

Dá sa z prehnitého hororového subžánru Rape and revenge nakrútiť umelecký film plný art-housu? dve tak odlišné filmové platformy ktoré sa míňajú na kilometre. A predsa, podarilo sa. Najprv som mal z toho zmiešané pocity. Nevedel som čo týmto celým chcel autor povedať. Najprv to vyzeralo na klasický béčkový námet, hoci s podarenou kamerou, potom som čakal krvák čo ma totálne zhnusí, no a nakoniec z toho bol, drogami poháňaný surrealistický bizár ktorý až do konca prekvapoval. Na plný počet to síce nemalo ale aj tak to bola paráda jeden z najlepších hororov roka.

Teče tudy řeka (1992)

Nebudem klamať. Nie ie je to moja moju šálku kávy. Nerušená pokojná kamera, skvelý mladý Brad Pitt, obstojný príbeh ktorí (u nás) pred obrazovkou združil rodinu, no mňa sa tento film nedotkol. Dal som tomu šancu ale iba to prefrčalo okolo mňa. Redfordov režisérsky rukopis, hoci nie je nejako extra statický, ma nudil, takže nikomu neberiem vyššie hodnotenie, má to svoje čaro.

Lidice (2011)

Na naše počiny nadpriemerný film (hoci latka nie je nastavená vysoko, v podstate kritik by v roku 2011 povedal, žiadna ani nie je, čo sa už myslím zmenilo) ktorý zachytáva tragický incident a jeden z najznámejších reťazových reakcií Nacistického Nemecka za druhej svetovej vojny. Za útok na Heydricha sa Nacisti, symbolicky , pomstili rebelom tým, že vyhladili jednu celú obec.