Černá díra (2011) (divadelní záznam)

"Delfínci?" - "Makaj" Je to fakt magořina. Ale já se začal pořádně bavit, až když si herci začli měnit role. Skoro mi to v té chvíli přišlo jako improvizace. Excelují Trojan a především Babčáková. Jestli je dílo celého div. kolektivu, tak klobouk dolů. Myslel jsem si, že je to nějaká osvědčená hra ze zámoří. Ale ta pointa mi přišla jakási žádná.

Mother and Child (2009)

Chápu že, jako svobodný a bezdětný cápek nejsem zrovna cílovka tohoto snímku. Navíc je to takovej ten druh filmu, kdy si skoro po celou dobu řikáte: "Co se z toho sakra vyvine?" Takže zatímco drahá polovičky ženského rodu určitě ocení a pochopí všechny ty strasti kolem mateřství, o kterém tento snímek především je, tak ty polovičky mužského rodu se možná nejednou budou nudit. Já oceňuji hlavně to, jak se 3 dějové linky velmi nápaditě a působivě protly. Je spoustu filmů, kteří sází na podobné schéma, ale je málo těch, kterým se povedl nápaditý spojovací prvek. A dále oceňuji jak nenásilně hraje snímek na city. Nepřipadáte si u něj, jak v citové mučírně. Slabší 4*.

Harakiri (1962)

Tento film je strašně ukecaný a tím pádem jeho tempo je strašně pomalé. A kromě pár soubojů a dvou aktů Harakiri mi přijde úplně zbytečné točit takovýto snímek. Vypreparovat z filmu jen český dabing mám celkem dobrou rozhlasovou hru, jenže tady se hodnotí filmy, jestli se nemýlim.

Rodina v ohrožení (2011)

Chyběla mi trochu nápaditost v boji rodičů s přírodou. Vlastně se to omezilo především jen na vlky. Jiné vzrušující okamžiky tam nebyly. A já čekal právě, že půjde o tohle především. Určitě nejde o špatný film, ale někdy trpí svou ukecaností a výskytem některých cliché. Jde spíš o film na nedělní odpoledne a ne do prime timu. Ještě mě zarazilo, že film z roku 2011 je vysílán ve formátu 4:3. Slabé 3*.

Kde roste červené kapradí (1974)

Chápu nejsem cílovka, a tak jsem z tohoto snímku trochu rozpačitý. Hlavně proto, jak místy je ve snímku život strašně idealizovaný, někdy to je opravdu moc. Navíc doba počátku 20. stol. určitě v Americe nebyl žádný med. Ale dětem to pravděpodobně stačí, nemusíme je strašit hned od malička. A vlastně tam těch pár zádrhelů je a odkazy té doby taky, ale těch si zas všimnou asi spíš ti dospělí. Každopádně mě dostala pointa filmu a proto dávám slabé 4*. Film ovšem je především pro mladé diváky, dospělák si na něm tak nepošušňá.

Útok na věžák (2011)

"Smrdí jako hovno hovna." Tak to je nářez. Z minima vytěženo maximum, tak jak to mám rád. Děj se odehrává jedné noci, v jednom bloku, přesněji v jednom věžáku. Nářez začne hodně rychle, divák nemusí vůbec čekat. Než se pořádně usadí, již je tu první vetřelec, který to všechno odstartuje. Ale nejlepší na tomto snímku je, jak skvěle neustále balancuje na té hraně "beru se vážně" a "dělám si srandu". Slabších 5*.

The Doors (1991)

Doors neznám. Kdyby někdo chtěl, abych jmenoval nebo přiřadil aspoň jednu jejich písničku, nevěděl bych. Od poslechu přece jen nějaké znám. Nevím, jesli je tento snímek jen pro vyznavače Doors a Jimyho Morrisona, ale jesli jo, tak žasnu kolik jich tu je. Mě dvou hodinové civění na věčně zfetovaného, ožralého a z cesty mluvícího Morrisona nebavilo, i přesto jak jej asi Kilmer skvěle zahrál. Přijde mi, že aby se mi tohle líbilo, musel bych být sám sjetej. Profetovaný filmy mi zkrátka neseděj.

Hard Boiled (1992)

No už Expendebles mi přišlo docela moc, ale to jsem ještě neznal tenhle nářez. Proti Hard Boiled je Stalloneho partička pianko. Je tu spousta originálních nápadů, ale myslím si, že některé bohužel postupem času vyčpěly. Navíc někdy mi to přišlo až moc přitažené za vlasy. A děj v nemocnici mi přišel po nějaké době už jednotvárnej... přestřelka, výbuch před nemocnicí, přestřelka, výbuch atd. Což už mě pak začlo docela nudit. Ale kdo chce pořádnej nářez a nechce počítat zásobníky, tak tomu se tohle určitě bude líbit. Podívám-li se na to v rámci žánru, tak nebýt tam několik cliché, tak dám možna 4*.

Nedodržený slib (2009)

Když se odprostím od toho, že toto opravdu někdo prožil, tak musím hodnotit průměrně. Hlavně proto, že do doby než se Martin dostal k partyzánům, tak je děj celkem slabý. Určitě bych si tento příběh rád poslech od skutečného Martina Friedmana někde u piva, ale hlavně díky ne moc zajímavé a hlavně zdlouhavé první části to na celý film nestačí. Na druhou stranu poslední část je celkem povedená a působivá. Rozporuplné pocity, ale mám dojem, že je to celkem zapomenutelný snímek. Přesto silné 3*.

O myších a lidech (1992)

Tohle je prostě bezvadnej příběh plný lidských tragédií. Jeho hlavní doménou je, že nekončí happy-endem (sorry za SPOILER). Dokonce si troufám tvrdit, že jsem pochopil, jakou myšlenku nám chtěl Steinbeck sdělit. Dalším překvapením je pro mne Gary Sinise, kterého jsem měl za herce v špatných áčkových či spíše béčkových filmech a seriálech. Jenže tady jsem najednou zjistil, že je nejen skvělým hercem, ale i áčkovým režisérem (i když je tohle jeho asi jedinej režisérskej počin, který stojí za řeč). Další z těch filmů, který ví kdy skončit a u kterého jsem mlčky sledoval závěrečné titulky a při tom zamáčkl slzu. Tyhle filmy z doby hospodářské krize (jako např. Hrozny hněvu) mi nějak sedí.