Darwin (2009) (TV film)

Hodina biologie s jedním s nejpovolanějších současných učitelů národů - Davidem Attenboroughem. Mohlo by se klidně na základce, či gymnáziích pouštět místo výuky a určitě by se moc žáků nezlobilo, kdyby šel film kouskem přes přestávku. Sice se nevyplatí chvíli se zamyslet, protože pak jste už o myšlenku pozadu, ale jedná se o velmi jasné vysvětlení převratné Darwinovy teorie.

Noc na Zemi (1991)

Tak první příbeh byla učiněná slabota bez pointy. Druhý byl velmi vtipný a konec (ztracení Drážďana v New Yorku) i celkem působivý. Třetí příběh mi přišel taky celkem slabý. Připadal mi jako taková rychlovykvašená vata, protože zkrátka 4 příběhy by bylo málo. Ovšem 4 příběh byl výborný! Z Benigniho jsem nemoh'. A poslední příběh ušel. Celkově musím tedy dát průměrné hodnocení, i když jako celek na mě působil snímek celkem dobře. Takže silné 3*.

Generál Patton (1970)

"Chci, abyste si pamatovali, že nikdo nevyhraje válku tím, že položí život za vlast. Vyhraje ten, kdo donutí položit život za vlast protivníky. Pattona jsem do této chvíle znal jen z písničky Honzy Vyčítala a z dokumentů, kde mě ihned upoutal svým revolverem u pasu. Nedokážu proto posoudit na kolik je film pojat dokumentárně a ani nakolik autentické jsou stroje a postavy ve filmu. Každopádně však jde o velmi zdařilý epos. Přesto nedokázal mě úplně strhnout, na druhou stranu nemohu říct, že by film i přes svou delší stopáž působil nějak únavně. Přecejen popisuje cca 3 roky, za které toho Patton opravdu hodně stihl. Žádná scéna není zbytečná ani zdlouhavá a proto celý snímek celkem rychle plyne.

Výletníci (2011) (pořad)

Podle mě v tomhle pořadu nejde v první řadě o to představit místa naší republiky, ale spíše primárně jde o to pobavit. To se tady, jako u většiny průměrných zábavných pořadů, daří více někdy méně. Chápu některé hltaly Toulavé kamery, že tenhle styl nemůžou zkousnout. Ale já se Výletníky v prázdninové vokůrkové sozóně koukám rád.

Mrtvý muž (1995)

Asi to není špatný film. Ale přece nemůžu dát vysoké hodnocení filmu po jehož skončení jsem si řekl: "Co to mělo znamenat?" Pravděpodobně šlo asi zas o nějaké podobenství, nad kterým si já odmítám honit triko, že jsem ho pochopil. Líbil se mi sympatický indián a vývoj Willyho Blakea od naivky po sprostého vraha. Ale jestli tam bylo ukryto něco víc, tak jsem to nenašel, nebo spíš jen tuším. Jo a hudba ve filmu zní, jako když zvučí Prohrála v kartách na festivalu. Slabé 3*.

Princ a pruďas (2011)

Fekální humor neni vtipný už snad od třetího dílu Prciček a ke všemu k době rytířů se vůbec nehodí. Ještě tak do teen-komedie, ale tady mi prostě neštimuje. Zakládat celou vtipnoust na tomto druhu humoru mi přijde ubohý. Když tvůrci od něj upustili, tak jsem se zasmál, ale to bylo... moment spočítám to... tak 2x. Cěkal jsem úplně něco jiného, humor podobný jako je třeba v Princezna Nevěsta. Když se zamyslím nad tím co jsem viděl, tak se musím smát své naivitě. Skutečně si myslím, že nebýt hvězdné sestavy nestál by tento snímek vůbec za řeč.

Rošťáci (1985)

Velmi povedený Indiana Jones pro děti. I když v českém dabingu se objevilo pár velmi peprných výrazů, takže pro nejmenší to asi nebude. Bezvadně tento snímek vystihuje přívlastek dobrodružný. Protože to co najdete v ikoně těchto filmů - Indiana Jones - najdete i tady. Pasti, kostlivce, poklad, vtipné situace i hlášky.

Skleněné peklo (1974)

Už dlouho jsem žádný film nesloupl jako malinu tak, jako Skleněné peklo. Po velmi povedeném a ne nijak zbytečně dlouhém rozjezdu nabere film obrátky takové, že jsem se skoro nemohl nadechnout. Jasně jsou tam béčkové prvky, jako výbuchy přesně v nejhorší chvíli a cukrové sklo v nejvyšších patrech mrakodrapu, ale není jich přecejen tolik. A při McQueenovo proroctví, že jednou budou z podobných baráku vynášet 10 000 mrtvých mě zamrazilo. Celkový dojem z filmu vyzdvihuje i to, že McQueen, Newman a Dunawayová zde mají bezvadné role. Velmi povedená pocta všem hasičům na celém světě.

Všichni do jednoho (2007)

Zajímavá kombinace vtipu a psycha. Jasný jsou tam nějaké trhlinky, ale nápad je velmi dobrý a celkové vystižení reality-show jdoucí až do extrému se taky povedla. Já miluju tyhle nízkorozpočťáky, které dokáží vytřískat z minima maximum. Nebál bych se zařadit tenhle film k širší české špičce po roce 2000.

Stopaři (1956)

Ani jsem nečekal, že to bude tak dobrý. Zdejší hodnocení je dle mého o něco nižší, než si tento film zaslouží. Legendu Johna Wayna moc neznám. Tohle je snad první film, který jsem s ním viděl. Nevím, jak je to v jiných, ale zde má bezvadnou roli a ani ostatní za ním nezaostávají. Na tehdejší a možná i na dnešní dobu film obsahuje nádherné scenérie a koně v trysku. Navíc má tento western i několik komediálních pravků. Opravdu spokojenost. Silné 4*.