Čínská čtvrť (1974)

"Forget it, Jake. It's Chinatown." Mrazivá veta, ktorá každému po pozretí filmu utkvie v pamäti. Filmy Romana Polanského sú predovšetkým skvelé v jeho pohľade na okolitý svet, ktorý dokáže neskutočne realisticky preniesť na plátno. Predovśetkým Chinatown je jeden z filmov, kde práve posledných zhruba 5-10 minút dokáźe strhnúť alebo ,pri najhoršiom, len zaujať aj znudeného diváka. Nicholson je ako vždy excelentný a spolu s doplňujúcou hudbou pána Goldsmitha ide o TOP noirovku minimálne 70tých rokov. Jediná škoda je vysokej konkurencie Krstného otca, ktorý úspešne pokradol skoro všetky oscary.

Dokonalá loupež (2018)

Jediná poriadna heistovka tento rok a aj tá je priemerná. Paradoxne každý lúpežný film si porovnávam s Mannovým Heatom a to je možno dôvod, prečo jednoducho nedocením pre niekoho možno dobrý akčný film. Citovo chladné postavy, ktoré sa hrajú na rodinu, no vedú bezduché dialógy a do toho nútená atmosféra kedy vlastne čakáme len na poslednú "dokonalú lúpež" a potom na to ako klasicky ostanú dve protipólové postavy proti sebe. Butler-Schreiber je oproti DeNiro-Pacino len slabý šálok čaju a vlastne je vám u prdele, kto z nich skončí s guľkou v hlave. Nakoniec možno pobavila veta "Já se do vězen nevrátim" čo pekne spoileruje záverečných 15 minút.

Dokonalá vražda (1998)

Myslím, že Douglasovi patril v 90tých rokoch thriller ako taký. Škoda, že dnešnej dobe trošku ubral z plynu, lebo tieto role mu vždy pekelne sadli. Film bol skutočne napínavý a celkom ma zarazilo, že to dopadlo ako to dopadlo, ale to môže byť aj tým, že Paltrow je tak trochu na zabitie...aspoň pre mňa ****

Domek z karet (2013) (seriál)

"Choosing money over power is a mistake almost everyone makes. Money is the big mansion in Saratoga that starts falling apart after ten years. Power is that old stone building that stands for centuries. I cannot respect someone who does not see the difference." David Fincher je mašina na filmovú kvalitu, ktorý tentokrát prestúpil do inej ligy. A aj keď sa zmenili pravidlá, hra ostala rovnaká. Dá sa povedať, že svojím režijným talentom spolu so Spaceym a pár fakt dobrými scenáristami nám pripravil kvalitný politický seriál. Hlavnou úlohou seriálu je poukázať, aké je ľahké ovládať celú politickú scénu s perfektným plánom, ktorý sa zrodil v hlave jedného odpísaného kongresmana. A jediné ponaučenie, ktoré plynie z celkovej politickej situácie v seriály je, že s Kevinom Spaceym sa proste nevyjebáva.

Donnie Darko (2001)

Mám rád filmy, ktoré vás donútia premýšľať aj po treťom videní a taktiež mám rád surrealizmus vo filme. Všetko, čo som od Donnie Darka očakával som dostal, a presne tak sa má tento typ filmov točiť. Richard Kelly síce nemá toľko podobných filmov ako napríklad David Lynch, ale so svojím Donniem sa mu dokázal na začiatku tretieho tisícročia aspoň vyrovnať (možno aj predbehnúť). Gyllenhaal dostal skvelú príležitosť, ktorú patrične využil a dokázal sa dostať medzi žiadaných hercov. Taktiež sa ušla rolička aj pre ségru, takže, čo si mohol viacej priať. Možno si to už nikdy nepozriem, no na určitý čas som mal aspoň o čom premýšlať.

Doodlebug (1997)

Nolan Begins, alebo ako sa narodilo prvé dielo geniálneho režiséra......

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

12 rozhnevaných tigrov zavretých v jednej klietke a len jeden z nich odmietne roztrhať gazelu. Tak by sa dal stručne popísať tento kultový film. Aj keď sa celý dej sústreďuje do jednej miestnosti, film si dokáže vybudovať atmosféru každým jedným dialógom. Taký dobrý pocit z pozretia tak starého filmu som už dávno nemal. Jasných 5*

Enderova hra (2013)

Ďaľšie ,dá sa povedať zbytočné, vesmírne sci-fi o chalanovi, ktorý musí zachrániť cely svet...Neviem či je to len deja vú alebo ďalší klišovitý oprus. Možno to nie je až tak práve námetom, skôr dnešnou filmovou chorobou, ktorá tlačí viac na vizuál ako na prevedenie príbehu. Aj keď som knihu nečítal, neverím, že by ma práve takýto príbeh zaujal. Nejak som už z týchto disney kravín vyrástol. Taktiež Ford by sa mal vyhýbať takémuto žánru, pretože mu to sakra nesadne. Jeho scifi kariéra začala SW pokračovala Blade Runnerom a tam mala aj skončiť.........Celkom dosť veľký prúser. Slabé **

Fargo (2014) (seriál)

Seriálový súrodenec Farga je v podstate veľmi podobný filmovej predlohe. Ide znova o zhodu blbých náhod, ktoré musia postavy riešiť niekedy "nezvyčajným" spôsobom. V prvom rade, Pilot je vynikajúci. Dá sa povedať, že o kúsok prevyšuje filmovú verziu. No ako epizódy pribúdali, čierny humor upadal a zvyšovala sa hladina vážnosti, čo beriem ako krok vzad. Cudzinec v podani Thorntona bol skvelý a taktiež scénky ako masaker syndikatu vo Fargu je kamerová lahôdka. Čo sa týka deja, je odlišný od filmovej verzie. No aj napriek tomu sa autori nechali uniesť a vložili do deja malú spájačku s filmom v podaní "kufríka." Taktiež niektoré charaktery, ako policajtka, Lester alebo dvaja vrahovia sú rozhodne inšpirované filmom. A preto, keďže seriálová verzia je zmáknutá o trocha lepšie, je moje hodnotenie o laťku vyššie.

Fargo (1996)

Bratom Coenovcom sa podaril vytvoriť veľmi fascinujúci film plný čierneho humoru a fakt cynických príhod. Chápem, že pre niektorých je Fargo kravina bez štipky profesionálnej filmarčiny, no z tej druhej strany sa nám bratia snažili predstaviť len zhodu okolností, ktoré ovplyvnili postavy do vražednej miery. No aj napriek všetkým tým pochvalám, oscarom a odporúčaní, mi na Fargu niečo chýba, niečo ako neočakávaný koniec, alebo hlbšia zápletka. Niečo, čo by povznieslo tento film medzi TOP 20 filmov, pretože potenciál na to mal.