Na nože: Glass Onion (2022)

Spotřební zábava. Člověk se tetelí blahem nad všemi těmi cameo rolemi a tím, že někdo po dlouhý době pustil Nortona do popředí (obzvláště s Magnolia reference), ale stejně je to jedno, když to jako detektivka zase nefunguje, přičemž potom rádoby šokujícím zvratu vás stejně začne bolet hlava, protože bohatí lidi jsou opět ultra “zlí“,áno. Pak zbude jenom závist, jelikož si Craig s Johnsonem za netflixovský dolary pořídí nový domy...... pravděpodobně v Řecku.

Top Gun: Maverick (2022)

Spíše kriticky, protože box office šílenství, covidové prázdno a místní userbase plná lidí ve středním až pokročilém věku tohle pomalu dosazuje na film dekády, i když se stále jedná o to lepší, co vysoko rozpočtový mainstream hollywood vyprodukoval v posledním roce a první kosinskiho film co funguje i na nějaký emo úrovni a není jen přehlídka designu. Je vtipný jak jsou lidi přehlcení filmy co jsou prakticky celý generovaný před green screenem a využívají virtuální studio i pro vytváření lokací, co reálně existují, tak jim pak stačí když přijde něco co má pár záběrů na reálný stíhačky, letadlovou loď, prostřihy na herce v místech kopilota,  přitom si nevšimnou že 99% akce i prostředí je stejně VFX, takže o nějakém srovnání s tím co dělá Nolan posledních 10 let nemůže být řeč. Dojemnou scénu s Valem Kilmerem považuje za hodně špatný fanservis z ranku Marvel/Disney a hlavně hodně velký scénáristický lenosti, případně důkaz toho že herectví Cruise už nikdy nebude na levelu z časů narozen 4. července, nedej bože Magnolie nebo Eyes Wide Shut. tot vše.

Zlá krev (1986)

film jediný scény.

Zoufalství a naděje (2017)

Většina Schraderových filmů nebo scénářů, je o nakažlivosti nebo vnuknutí myšlenky v hlavě jednotlivce. First Reformed je dost určitě nejlepší film o nakažlivosti zoufalství.

Muž z Londýna (2007)

Tarr je prostě jinde. Mizanscéna, ironický humor, lokace, používání světla a kontrastu u černobílého filmu. Noir dekonstrukce.  Jen se s většinou diváku míjí s tím jak by měla vypadat jedna délka záběru a dávkování informací v něm. pro našince to má samozřejmě tu výhodu, že kde jinde uvidíte Tildu Swinton jako manželku Miroslava Krobota.

Champion (1949)

Raging Douglas

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

"The craziest film in the history of cinema. I have no idea what happened, I have no idea what I saw, all I know is that I left the theater floating six feet above the ground." - Jacques Rivette

Tenet (2020)

Expozice the movie........... a v závěru 10 minut Call of Duty. Nepřekvapuje mě, že člověk kterého od Mementa / Dokonalého triku zajímá především střihová montáž, pakliže manipulace s časem a místem vytvoří něco takového (už Dunkirk byl v tomto full circle), ale mrzí mne to že k tomu musel napsat tak špatnej scénář. U Dunkirku nevadilo, že se prakticky divák nedokáže ztotožnit ani z jednou postav, protože to koncept (survive) nepotřeboval a hlavně se neustále něco dělo. Tenet po divákovy vyžaduje nemalou emocionální investici a za to nabízí céčkovýho Bonda, potažmo soap operu o tom jak se hlavnímu záporákovy rozpadá manželstvý. Při vší tý vysvětlovačce má člověk čas přemýšlet jaktože je Washington tak super ultra dupra agent, když Pattinson je o tři hlavy vyšší nežli on, ale tak nic, no. Rozhodně mi nestačí jeden dlouhej záběr na přezku u batohu (pokud člověk není low IQ nebo za svůj život viděl nějakej ten film, tak mu je jasný co to znamenalo a co ho čeká dál) a následný dojemný dovysvětlení na sibiřský poušti. Je sice fajn, že takový filmy za takový peníze se už dnes netočí - něco jako poslední akční scénu s opravdovým komparzem, minimem CGI jsem si vždycky přál vidět - ale vše o kolo dost nefunguje. Do příštího Nolanova filmu držím smutek