Godzilla (2014)

Zde vyvstává otázka: Jde natočit v současnosti lepší "monster-film"? Pokud se necháte hned na začátku vtáhnout zcela do děje, nebudete mít problém se s nejnovějším zpracováním zmutovaného přerostlého ještěra ztotožnit. Pokud si ale budete v průběhu sledování klást i ty nejbizarnější otázky, přesto že víte, že takový snímek se musí brát s dostatečným nadhledem, budete při finálních titulcích nějakou dobu v rozpacích, jež se možná nerozplynou ani během cesty domů autem či namačkaným nočním MHD. Příběh většinu asi příliš neosloví a nezaujme, herecké výkony rovněž nejsou nijak převratné. Zde však hrají prim stvůry (či nestvůry?)... Echolokace a nastolení rovnováhy přírody díky léta utajované "genetické kuriozitě" by snad nebyly ani tak špatným nápadem, jenže využití dalších prapodivných nestvůr ruku v ruce s jejich vizuálním zpracováním nemusí působit právě originálně. Prostě Godzilla jako zachránce světa - ne každému to sedne. Co ovšem uchvátí, jsou efekty. Fantastická atmosféra, vynikající zvuk v napjatých situacích, kamera, snadno nabudete dojmu, že jste součástí akce. A to se rozhodně nestává pokaždé.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Tak příště už bez Emmy :(. Ach jo... Příběh sám nemá mnoho co nabídnout, pouze objasňuje některé dříve záhadné události ohledně Oscorpu a Parkerových rodičů. Efekty na výbornou, akce slušná, Zimmerova (a Williamsova) hudba dodává filmu silnější náboj. Konečně jsem však byl uspokojen zobrazením hlavní (tedy doufejme...) záporné postavy - Electra. Ještěrka alias dr. Connors pro mě opravdu nebyla úctyhodným protivníkem pro pavoučího muže. Tím jsem s klady skončil. Pokud je řeč o záporácích, proč se tam museli objevit tři? Závěrečný Rhino byl už jen pro smích. Harry prakticky nedostal prostor. Nemluvě o několika nelogicky navazujících scénách či poměrně velkému počtu klasických klišé (divák by se měl sám rozhodnout, zda se ztotožní s rozhodnutím hrdiny, či ne). Snad se v trojce autoři poučí.

Úkryt (2002)

Slušný thriller, který nepostrádá napjatou atmosféru, kamerové triky a interesantní scénář. Snad jen delší stopáž a hlubší rozvětvení psychologizace postav by dodaly filmu stoprocentní úspěšnost.

Gulliverovy cesty (2010)

Gulliverovy cesty se smrskly pouze do jedné....hvězdičky... Několikaminutovou návštěvu domečku pro panenky v říši obrů nepočítám.

Transcendence (2014)

Samotná myšlenka přenosu vědomí lidstva do jednoho stroje je skutečně chvályhodná, jen se nesmí dostat do nepovolaných režisérských rukou. Bohužel, takto někdy Transcendence vypadá. Rámcově vyprávěný příběh vás hned na začátku utvrdí v tom, kdo že bude nakonec tím, který zkázu lidstva, jak ho známe, odvrátí. O tom není třeba dlouze přemýšlet. Postavy mají svůj scénář napsaný jasně, šokujících momentů v jejich chování je poskrovnu, snad pouze Evelyn a Max projdou určitou cestou poznání. Příběh není nikterak strhující, ale ani příliš nenudí, akční scény jsou graficky zvládnuté, stejně tak i Casterovy schopnosti uzdravovat lidi. Tam ostatně padne kosa na kámen, tam dojde k překonání jistých hranic únosnosti a co se zprvu zdálo jako úžasná dovednost, se poté stává akutní hrozbou pro svět. Snímek není špatný, ale zřejmě trpí nezkušeností pana Pfistera.

Tobruk (2008)

Čistě válečný film v české režii v zajímavém prostředí severní Afriky. Snímku určitě uškodila menší míra psychologizace postav, což by jistojistě zvedlo úroveň hodnocení o několik příček výše. Na každý pád efekty, hudba a detailní ztvárnění pouštního dramatu, ve kterém se z hochů stávají muži, není žádoucí opominout.

Hvězdný prach (2007)

Tohle fantasy neurazí. Samotné zobrazení obou světů, které nejsou od sebe příliš vzdáleny, snad jen "nějakou" zdí, příliš neohromí, podobně tak ani cesta Thorneho stát se králem. Jenže příhody, které zažívá, lidi, které poznává a rozum, který dostává, především tyto "součástky" drží snímek pohromadě. Nejsou to jen plasticky vystavěné kusy scénáře. Vše do sebe přirozeně zapadá, okořeněné je to navíc solidními humornými hláškami a úsměvnými i vážnějšími momenty. Samozřejmě chyby se tu rovněž najdou, hluchá místa nevyjímaje.

Warrior (2011)

Je jasné, že pokud má být film z čistě sportovního prostředí úspěšný, musí být doplněn momenty, jež budou drásat srdce diváka. Nemohu se ubránit dojmu, že to zde působí až příliš okatě. Některá klišé mě přímo brzdila v tom, abych se do O´Connorova snímku takříkajíc naplno zažral. Zápasnická linka je načrtnutá zcela jasně, i tupec by seskládal obsazení finálového mače. Rozhodně tu však nechybí napětí, velmi dobré herecké výkony, jednoznačně musím pochválit kameru v ringu, ta byla vynikající, dlouho jsem neviděl tak detailní a autentické záběry z boje mezi dvěma protivníky. Možná mě od nejvyššího hodnocení odrazuje také to, že jsem si nevypěstoval žádný vztah k takovému smíšenému bojovému umění. A po zhlédnutí tohoto filmu obzvlášť ne.

Noe (2014)

Až příliš nejasností a nelogických kroků režisérových sklápí kvalitu snímku k bodu suchého průměru. Bohužel, u tohoto filmu někdy divák neví, zda se má kochat, smát nebo brečet. Je určitě lepší ponechat stranou biblické vyprávění o potopě světa tak, jak ho známe. Co se především ztrácí, je časoprostor. Ve které době a v jaké části Země že to vlastně jsme? Tuto otázku jsem si po(s)tupně kladl snad tři čtvrtiny snímku. Jak to bylo s vládami a s národy, když Noe objasňuje tragédii, již sám Stvořitel na svět seslal? On zažil 18. století? Pokud zmiňuji věk, nemohu opomenout ani zobrazení stárnutí postav. Barva a délka vlasů i vousů se u hlavního hrdiny sice obstojně mění, vrásky však ne a ne objevit. Jennifer Connelly vypadá prakticky totožně jak na začátku, tak na konci. Přitom hovoříme o rozmezí cca 20 let... Raději nekomentuji grafické ztvárnění hada z Rajské zahrady a plynule přecházím k jistým kamenným obrům - "Poslům". Takže vlastně oni postavili archu! Aha... Z jejich funkce a role v tomto filmu jsem rozpačitý i teď. Najednou se z dobrodružného snímku stává nejasné sci-fi. Aby nechybělo ono drama, rozprostřeli tvůrci v závěrečné čtvrtině složitou síť výčitek svědomí a morální problematiky lidského bytí, až z toho někomu může být nevolno. Ale abych jen nehaněl, hudba je velmi slušná, efekty a scenérie jsou celkem koukatelné a za nejlepší úsek celého Aronofského "veledíla" považuji momenty, kdy Noe ve svých vidinách obrovské potopy skučí spolu se zvířaty pod sílou vody.

Mafiáni (1990)

Henry Hill byl v mládí chlapec, který si chtěl žít po svém, neměl rád mantinely ani hranice. A pokud někdo, jako je on, žije v prostředí, ve kterém vládne italská mafie, není těžké nechat se strhnout zvědavostí a touhou po zcela jiném způsobu života. Jenže každa idyla jednou končí, tady to vše začne zapletením se do obchodu s drogami, jež s kdysi obávaného chráněnce Paulieho udělají pouze paranoidní trosku. Scorsese výborně zmapoval život gangsterů v New Yorku od 50. let 20. století, kvalitu zaručuje rovněž herecké obsazení. Postrádal jsem však trochu více napětí, zvlášť v momentech, kdy by bylo dosti žádoucí - např. v závěru po smrti Tommyho. Taktéž mi příliš neseděl český dabing.